Agjencia bërthamore e Ukrainës raporton rritje të niveleve të rrezatimit të Çornobilit pasi trupat ruse morën kontrollin

Agjencia bërthamore e Ukrainës të premten paralajmëroi se rrezatimi në centralin bërthamor të Çornobilit kishte tejkaluar nivelet e kontrollit pasi trupat ruse morën kontrollin e zonës.

Ekspertët në agjencinë shtetërore bërthamore thanë në një deklaratë se ndryshimi ishte për shkak të lëvizjes së një numri të madh të makinerive të rënda ushtarake që ngrinin shtresën e sipërme të tokës në ajër.

Gjendja e objekteve bërthamore të Çornobilit dhe objekteve të tjera mbetet e pandryshuar, sipas Inspektoratit Shtetëror Rregullator Bërthamor të Ukrainës.

Një shpërthim dhe zjarr në termocentralin e Çornobilit më 26 prill 1986, çoi në fatkeqësinë më të keqe bërthamore në botë.

Rusia nisi një pushtim të paprecedentë të Ukrainës të enjten.

Sulmi ka rritur frikën e një krize shkatërruese humanitare dhe përfaqëson një nga krizat më të këqija të sigurisë në Evropë për dekada.

Forcat ruse morën kontrollin e termocentralit bërthamor të Çornobilit të enjten, duke bërë që një këshilltar i zyrës presidenciale të paralajmëronte se tani ishte “e pamundur” të konsiderohej se reaktori i mbyllur është i sigurt.

Mykhailo Podolyak, një ndihmës i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, e përshkroi sulmin nga trupat ruse si “të pakuptimtë”, raportoi Reuters, dhe tha se ai përfaqësonte “një nga kërcënimet më serioze në Evropë sot”.

Ministria e Brendshme e Ukrainës tha të premten se po monitoronte një rritje të niveleve të rrezatimit, por situata nuk ishte kritike për momentin.

Burimi: CNBC

Ministria ruse e mbrojtjes tha të premten se parashutistët rusë kishin rënë dakord me ushtrinë ukrainase për të siguruar së bashku sigurinë e objektit.

Aktivitetet e përbashkëta që përfshijnë parashutistët rusë dhe anëtarët e shërbimit ukrainas … garantojnë që njësitë nacionaliste dhe organizatat e tjera terroriste nuk do të jenë në gjendje të përfitojnë nga zhvillimet aktuale në vend për të organizuar një provokim bërthamor,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse Igor Konashenkov, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

“Përmbajtje maksimale”

Vlerësimet e numrit të viktimave direkte dhe indirekte nga fatkeqësia e Çornobilit ndryshojnë, megjithëse grupi mjedisor Greenpeace e vendos numrin e vdekjeve eventuale të kancereve të shkaktuara nga Çornobili në afërsisht 100,000.

Zona e Përjashtimit të Çornobilit, një tokë e gjerë dhe e zbrazët prej rreth 1000 milje katrore rreth katastrofës së reaktorit të mbyllur, shtrihet midis kryeqytetit të Kievit dhe kufirit Bjellorusi-Ukrainë.

Duke folur menjëherë pasi trupat ruse morën kontrollin e termocentralit bërthamor të enjten, Zelenskyy i Ukrainës tha përmes Twitter: “Mbrojtësit tanë po japin jetën që tragjedia e vitit 1986 të mos përsëritet”.

“Kjo është një deklaratë lufte kundër të gjithë Evropës”, ​​shtoi ai.

Mbikëqyrja bërthamore e Kombeve të Bashkuara ka thënë se po e ndjek konfliktin në Ukrainë me “shqetësim të madh” dhe bëri thirrje për “përmbajtje maksimale për të shmangur çdo veprim që mund të vërë në rrezik objektet bërthamore të vendit”.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Mariano Grossi, tha të enjten se ishte “me rëndësi jetike që operacionet e sigurta të objekteve bërthamore në atë zonë të mos preken ose ndërpriten në asnjë mënyrë”.

Grossi tha se IAEA mbetet në kontakt të përhershëm me homologun e saj ukrainas.

Burimi: CNBC