Bota po përgatitet për një luftë globale kibernetike ndërsa Rusia pushton Ukrainën

Ndërsa Rusia rrit sulmet e saj kibernetike ndaj Ukrainës së bashku me një pushtim ushtarak, qeveritë në të dy anët e Atlantikut janë të shqetësuara se situata mund të përhapet në vende të tjera, duke u shndërruar në një luftë kibernetike gjithëpërfshirëse.

Rusia është fajësuar për një numër sulmesh kibernetike që synojnë qeverinë dhe sistemin bankar të Ukrainës në javët e fundit, megjithëse Moska ka mohuar çdo përfshirje.

Të enjten, firma e sigurisë kibernetike ESET tha se kishte zbuluar malware të ri “fshirës” që synonte organizatat ukrainase. Një software i tillë synon të fshijë të dhënat nga sistemet që synon.

Një ditë më parë, faqet e internetit të disa departamenteve dhe bankave të qeverisë ukrainase u nxorrën jashtë linje nga një sulm i shpërndarë i mohimit të shërbimit (DDoS), i cili ndodh kur hakerët mbizotërojnë një website me trafik derisa ai rrëzohet.

Ai vjen pas një sulmi të veçantë javën e kaluar që shkatërroi katër faqe të internetit të qeverisë ukrainase, të cilat zyrtarët e SHBA-së dhe Britanisë ia atribuan GRU-së, agjencisë ruse të inteligjencës ushtarake.

Banorët ukrainas thuhet gjithashtu se kanë marrë mesazhe të rreme me tekst duke thënë se ATM-të në vend nuk funksionojnë, gjë që ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se ka të ngjarë të jetë një taktikë frikësuese.

Burimi: CNBC

Sulmet kanë çuar në frikën e një konflikti më të gjerë digjital, me qeveritë perëndimore që po përgatiten për kërcënimet kibernetike nga Rusia – dhe po marrin parasysh se si të përgjigjen.

Zyrtarët si në SHBA ashtu edhe në Britani po paralajmërojnë bizneset që të jenë vigjilente ndaj aktiviteteve të dyshimta nga Rusia në rrjetet e tyre. Ndërkohë, kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas tha të enjten se vendet evropiane duhet të jenë “të vetëdijshme për situatën e sigurisë kibernetike në vendet e tyre”.

NBC News raportoi të enjten se presidentit Joe Biden i janë paraqitur opsione që SHBA të kryejë sulme kibernetike ndaj Rusisë për të ndërprerë lidhjen e internetit dhe për të mbyllur energjinë e saj. Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë e kundërshtoi raportin, megjithatë, duke thënë se ishte “egërsisht jashtë bazës”.

Megjithatë, studiuesit e sigurisë kibernetike thonë se një konflikt në internet midis Rusisë dhe Perëndimit është me të vërtetë një mundësi – megjithëse ashpërsia e çdo ngjarjeje të tillë mund të jetë e kufizuar.

Unë mendoj se është shumë e mundur, por mendoj se është gjithashtu e rëndësishme që të reflektojmë mbi realitetin e luftës kibernetike,” tha për CNBC John Hultquist, nënkryetar i analizës së inteligjencës në Mandiant.

“Është e lehtë të dëgjosh atë term dhe ta krahasosh atë me luftën e vërtetë. Por realiteti është se shumica e sulmeve kibernetike që kemi parë kanë qenë jo të dhunshme dhe kryesisht të kthyeshme.”

‘Përhapje’

Toby Lewis, kreu i analizës së kërcënimeve në Darktrace, tha se sulmet deri më tani janë fokusuar kryesisht në mbështetjen e pushtimit fizik të Rusisë në Ukrainë.

Është toka dhe territori fizik që Rusia duket se kërkon në vend të levave ekonomike, për të cilat një fushatë e parë kibernetike mund të jetë më efektive,” tha ai për CNBC.

Megjithatë, studiuesit në Symantec thanë se malware i fshirëseve të zbuluar në Ukrainë preku gjithashtu kontraktorët e qeverisë ukrainase në Letoni dhe Lituani, duke lënë të kuptohet për një “përhapje” të mundshme të taktikave të luftës kibernetike të Rusisë në vende të tjera.

“Kjo ka të ngjarë të tregojë fillimin e ndikimit kolateral të këtij konflikti kibernetik në zinxhirët e furnizimit global dhe mund të fillojë të ketë një efekt në vendet e tjera perëndimore që mbështeten në disa nga të njëjtët kontraktorë dhe ofrues të shërbimeve,” tha Lewis.

Disa vende të Bashkimit Evropian, duke përfshirë Lituaninë, Kroacinë dhe Poloninë, po i ofrojnë Ukrainës mbështetje me nisjen e një ekipi të reagimit të shpejtë kibernetik.

Ne kemi teorizuar prej kohësh se sulmet kibernetike do të jenë pjesë e arsenalit të çdo shteti kombëtar dhe mendoj se ajo që po dëshmojmë për herë të parë sinqerisht në historinë njerëzore është se sulmet kibernetike janë bërë arma e goditjes së parë,” Hitesh Sheth, CEO i Vectra AI, tha të premten për “Squawk Box Asia” të CNBC.

Sheth sugjeroi se Rusia mund të nisë sulme hakmarrëse kibernetike në përgjigje të sanksioneve perëndimore të shpallura në fillim të kësaj jave.

“Unë do të prisja plotësisht që, duke pasur parasysh atë që po shohim me Rusinë që sulmon hapur Ukrainën me sulme kibernetike, që ata të kenë kanale të fshehta si një mënyrë për të sulmuar institucionet që janë duke u vendosur për t’i kufizuar ato në komunitetin financiar,” tha ai.

Çfarë ndodh më pas?

Rusia është akuzuar prej kohësh nga qeveritë dhe studiuesit e sigurisë kibernetike për kryerjen e sulmeve kibernetike dhe fushatave të dezinformimit në një përpjekje për të prishur ekonomitë dhe për të minuar demokracinë.

Tani, ekspertët thonë se Rusia mund të nisë forma më të sofistikuara të sulmeve kibernetike, duke synuar Ukrainën, dhe ndoshta edhe vende të tjera.

Në vitin 2017, një malware famëkeq i njohur si NotPetya infektoi kompjuterët në të gjithë botën. Fillimisht ai synonte organizatat ukrainase, por shpejt u përhap globalisht, duke prekur korporatat e mëdha si Maersk, WPP dhe Merck. Për sulmet u fajësuan Sandworm, njësia e hakerëve të GRU, dhe shkaktuan mbi 10 miliardë dollarë dëme totale.

Nëse ata në të vërtetë i përqendrojnë këto lloj aktivitetesh kundër Perëndimit, kjo mund të ketë pasoja shumë reale ekonomike,” tha Hultquist për CNBC.

“Pjesa tjetër për të cilën ne jemi të shqetësuar është se ata shkojnë pas infrastrukturës kritike.”

Rusia ka gërmuar në infrastrukturë në vendet perëndimore si SHBA, Britania e Madhe dhe Gjermania “për një kohë shumë të gjatë” dhe është “kapur në flagrancë” disa herë, tha Hultquist.

“Megjithatë, shqetësimi është se ne kurrë nuk i kemi parë ata të tërheqin këmbëzën,” shtoi Hultquist. “Mendimi ka qenë gjithmonë se ata po përgatiteshin për emergjencë.”

“Pyetja tani është, a është ky rasti për të cilin ata janë përgatitur? A është ky pragu që ata kanë pritur për të filluar kryerjen e ndërprerjeve? Padyshim që jemi të shqetësuar se kjo mund të jetë.”

Vitin e kaluar, Colonial Pipeline, një sistem i tubacioneve të naftës në SHBA, u godit nga një sulm ransomware që nxorri jashtë linje infrastrukturën kritike të energjisë. Administrata e Biden thotë se nuk beson se qeveria ruse qëndron pas sulmit, megjithëse DarkSide, grupi i hakerëve pas tij, besohet të ketë qenë i vendosur në Rusi.

Burimi: CNBC