Çfarë nënkuptoi viti 2022 për botën

Ishte një vit që e vuri botën në provë. Nga pushtimi i Ukrainës tek Covid-19 në Kinë, nga inflacioni tek ndryshimet klimatike, nga tensionet kino-amerikane te zgjedhjet kryesore, 2022 bëri pyetje të vështira. Sprova jo vetëm që e ka dërguar botën në një drejtim të ri, por edhe e ka treguar atë në një dritë të re.

Surpriza më e madhe – dhe më e mirëpritura – ka qenë qëndrueshmëria e vendeve gjerësisht liberale në Perëndim. Kur Vladimir Putin urdhëroi trupat ruse në Ukrainë më 24 shkurt, ai priste që qeveria e një shteti të korruptuar të shtrëngohej. Pas një tërheqjeje poshtëruese nga Afganistani në vitin 2021, Perëndimi dekadent dhe i ndarë me siguri do të dështonte të përputhej me dënimin e Rusisë me mbështetjen reale për Ukrainën.

Në fakt, Volodymyr Zelensky dhe njerëzit e tij pohuan se ia vlen të vdesësh për vetëvendosjen dhe lirinë. Ata u bënë frymëzim. Pas një rritje të mbështetjes popullore, qeveritë perëndimore hodhën peshën e tyre pas kampionit të ri të demokracisë. I udhëhequr nga administrata Biden, Perëndimi po ofron armë dhe ndihmë në një shkallë që askush nuk e kishte imagjinuar.

Votuesit në shtëpi u bënë gjithashtu të dëgjuar, duke u mbështetur kundër populistëve që shkatërrojnë tabu. Në Amerikë, pavarësisht nga shifrat e tmerrshme të miratimit të Joe Biden, centristët përdorën fletëvotimet e tyre për të ruajtur të drejtat themelore, duke përfshirë në disa shtete të drejtën për një abort pasi Gjykata e Lartë rrëzoi Roe kundër Wade. Në garat konkurruese, mohuesit e zgjedhjeve, të miratuar nga Donald Trump, pothuajse të gjithë humbën.

Në Francë, Marine Le Pen kamufloi origjinën e saj të ekstremit të djathtë, por ende u rrah nga Emmanuel Macron, një centrist. Pasi Giorgia Meloni u bë kryeministrja e parë e ekstremit të djathtë të Italisë pas luftës, ajo u përkul në qendër. Edhe në Britaninë e penguar, si laburistët ashtu edhe konservatorët qeverisës po llogaritin se fitorja në zgjedhje qëndron larg ekstremeve populiste të së djathtës dhe të majtës.

Ndërsa demokracitë e çrregullta tregojnë vendosmëri të papritur, po ashtu autokracitë në dukje të qëndrueshme kanë pasur këmbë prej balte. Zoti Putin është shembulli kryesor, duke dyfishuar dhe dyfishuar kumarin e tij katastrofik. Por ai nuk është i vetmi. Pas tre muajsh protesta pas vdekjes në paraburgim të Mahsa Amini, e cila ishte arrestuar për mosrespektim të rregullave në veshjen e hixhabit të saj, forcat e sigurisë në Iran kanë marrë me armë zjarri protestuese femra në fytyrë, gjoks dhe organe gjenitale. Tani që mullahët kanë humbur besimin e popullit të tyre, ata nuk kanë levë tjetër veç dhunës.

Ata që i admirojnë liderët e fortë për realizimin e gjërave, duhet të kenë kujdes se çfarë dëshirojnë. Xi Jinping ka zgjeruar dominimin e Partisë Komuniste Kineze, duke u vendosur si shefi i saj i përhershëm dhe udhëheqësi më i fuqishëm që nga Mao Ce Duni. Por hapat e tij për të ftohur tregun e pronave, për të frenuar teknologjinë e konsumatorit dhe për të bllokuar Covid-in i bënë dëm të rëndë ekonomisë. Sot, ndërsa virusi përhapet, është e qartë se qeveria e tij humbi muaj kur duhej të vaksinonte të moshuarit, të grumbullonte barna dhe të krijonte shtretër të kujdesit intensiv.

Edhe kontrolli shoqëror gjithëpërfshirës i Kinës tregoi të çara. Edhe pse shërbimet kineze të sigurisë goditën protesta të gjera muajin e kaluar, këto ishin shkaktuar pjesërisht nga pamja e turmave pa maska në Katar që shijonin Kupën e Botës.

Për të gjithë ata që përqafojnë vlerat klasike liberale, përfshirë këtë gazetë, qëndrueshmëria perëndimore është inkurajuese – dhe një ndryshim i rëndësishëm pas një tërheqjeje të gjatë. Por lajmi i mirë shkon vetëm deri tani. Testet e vitit 2022 kanë zbuluar gjithashtu thellësitë e ndarjeve të botës dhe kanë vendosur qeverinë e madhe në marshim.

Për të vlerësuar ndarjet, krahasoni mbështetjen pothuajse universale për Amerikën pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 me vendosmërinë e jugut global për të qëndruar neutral në luftën për Ukrainën. Në votën më të fundit të OKB-së për të qortuar Rusinë, 35 vende abstenuan. Shumë e kuptueshme janë të pakënaqur sesi Perëndimi pohon se shqetësimet e tij janë çështje të parimit global, ndërsa lufta në Jemen ose në Bririn e Afrikës, të themi, ose thatësirat dhe përmbytjet e lidhura me klimën, duken gjithmonë të jenë rajonale.

Në pjesën më të madhe të botës, vlerat liberale luftohen. Pavarësisht humbjes së Jair Bolsonaro në Brazil, demokracia është nën tendosje në Amerikën Latine. Teksa kryeson inflacionin shkatërrues në Turqi, Rexhep Tajip Erdogan po ndjek penalisht kundërshtarët e mundshëm në zgjedhjet e vitit 2023. Në Izrael, Binyamin Netanyahu po përpiqet të shmangë burgun për korrupsion duke formuar një koalicion me të djathtën ekstreme që urrejnë arabët dhe homoseksualët. Indonezia miratoi një kod penal joliberal në dhjetor që kërcënon të ndalojë seksin jashtë martesës, të mbyt lirinë e fjalës dhe të imponojë ortodoksinë fetare. Ekonomia e Indisë po mbushet me sipërmarrje të frymëzuara nga teknologjia, por politika e saj është mazhoritar, e shëmtuar dhe mizore.

Në mbarë botën, ideja e një qeverisjeje të kufizuar është duke u mposhtur. Për shkak të goditjes së energjisë pas pushtimit, qeveritë evropiane po derdhin para për të rregulluar çmimet. Ata po fuqizojnë gjithashtu tranzicionin nga lëndët djegëse fosile, në vetvete një qëllim i mirëpritur, duke përdorur politikën industriale dhe jo tregjet. Përgjigja e Amerikës ndaj kërcënimit të sigurisë nga Kina është vendosja e barrierave tregtare dhe subvencioneve për të shkëputur ekonominë e saj dhe për të nxitur industritë e rritura në vend. Nëse kjo dëmton aleatët e Amerikës, shumë keq.

Nacionalizmi ekonomik është popullor. Madhështia gjatë pandemisë ndryshoi pritshmëritë e shtetit. Shkatërrimi kreativ, i cili rialokon kapitalin dhe punën, mund të jetë i papëlqyeshëm për popullsinë e plakur që ka më pak rezervë nga rritja ekonomike dhe për votuesit më të rinj që përqafojnë politikën e identitetit.

Por kapitalizmi i qeverisë së madhe ka një histori të dobët. Duke pasur parasysh inflacionin e lartë prej dekadash, i shkaktuar pjesërisht nga politika e keqgjykuar fiskale dhe monetare, veçanërisht në Amerikë, është e çuditshme që votuesit duan të shpërblejnë politikanët dhe zyrtarët duke u dhënë atyre pushtet mbi pjesë të ekonomisë që nuk janë të përshtatshëm për të drejtuar. Kampionët e mbështetur nga shteti në energji dhe teknologji ndonjëherë ia dalin, por sa më shumë vende të grumbullohen, aq më shumë do të ketë mbeturina dhe qira.

E gjykuar nga kriteri liberal i qeverisjes së kufizuar, respekti për dinjitetin individual dhe besimi në përparimin njerëzor, viti 2022 ka qenë i përzier. Megjithatë, ka shpresë. Perëndimi ishte arrogant pas rënies së komunizmit sovjetik. Ajo pagoi çmimin në Irak, Afganistan dhe krizën globale financiare të viteve 2007-09. Në vitin 2022, pasi u trondit nga populizmi në vend dhe ngritja e jashtëzakonshme e Kinës, Perëndimi u sfidua dhe gjeti bazën e tij.

Burimi: Economist