Elon Musk u shpall “Njeriu i Vitit për 2021” nga Time

Shefi Ekzekutiv i Tesla (TSLA.O) Elon Musk u emërua “Njeriu i Vitit” nga revista Time për vitin 2021, një vit ku kompania e tij e makinave elektrike u bë prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë dhe kompania e tij e raketave fluturoi në skajin e hapësirës me një ekuipazh tërësisht civil.

Musk është gjithashtu themeluesi dhe CEO i SpaceX, dhe drejton startup-in e trurit Neuralink dhe firmën e infrastrukturës The Boring Company. Vlera e tregut të Tesla-s u rrit në më shumë se 1 trilion dollarë këtë vit, duke e bërë atë më të vlefshëm se Ford Motor (F.N) dhe General Motors (GM.N) së bashku.

Tesla prodhon qindra mijëra makina çdo vit dhe ka arritur të shmangë problemet e zinxhirit të furnizimit më mirë se shumë nga rivalët e saj, ndërkohë që i shtyn shumë konsumatorë të rinj të kalojnë te makinat elektrike dhe prodhuesit e vjetër të automjeteve për të zhvendosur fokusin tek automjetet EV.

Për krijimin e zgjidhjeve ndaj një krize ekzistenciale, për mishërimin e mundësive dhe rreziqeve të epokës së titanëve të teknologjisë, për nxitjen e transformimeve më të guximshme dhe përçarëse të shoqërisë, Elon Musk është personi i vitit 2021 i TIME”, tha kryeredaktori i revistës Edward Felsenthal.

“Edhe aventurat e Elon Musk në hapësirë ​​janë një linjë e drejtpërdrejtë nga personi i parë i vitit, Charles Lindbergh, të cilin redaktorët e zgjodhën në 1927 për të përkujtuar fluturimin e tij të parë historik me aeroplan transatlantik mbi Atlantik.”

Nga organizimi i Saturday Night Live deri tek heqja e tweet-eve për kriptovalutat dhe aksionet e memeve që kanë shkaktuar lëvizje masive në vlerën e tyre, Musk ka dominuar titujt dhe ka grumbulluar mbi 66 milionë ndjekës në Twitter.

Disa nga postimet e tij në Twitter kanë tërhequr gjithashtu shqyrtimin rregullator në të kaluarën.

Sipas revistës, “Njeriu i Vitit” nënkupton dikë “që ndikoi më shumë në lajmet ose jetën tonë, për mirë ose për keq”.

Revista Time e emëroi këngëtaren adoleshente të popit Olivia Rodrigo si “Argëtuesen e Vitit”, gjimnasten amerikane Simone Biles “Atletja e Vitit” dhe shkencëtarët e vaksinave u emëruan “Heronjtë e Vitit”.

Vitin e kaluar, presidenti i sapozgjedhur i SHBA-së Joe Biden dhe zëvendëspresidenti i sapozgjedhur Kamala Harris morën së bashku titullin “Njeriu i Vitit”. Time filloi këtë traditë në 1927. CEO i Facebook (FB.O) Mark Zuckerberg dhe themeluesi i Amazon (AMZN.O) Jeff Bezos e kanë marrë gjithashtu këtë titull në të kaluarën.

Burimi: Reuters