Horoskopi ditor – 11 janar 2023

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Pasiguritë mund të shfaqen gjatë gjithë ditës suaj. Mund të jetë që ju keni pasur një shqetësim që në rininë tuaj që ende luan në mendjen tuaj, veçanërisht kur jeni në një situatë që të kujton pjesën e jetës tuaj kur këto çështje ishin më të forta. Sindroma imposter mund të jetë gjithashtu një problem. Ka të ngjarë që ju thjesht po ktheni një xham zmadhues mbi ankthet tuaja dhe të tjerët nuk i shohin të metat që po shihni. Mundohuni t’i jepni vetes hirin që do t’i jepnit një të huaji.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Ndryshimi personal fillon brenda jush, jo nga dikush tjetër. Ju jeni në gjendje të jeni spontan dhe aventurierë, edhe nëse dikur i keni shmangur të qenit i egër dhe i lirë, në vend të kësaj zgjidhni zgjedhje më të sigurta. Trimëria është si një muskul dhe ju duhet ta stërvitni atë në mënyrë që të mos atrofizohet, kështu që mund të jetë e frikshme të hidheni në veprime të guximshme nëse jeni jashtë praktikës. Çdo aventurë fillon me një hap të vetëm, ndaj gëlltitni çdo hezitim dhe hidheni atë hap!

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Përvojat e kaluara mund t’ju kishin bindur që të mos ndani me grupin tuaj aktual. Ish-miqtë e vjetër mund të kenë përfituar nga ju dhe ju kanë mashtruar ose thjesht nuk janë të besueshëm, dhe kjo mund ta bëjë idenë për të provuar përsëri me njerëz të rinj krejtësisht të tmerrshme. Të jesh i pambrojtur me të tjerët nuk është e lehtë dhe mund të joshesh duke qëndruar në heshtje dhe duke fshehur ndjenjat, por kjo nuk është as një mënyrë e favorshme për të jetuar. Marrja e një hapi besimi mund të shpërblejë shumë, kështu që thuani të vërtetën tuaj.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Shifrat e autoritetit mund të jenë në përplasje me ju për momentin. Pavarësisht nëse ata kanë pushtet profesional ose personal mbi ju, të thuash të bësh diçka që nuk dëshiron ta bësh nuk është kurrë argëtuese. Konsideroni të riktheheni kundër kontrollit të tyre në mënyra të vogla. Gjithsesi, përpjekja për të shprehur mendimin tuaj ose për të ofruar një sugjerim mund t’ju bëjë të mbylleni nga personi përgjegjës. Mundohuni të veproni me hollësi – për rezultatet më të mira, bëjini të mendojnë se ishte ideja e tyre gjatë gjithë kohës.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Mashtrimi shkakton mosbesim. Ju mund të keni marrë dikë në zemrën tuaj dhe të jeni bërë mik i tyre, por nëse ai zgjedh t’ju gënjejë ose të fshehë diçka nga ju, kjo ju pengon të keni një lidhje të plotë dhe të vërtetë të çdo lloji. Pa marrë parasysh se sa të mira duken motivimet e tyre, ju lejohet të ndiheni të lënduar – edhe nëse kjo ishte vetëm përmes një gënjeshtër të lëshimit ose një gënjeshtër të vogël të bardhë. Të gjithë kanë të drejtë në jetën e tyre private, por jo kur ajo lëndon njerëzit e tjerë.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Përgjegjësitë mund të jenë dërrmuese për momentin. Me kaq shumë për të bërë, kaq shumë zëra kërkues dhe kaq pak kohë, mund të ndiheni sikur po vraponi në të gjithë qytetin duke u përpjekur të bëni gjithçka. Duke qenë Hëna në shenjën tuaj, mund të keni vënë zemrën në mëngë, duke e bërë të vështirë të fshehni se si ndiheni për mënyrat irrituese ose intensive me të cilat po afroheni nga të tjerët. Mos harroni vlerën tuaj dhe kujtojini vetes se dita e keqe e dikujt tjetër nuk duhet të bëhet e juaja.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Udhëtimi mund të jetë i vështirë tani. Ju mund të përballeni me aksidente dhe vonesa gjatë rrugës, duke i bërë situatat që dikur ishin edukative dhe argëtuese në sfida të lodhshme dhe të përsëritura. Frika dhe ankthi juaj janë ndoshta edhe më të forta, secila prej të cilave mund të kthehet në zemërim me shoqëruesit tuaj të udhëtimit nëse nuk shprehen siç duhet në mënyra të tjera. Për fat të mirë, një dhuratë e papritur ose një faturë e anuluar mund të jetë në çdo cep, kështu që përpiquni të keni durim me pjesët më pak argëtuese të ditës.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Bateria juaj sociale mund të fillojë të jetë e ulët sot. Dëshira për t’u fshehur larg botës dhe për të shmangur miqtë dhe familjen tuaj, pavarësisht se sa do të donin t’ju shihnin, mund të jetë mjaft e fortë. Lejoni vetes që të rimbusheni ngadalë gjatë ditës – mund të jeni në gjendje të pranoni një ftesë të mëvonshme për të shkuar dhe për të vizituar dikë që ju pëlqen vërtet. Kalimi i kohës me këtë person duhet t’ju ndihmojë të rigjallëroni dhe t’i përfundoni gjërat me një notë pozitive.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Dëshira juaj për t’u argëtuar mund të bie ndesh me nevojën tuaj për të qenë përgjegjës. Disa mundësi që ju të dilni dhe të argëtoheni mund t’ju tundojnë të largoheni nga çdo projekt i madh ose punë e rëndësishme që po thërret emrin tuaj. Mospërfundimi i punës dhe shmangia e saj në mënyrë që të zvarritet me aktivitete argëtuese ka të ngjarë të jetë e këndshme në atë kohë, por sapo dalja të përfundojë, ndoshta do të mbeteni të hutuar dhe akoma më mbrapa në projektet tuaja. Mos bini në atë kurth.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Përfaqësimi i vetes suaj aktuale mund të jetë i vështirë. Ndjenjat e brendshme të fshehura më parë mund të shfaqen pa paralajmërim – ndoshta rrjedhin nga momentet e kaluara kur ju shtypni emocionet kaotike në vend që t’i zgjidhnit ose përpunoni ato. Ata do të qëndrojnë vetëm për kaq gjatë! Plagët emocionale ose mendore që janë marrë kur keni qenë fëmijë, ka veçanërisht të ngjarë të shfaqen përsëri dhe t’ju kërkojnë të përqafoni veten tuaj të kaluar. Pranimi dhe dashuria për të gjitha pjesët e shpirtit tuaj do t’ju ndihmojë të jeni vetvetja juaj e vërtetë.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Mendimi juaj mund të shtrembërohet nga dezinformatat sot. Bërja e një plani të bazuar në njohuri të rreme ndoshta nuk do të shkojë mirë – pa marrë parasysh fajin e kujt është keqkomunikimi, ai tani po ndikon në jetën tuaj. Për fat të mirë, ajo duhet të pastrohet pa shumë probleme më vonë. Mund t’ju duhet të ribërni disa punë që keni bërë tashmë më herët, ose mund t’ju duhet të tërhiqeni dhe të udhëtoni në një drejtim krejtësisht tjetër. Mos kini frikë të filloni nga e para nëse situata e kërkon këtë.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Pasiguritë e së kaluarës mund të ngrihen përsëri në çdo moment. Më shumë se një person mund t’ju thotë diçka që ju kujton një kohë ose vend në të cilin jeni ndjerë të ndeshur nga një grup ku bënit pjesë, gjë që mund t’ju bëjë të vështirë manovrimin. Ata mund të mos e kuptojnë se kështu po ju bëjnë të ndiheni – fjalët e tyre ka të ngjarë të rrjedhin nga një vend dashurie dhe jo nga gjykimi. Jini të hapur për t’i dëgjuar dhe për të ndarë se si ndiheni.

Burimi: Tarot