Horoskopi ditor – 22 korrik 2022

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Aktualisht po hyni në një kohë të fokusuar në vetë-shprehje. Kritikat ose refuzimet që merrni mund t’ju nxisin drejt gjërave të mëdha. Në fakt, mund të filloni të pajtoheni plotësisht me idenë se suksesi është hakmarrja më e mirë! Pasi të ndaloni së frenuari veten në një mënyrë ose në një tjetër, mund ta katapultoni veten përpara në një kohë më të gjallë dhe t’i lini ngjyrat tuaja të vërteta të shkëlqejnë. Tregojuni atyre të gjithëve se çfarë po humbasin – dhe kënaquni duke e bërë atë.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Liria tani është ilaçi më i mirë për frikën tuaj. Pritshmëritë e të tjerëve – apo edhe pritshmëritë tuaja për veten – mund t’ju zënë në kurth, duke vënë presione të rrezikshme në mendjen dhe shpirtin tuaj. Mundohuni të çlironi pak tension duke i lënë vetes më shumë hapësirë për të bërë gjërat që ju pëlqejnë. Ndërsa plani juaj 5-vjeçar për sukses mund të jetë shumë i detajuar dhe mbresëlënës, ai mund të jetë shumë i ngurtë tani. Lironi gjërat dhe mund të shihni një hobi të ri që lulëzon këtë sezon të Luanit!

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Një mësues ose mentor mund t’ju rrëzojë sot. Ata mund të përpiqen t’ju udhëheqin në drejtimin e duhur, por në vend të kësaj, ata përfundojnë duke shtuar listën tuaj të shqetësimeve, ose më keq, duke rrëzuar një ëndërr që keni pasur. Merrni frymë thellë dhe kujtojini vetes se, në skemën madhështore të gjërave, është thjesht mendimi i tyre – nuk ka pse t’ju fusë në një kuti. Në fakt, kufizimi i tyre mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për të motivuar veten për t’u vërtetuar se e kanë gabim.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Ju mund të dëshironi të jeni më social, por një problem aktual mund t’ju tërheqë prapa. Kjo mund të jetë një frikë ose refuzim i së kaluarës që ende ju përndjek dhe mund të shqetësoheni se nuk do ta kaloni kurrë këtë ndjenjë, edhe nëse vërtet dëshironi të degëzoni më shumë. Mund të ketë gjithmonë një përplasje mes ndarjes së jetës me të tjerët dhe mbrojtjes së zemrës suaj brenda jush, por ju mund të arrini ekuilibrin e brendshëm. Është në rregull që ndjenjat të bëhen të dukshme vetëm herë pas here.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Dikush për të cilin ju intereson thellë mund t’ju lëndojë së shpejti. Pavarësisht nga qëllimet e tyre, ata mund t’ju bëjnë të frikësoheni se ajo që keni arritur nuk është aq e rëndësishme, apo edhe t’ju bëjnë të ndiheni si një siklet. Pavarësisht nga kjo pengesë, hiqni pluhurin dhe përpiquni t’i shprehni ndjenjat tuaja këtij personi. Sezoni juaj po fillon – është koha juaj për të shkëlqyer! Askush që me qëllim përpiqet t’ju bëjë të ndiheni të vegjël nuk duhet të rrijë në rrethin tuaj. Ju mund të ndreqni urat ose të shkurtoni lidhjet sipas nevojës.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Dikush rreth jush mund të përpiqet t’ju lëkundë besimin sot. Ky person ndoshta dukej sikur ishte në qoshen tuaj, por tani e keni zbuluar se ata po bëjnë çmos për të mbjellë dyshimin në mendjen tuaj. Pranoni se jo të gjithë kanë në zemër qëllimet tuaja më të mira kur ju japin këshilla, por ju mund të vazhdoni. Mundohuni të mos i lini të hyjnë në kokën tuaj kur bëhet fjalë për vetëbesimin tuaj.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Dikush që ju tërheq mund të zbulojë ngjyrat e tij të vërteta sot. Ju mund të zbuloni se ata nuk janë ata që mendonit se ishin, gjë që e bën interesin tuaj të pakësohet shpejt. Ndonëse ky ka të ngjarë të mos jetë rezultati që dëshironit, mund t’ju çlirojë të përjetoni njerëz të rinj dhe emocionues që do t’i kishit humbur nëse do të ishit ende të fiksuar pas këtij personi. Mos kini vizionin e tunelit kur bëhet fjalë për njerëz të rinj – në vend të kësaj, mbani një mendje të hapur!

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Familja juaj mund të mos miratojë dikë në jetën tuaj tani. Pavarësisht nëse ata janë një anëtar biologjik i familjes apo jo, ata ndoshta do të shprehin mospëlqimin e tyre ndaj dikujt afër jush. Kjo lehtë mund të ndezë konflikt mes jush dhe atyre, si dhe mes jush dhe atij që po gjykojnë. Ndërsa mund të mos jeni të gatshëm të zhgënjeni asnjërin person, dikush ka të ngjarë të jetë i pakënaqur me zgjedhjen tuaj. Në fund të fundit, është jeta juaj! Ju duhet të vendosni se kush do të jetë në të.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Sakrificat tuaja mund të mos vlerësohen nga njerëzit në ekipin tuaj aktualisht. Ju mund të jeni paraqitur për dikë kur ai kishte nevojë për ju, dhe tani që keni nevojë për të, ai duket se nuk dëshiron të kthehet dhe të bëjë të njëjtën gjë për ju. Ata madje mund të mohojnë mënyrat në të cilat ju i keni ndihmuar. Ndërsa nuk mund të ktheheni dhe të ndryshoni mënyrën se si kanë qenë gjërat, ju mund të vendosni se si do të silleni përpara. Marrëdhëniet duhet të jenë një rrugë e dyanshme.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Problemet financiare mund t’ju pengojnë sot. Pa marrë parasysh se sa shumë dëshironi të jeni pjesë e diçkaje që po ndodh tani, çmimi mund të jetë paksa shumë i pjerrët për ju që të racionalizoni pagesën për të. Ju mund të mos keni qenë të përgatitur për sa do të kushtonte, ose mund të kurseni për diçka tjetër. Sido që të jetë, anashkalimi i kësaj ka të ngjarë të funksionojë më mirë në planin afatgjatë. Filloni të mendoni për mënyrat se si mund ta bëni veten.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Vetëkritika mund të jetë armiku juaj më i keq për momentin. Edhe kur të tjerët po këndojnë lavdërimet tuaja, kur bëhet fjalë për mendimin tuaj, ju mund të jeni duke folur me veten si dikush që e përbuzni. Të shtysh veten fort është një gjë – të rrëzosh veten është një tjetër. Në vend që të shkoni në ofensivë kundër vetes, pyesni veten se çfarë po përfitoni duke e trajtuar veten si dikë që nuk mund ta duroni. Konsideroni të përdorni pak vetë-bisedë pozitive në vend që të ngacmoni veten, sepse ka të ngjarë të përfundoni me rezultate më të mira.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Shqetësimet tuaja mund t’ju pengojnë të thoni atë që dëshironi të thoni vërtet. Dikush mund të bëjë një deklaratë me të cilën ju nuk jeni dakord, ose dikush mund të kërkojë këshilla për një temë që ju e njihni mirë, por ju mund të frenoni vazhdimisht veten nga tingëllimi. Shikoni më thellë këtë impuls dhe përpiquni të deshifroni se nga vjen ose çfarë keni frikë se do të ndodhë. Marrja e ditës për të zbërthyer këto shqetësime mund t’ju ndihmojë t’i shkrini ato dhe të ecni përpara me besim të ngrohtë.

Burimi: Tarot