Horoskopi ditor – 28 janar 2023

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Vendimi për t’u angazhuar mund të mbahet mbi ju sot. Mund të ketë një grup njerëzish që kërkojnë që ju t’u premtoni diçka, por ju jeni në konflikt dhe nuk jeni të sigurt nëse dëshironi apo jo. Ndërkohë që jeni në gjendje të peshoni të mirat dhe të këqijat e kësaj situate, është e lehtë të tundoheni nga gjërat materiale ose sipërfaqësore, ndaj jini të kujdesshëm ndaj çdo përfitimi të ofruar që ju verbon ndaj asaj që në të vërtetë ofrohet. Mos lejoni që të mashtroheni nga gjërat me shkëlqim.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Ju mund të merrni një figurë autoriteti në çdo moment. Ata mund t’ju shtyjnë të bëni një zgjedhje për veten tuaj, e cila mund të mos ketë alternativë të mirë, dhe t’ju bëjnë presion për ta bërë këtë shpejt. Pavarësisht nga statusi dhe fuqia e tyre personale apo profesionale, bëni një përpjekje për të qëndruar të patundur. Ju mund t’u tregoni atyre me dashamirësi se ndërsa vlerësoni kohën e duhur të situatës, nuk jeni në gjendje të merrni një vendim në këtë moment. Shkoni me një ritëm me të cilin jeni rehat.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Ajo që është e re mund të mos jetë e sigurt, por ajo që është e vjetër mund të mos ju kënaqë më. Bërja e kësaj zgjedhjeje ndoshta nuk do të jetë e lehtë, por treshja e kujdesshme e Hënës me Merkurin logjik duhet t’ju ndihmojë të analizoni të dyja anët e situatës. Ju mund të peshoni me kujdes idenë e heqjes dorë nga një situatë e sigurt për të kërcyer me kokë në diçka shumë të mirë për të qenë e vërtetë kundrejt humbjes së mundshme të mundësisë që keni pritur. Mendoni mirë dhe vendosni vetë nëse ia vlen të rrezikoni.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Presioni i kolegëve mund t’ju çojë në vendime të nxituara. Njerëz të tjerë mund të bëjnë fushatë me vetëdije dhe në mënyrë aktive që ju të vendosni – zgjedhja e tyre e preferuar ka të ngjarë të jetë e qartë, por mund të mos jetë vendimi që dëshironi për veten tuaj. Ju madje mund të keni frikë të zgjidhni opsionin që ata po shtyjnë, dhe ndërsa mund të jeni thjesht nervoz për të provuar diçka të re, ju gjithashtu e dini veten dhe atë që dëshironi. Besoni zemrën tuaj! Ju nuk duhet t’i dorëzoheni dëshirave të tyre.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Shanset për rritje mund të mos jenë aq të pafajshme sa duken. Në veçanti, nëse një epror i juaji ju ofron një mundësi ose ngritje në detyrë, mund të varet nga ju që të merrni një vendim midis ndihmës së të tjerëve dhe shërbimit vetes. Ju mund të merrni më shumë përgjegjësi dhe të shtoni në listën tuaj të detyrave në shërbim të një pagese të madhe duke zgjedhur veten, ndërkohë që të ndihmoni të tjerët mund të jetë më pak punë – por edhe një shpërblim më i vogël. Sido që të jetë, merrni kohën tuaj dhe zgjidhni me mençuri.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Duhet të qëndrosh apo duhet të shkosh? Kjo mund të jetë në lidhje me një vend ku jetoni, një biznes për të cilin punoni ose një lidhje të çfarëdo lloji me dikë tjetër – dhe pyetja është shumë e thjeshtë. Kërkon që ju ose të qëndroni dhe të punoni nëpër pjesët e vështira për të marrë një shpërblim, ose të tërhiqeni, të paketoni dhe të largoheni nga situata. Nuk ka turp në asnjërën! Ju lejohet të zgjidhni atë që funksionon më mirë për ju.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Zakonet serioze mund të konkurrojnë me zgjuarsinë krijuese sot. Mund të ketë dy rrugë që mund të ndiqni, dhe njëra kërkon që ju të punoni më shumë dhe me më shumë fokus, ndërsa tjetra kërkon që të mendoni jashtë kutisë dhe të merrni rrugën më pak të përshkuar. Të dyja mund të çojnë në rezultatin për të cilin po punoni, por njëri do të funksionojë më mirë për ju se tjetri. Besoni intuitës suaj dhe mbani në mend se si veproni në përgjithësi për të arritur në përgjigjen më të mirë.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Njerëzit aktualisht mund t’ju tërheqin në drejtime të ndryshme. Ndërsa ndoshta nuk është aq serioze sa të zgjedhësh midis dy marrëdhënieve dhe të humbasësh njërën prej tyre, shkalla më e vogël nuk e bën më të lehtë të vendosësh nëse, për shembull, je i ftuar në dy ngjarje, por mund të shkosh vërtet vetëm në një ose tjetri. Pavarësisht se sa shumë i doni dhe vlerësoni të dy njerëzit, mund të jeni vetëm në një vend menjëherë. Bëni zgjedhjen tuaj sa më të drejtë të jetë e mundur, dhe personi tjetër duhet ta kuptojë përfundimisht.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Rutina dhe liria mund të përplasen në çdo moment në jetën tuaj. Ju mund të ndiheni të mbërthyer në një gropë që ndonëse produktive, e mërzit zemrën tuaj Shigjetarit dhe kështu një jetë e jetuar sipas rregullave më pak strikte mund të duket e mrekullueshme. Megjithatë, nëse i përgjigjeni kësaj telefonate, mund të humbni përparimin që keni bërë me këtë rutinë të dobishme dhe të zbuloni se liria është më pak argëtuese kur jeni përsëri në shesh. Të vendosësh midis kërkimit të qëllimit dhe spontanitetit nuk është një zgjedhje e lehtë, ndaj merrni kohën tuaj.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Për të luajtur të sigurt ose për të marrë një shans – kjo është pyetja që universi po ju bën. Mbani sytë hapur për një mundësi me rrezik të lartë dhe me shpërblim të lartë, veçanërisht pasi Hëna emocionale mbështet Uranin e paparashikueshëm. Vetëm ju mund të dalloni nëse përfitimet e mundshme tejkalojnë fatkeqësitë e mundshme nga kjo situatë. Është në rregull të thuash se nuk je gati për të ndërmarrë një përpjekje kaq të pasigurt dhe do të preferonit të mbani atë që keni – por ju gjithashtu ju lejohet të hidheni në të panjohurën.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Individualiteti i fuqishëm mund të jetë duke bërë që puna juaj në grup të vuajë. Ju ka të ngjarë të ndiheni krenarë që dilni nga turma, por ndoshta do t’ju duhet të punoni me të tjerët për të arritur një qëllim të përbashkët në një moment. Tani mund të jetë një nga ato raste, por ju mund të luftoni për të shtypur instinktet tuaja dhe të lini dikë tjetër t’ju thotë se çfarë të bëni. Ndonjëherë ju duhet të punoni sipas interesit më të mirë të secilit dhe jo sipas interesit tuaj, por megjithatë, nuk duhet të komprometoni moralin tuaj.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Vendimi midis kthimit te të tjerët dhe mbështetjes suaj mund të pushtojë mendjen tuaj. Një luftë e tanishme mund të dalë në sipërfaqe në mënyra të vështira dhe kur bashkëmoshatarët tuaj janë të zënë me jetën e tyre, ju mund të hezitoni t’u drejtoheni atyre për një dorë ndihme. Në veçanti, djegia në të kaluarën mund t’ju kishte bindur se nëse dëshironi që diçka të bëhet, duhet ta bëni vetë. Varet nga ju, por mbani mend – nuk keni pse të shkoni vetëm.

Burimi: Tarot