Horoskopi ditor – 3 janar 2022


Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Ju mund të keni disa dyshime për mënyrën se si trajtohen paratë në marrëdhënien tuaj me një figurë të rëndësishme autoriteti, si një shef ose prind, në këtë kohë. Miqtë apo edhe të njohurit mund të jenë në gjendje t’ju japin një perspektivë të dobishme nga jashtë nëse dinamika me të cilën jeni përfshirë është apo jo e shëndetshme. Të paktën të dini se si u duket të tjerëve mund t’ju ndihmojë të vendosni për hapat e ardhshëm.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Të kesh besime të forta bazë për mënyrën se si funksionon bota është ndoshta e nevojshme për të lundruar në jetë, por sot mund t’ju duhet të siguroheni me kujdes që besimet tuaja t’ju ndihmojnë në vend që t’ju kontrollojnë. Idetë e vendosura mbi ju nga një figurë autoriteti ka të ngjarë të jenë veçanërisht shkatërruese për ju në këtë kohë, veçanërisht nëse mendoni se duhet të ndrydhni çdo pyetje që keni. Të jesh më i rehatshëm me fuqinë tënde mund të jetë ajo që duhet për t’ju ndihmuar të pastroni hapësirën tuaj mendore.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Ju mund të shihni një mënyrë për të ecur përpara në një situatë ku ndani para me të tjerët. Mund të jetë mjaft joshëse të përpiqeni të merrni më shumë se pjesa juaj e drejtë e burimeve të disponueshme ose të përdorni para për të kontrolluar dikë tjetër. Motivimi juaj mund të jetë i vërtetë, siç është dëshira e thellë për sigurinë, por përpiquni ta lini mënjanë aq gjatë sa për t’i konsideruar veprimet tuaja në mënyrë objektive. Sigurohuni që po jetoni sipas bindjeve tuaja për mënyrën se si njerëzit duhet të trajtojnë njëri-tjetrin!

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Ankthi mund të jetë aktualisht armiku juaj në një marrëdhënie të ngushtë. Ju mund të tundoheni të kapeni fort pas dikujt, por kjo rrezikon ta largojë atë. Biseda me ta drejtpërdrejt mund të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimeve tuaja – megjithëse frenimi ose përpjekja për të manipuluar bisedën në një drejtim të caktuar mund t’ju rezultojë kundër, kështu që përpiquni të jeni të sinqertë. Duke thënë atë që keni në mendje, edhe nëse mendoni se tingëllon budallallëk, ka më shumë gjasa t’ju sigurojë një përgjigje të sinqertë dhe pozitive.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Perfeksionizmi mund të paralizojë qasjen tuaj ndaj detyrave praktike sot. Mundohuni të ndani gjërat e nevojshme nga detajet e parëndësishme që mund të jeni të fiksuar për shkak të mungesës së kontrollit mbi diçka tjetër në jetën tuaj. Ju mund të dëshironi të trajtoni çështjen tjetër fillimisht! Nëse është dikush me të cilin keni një problem, mund të jetë më mirë të flisni me të drejtpërdrejt. Edhe nëse nuk jeni plotësisht dakord me ta, të paktën të bëni një përpjekje për t’i trajtuar gjërat në mënyrë racionale mund të lehtësojë njëfarë tensioni.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Ndjenja e pasigurisë mund t’ju tundojë të ndërmerrni një rrezik financiar, pasi mund të imagjinoni se diçka në shkallën e fitimit të lotarisë është e vetmja rrugëdalje nga problemet tuaja. Ndërkohë që në të vërtetë mund të arrini më shumë sesa mendoni përmes punës praktike në këtë kohë, mund të keni gjithashtu një dëshirë të fshehtë për t’u kujdesur. Pranimi i kësaj dëshire mund të jetë shumë më i shëndetshëm sesa të përpiqesh ta shtypësh atë! Jini të sinqertë për atë që dëshironi, por jini realistë për atë që ka gjasa të ndodhë.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Ruajtja e stabilitetit në jetën tuaj shtëpiake mund të jetë një prioritet për ju, por ju mund ta gjeni veten të vetëdijshëm për çmimin e tij sot. Ndërsa siguria është e rëndësishme, duhet të jeni të kujdesshëm për atë që sakrifikoni për ta marrë atë. Çdo marrëveshje që nuk ju lejon pak hapësirë për të shprehur individualitetin tuaj ndoshta nuk është e qëndrueshme në planin afatgjatë. Gjetja e kohës për të pranuar realitetin e nevojave tuaja tani mund të parandalojë probleme më të mëdha më vonë.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Njerëzit që flasin ëmbël mund t’ju japin atë që dëshironi tani, por gjërat premtuese që nuk mund t’i realizoni në këmbim mund t’ju rezultojnë të kundërta më vonë. Ju mund të jeni më të mençur të kërkoni drejtpërdrejt atë që dëshironi në vend që të përpiqeni të manipuloni dikë tjetër që t’jua japë atë. Megjithëse përkushtimi ndaj së vërtetës mund t’ju trembë sepse mund t’ju heqë sigurinë e të qenit në gjendje ta menaxhoni bisedën ashtu siç dëshironi, të tjerët ndoshta do t’ju respektojnë për ndershmërinë tuaj.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Blerja mund të jetë një rrezik për ju sot, pasi mund t’i lini emocionet tuaja të ikin me portofolin tuaj! Sidoqoftë, mund të keni gjithashtu një sy të jashtëzakonshëm për cilësinë në këtë kohë, pasi ka të ngjarë të jeni në harmoni me standardet objektive të bukurisë dhe gjërat më unike që ju pëlqejnë personalisht. Edhe nëse nuk ishte plotësisht në buxhet, mund të përfundoni me një investim të mirë. Për sa kohë që keni para, nuk ka të keqe të kënaqeni me raste!

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Mund të duket sikur keni një magnetizëm personal që tërheq të tjerët drejt jush sot. Megjithatë, edhe pse mund të jeni të rrethuar nga njerëz, prapë mund të qëndroni të përmbajtur ose të ndarë prej tyre. Ju mund të jeni ftohtësisht racional për atë që vlerësoni dhe çfarë ju nevojitet për sigurinë, dhe gjithashtu mund të shihni qartë se si mund t’i ndiqni ato gjëra. Ndërsa fokusimi në interesat tuaja ka një vend të domosdoshëm, thjesht sigurohuni që mënyra se si e bëni këtë është e drejtë edhe për të gjithë të tjerët.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Mbajtja e një sekreti për një çështje financiare ose marrëdhënieje mund t’ju ndihmojë të ndiheni të sigurt, pasi mund të dëshironi të mbroheni nga ajo që do të mendonin të tjerët nëse do ta dinin. Ndërkohë që keni të drejtën e privatësisë, ju nevojiten edhe gjëra të tjera në jetën tuaj për të cilat mund të jeni të hapur dhe mënyra në të cilat mund të shpreheni lirisht. Sfida e sotme mund të jetë thjesht pranimi i vetes se fytyra që i prezanton botës nuk është e gjitha, dhe se kjo është në rregull!

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Një grup miqsh ose komuniteti juaj mund të kërkojë vëmendjen tuaj në këtë moment dhe ju mund të filloni të pyesni veten nëse ata po ju trajtojnë me drejtësi. Disa dinamika kontrolluese ose manipuluese mund të bëhen më të dukshme, veçanërisht nëse e kuptoni se po mbështeteni shumë tek këta njerëz për ndjenjën tuaj të sigurisë emocionale. Është e mundur që të përfitoni mjaftueshëm nga kjo lidhje për t’i bërë të vlefshme çdo vështirësi, por sigurohuni që të kontrolloni me veten tuaj për të parë se si ndiheni vërtet për situatën.

Burimi: Tarot