Inflacioni rekord në Evropë: Cili vend është goditur më keq dhe si krahasohen?

Kthimi i pritshëm ekonomik i Evropës nga pandemia e koronavirusit është penguar nga një sërë faktorësh në javët e fundit dhe çdo cep i kontinentit po përballet me rritje të çmimeve.

Inflacioni për të gjithë Bashkimin Evropian pritet të arrijë në 6.8 për qind këtë vit, pasi lufta e Rusisë kundër Ukrainës – dhe prishja e marrëdhënieve ekonomike midis Moskës dhe pjesës tjetër të Evropës – vazhdon të godasë ekonomitë.

Komisioni Evropian ka rishikuar poshtë parashikimin e rritjes së bllokut, me Komisionerin e Ekonomisë Paolo Gentiloni që e përshkruan uljen e rritjes si “një nga më të pjerrëtit” e bërë ndonjëherë midis parashikimeve.

Jashtë BE-së, norma e inflacionit në Mbretërinë e Bashkuar u rrit në 9 për qind, norma e saj më e lartë vjetore që nga viti 1982. Rusia po përballet me inflacion prej 17.8 për qind.

Këtu është një vështrim në normën e inflacionit në çdo vend të Evropës:

Çfarë i shkakton këto norma inflacioni?

Evropa dhe pjesa më e madhe e botës po goditeshin tashmë nga rritja e çmimeve të energjisë – të cilat kontribuojnë në inflacion – përpara pushtimit rus të Ukrainës në fund të shkurtit.

Konflikti ka përkeqësuar krizën energjetike duke nxitur shqetësimet globale që mund të çojë në një ndërprerje të furnizimeve me naftë ose gaz natyror nga Rusia.

Rusia është furnizuesi kryesor i BE-së me naftë, gaz natyror dhe qymyr, duke zënë rreth një të katërtën e energjisë totale të bllokut.

Një ndalim i BE-së për qymyrin nga Rusia do të hyjë në fuqi në gusht dhe një përpjekje vullnetare është duke u zhvilluar për të reduktuar kërkesën për gaz natyror rus me dy të tretat këtë vit.

Një embargo e propozuar e naftës ka goditur në bllokadë rrugësh mes rezervave nga disa vende pa dalje në det që janë shumë të varura nga nafta ruse, si Hungaria.

Por çmimet e shumë mallrave – veçanërisht duke përfshirë ushqimin – janë rritur gjithashtu që kur bllokimet e pandemisë COVID-19 u prezantuan për herë të parë dy vjet më parë, duke tendosur zinxhirët e furnizimit global, duke lënë të korrat të kalben dhe duke shkaktuar blerje paniku në supermarkete.

Lufta në Ukrainë përkeqësoi përsëri në mënyrë dramatike perspektivën, pasi Rusia dhe Ukraina përbëjnë gati një të tretën e grurit dhe elbit global, dhe dy të tretat e eksporteve botërore të vajit të lulediellit që përdoret për gatim. Ukraina është gjithashtu eksportuesi i katërt më i madh në botë i misrit.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për ushqimin tha se çmimet arritën një rekord të të gjitha kohërave në shkurt dhe përsëri në mars, dhe Banka Botërore parashikon se çmimet e grurit mund të rriten më shumë se 40 për qind këtë vit.

Gentiloni paralajmëroi gjithashtu se gjërat mund të bëhen edhe më keq nga sa parashikojnë aktualisht statisticienët e BE.

“Parashikimi ynë është subjekt i pasigurisë dhe rreziqeve shumë të larta,” tha ai. “Skenarët e tjerë janë të mundshëm sipas të cilëve rritja mund të jetë më e ulët dhe inflacioni më i lartë se sa ne parashikojmë”.

Burimi: Euronews