Justin Bieber shet të drejtat e muzikës për 200 milionë dollarë

Justin Bieber, këngëtari me famë botërore, ka shitur aksionet e tij të katalogut të botimit dhe regjistrimit të muzikës te Hipgnosis Songs Capital, i mbështetur nga Blackstone për 200 milionë dollarë, tha kompania, duke shënuar marrëveshjen më të fundit të të drejtave të industrisë.

Shitja është përfolur për javë të tëra dhe e sheh 28-vjeçaren t’i bashkohet kategorisë së artistëve që kanë fituar para së fundmi në katalogët e tyre.

Hipgnosis nuk i zbuloi publikisht kushtet e marrëveshjes, por një burim i afërt me çështjen i tha agjencisë së lajmeve AFP se kishte vlerë rreth 200 milionë dollarë.

Ndikimi i Justin Bieber në kulturën globale gjatë 14 viteve të fundit ka qenë me të vërtetë i jashtëzakonshëm,” tha në një deklaratë të martën shefi i Hipgnosis, Merck Mercuriadis, një ekzekutiv i vjetër i industrisë muzikore.

Hipgnosis Songs Capital është një sipërmarrje prej 1 miliard dollarësh midis gjigantit financiar Blackstone dhe British Hipgnosis Song Management. Hipgnosis tha se ata fituan interesin e Bieber në të drejtat e tij të botimit të autorit për katalogun e tij të pasëm prej 290 këngësh – e gjithë muzika e tij e lëshuar para 31 dhjetorit 2021.

Shtëpia e gjatë e Bieber, Universal, do të vazhdojë të administrojë katalogun, tha një burim tjetër afër marrëveshjes, dhe ende zotëron regjistrimet kryesore të artistit. Hipgnosis ka fituar aksionet e artistit, si dhe të drejtat e tij fqinje – një honorar që sheh pronarin e tij të marrë një pagesë sa herë që një këngë luhet publikisht.

Yjet bashkëkohorë, duke përfshirë Justin Timberlake dhe Shakira, kanë shitur aksione të mëdha në punën e tyre – të dy kanë arritur gjithashtu marrëveshje me Hipgnosis – por lëvizja është parë kryesisht mes artistëve të trashëguar si Bob Dylan dhe Bruce Springsteen.

Shumat marramendëse – katalogu i Springsteen shkoi në Sony për një raport prej 500 miliardë dollarësh – konsiderohen si baste të sigurta si për artistët më të vjetër që rregullojnë financat e tyre, ashtu edhe për investitorët që mund të mbështeten në kthime të qëndrueshme nga muzika e testuar me kohë dhe qëndrueshmëria e transmetimit.

Katalogët më të rinj shihen si territore më të rrezikshme, por Bieber është ndër artistët më të shitur ndonjëherë, dhe tani Hipgnosis ka pjesën e tij në disa nga hitet më të mëdha të shekullit të 21-të, duke përfshirë Baby dhe Sorry.

Burimi: Aljazeera