Kush fitoi në çmimet ndërkombëtare Emmy 2022?

Akademia Ndërkombëtare e Arteve dhe Shkencave të Televizionit ka shpallur fituesit e këtij viti të çmimit të 50-të Ndërkombëtar Emmy për krijuesit dhe interpretuesit televizivë nga tetë vende të ndryshme – përfshirë Britaninë e Madhe, Francën dhe Korenë e Jugut.

23 vende u përfaqësuan në 15 kategori, dhe Mbretëria e Bashkuar dominoi çmimet e këtij viti, duke shënuar shtatë fitore. Franca ishte i vetmi vend tjetër me fitore të shumta, duke numëruar dy çmime.

Britanikët fituan serialin më të mirë komedi për edukimin seksual dhe serialin më të mirë dramë për Vigil.

Fitues të tjerë të shquar përfshijnë aktorin skocez Dougray Scott për interpretimin më të mirë të një aktori në Krimin e Irvine Welsh, ndërsa aktorja franceze Lou de Laâge fitoi në kategorinë e aktores për Le Bal Des Folles (Topi i grave të çmendura).

Një tjetër fitore e dukshme ishte The King’s Affection, e cila mori çmimin për telenovelën më të mirë. Seriali kishte fituar më parë çmime në çmimet e 17-të të Seoul Drama dhe të 49-të Korea Broadcasting Awards.

Charles Sykes/2022 Invision
Miky Lee (majtas) dhe Song Joong-ki (djathtas) shfaqen në sallën e shtypit në 50th International Emmy Awards më 21 nëntor në New York. Charles Sykes/2022 Invision

Gjatë shfaqjes, aktori koreano-jugor Song Joong-ki i dha çmimin e Drejtorisë Ndërkombëtare Emmy Miky Lee, zëvendëskryetare e CJ Group.

“Jam i kënaqur dhe krenar si korean që përmbajtja jonë po njihet, por e ndaj këtë gëzim me komunitetin më të madh global,” tha Lee.

“Kam dëgjuar nga shumë njerëz që suksesi i përmbajtjes koreane u ka dhënë të gjithëve shpresë se kushdo mund të jetë pjesë e kulturës pop globale. Do të doja të vazhdoja të lidhja urën me njerëzit e botës, historitë e vërteta nuk kanë pengesa. Kur shikoj shfaqje televizive gjermane ose nordike, harroj se ka titra dhe se ato janë kultura të ndryshme. Pasi të jemi bashkuar, kur bëhet fjalë për ndërveprimin e vërtetë njerëzor, gjuha nuk është më një pengesë e vërtetë.”

Charles Sykes/2022 Invision
Ava DuVernay pasi pranoi Çmimin e Themeluesve. Charles Sykes/2022 Invision

Fituesja e Emmy dhe e nominuar për Oscar, Ava DuVernay (When They See Us, Selma, e 13-ta) mori Çmimin Ndërkombëtar të Themeluesve të Emmys, i cili u prezantua nga ylli i saj Kur ata na shohin, Blair Underwood.

Shumë ka ndryshuar në mënyrën se si ne e konsumojmë televizionin. Por ajo që nuk ka ndryshuar në një medium që u shpik mbi 100 vjet më parë, është fuqia që na ofron mediumi,” tha DuVernay.

“Televizioni, veçanërisht televizioni ndërkombëtar është një dritare drejt botës, lidh njerëz nga të gjitha sferat e ndryshme të jetës dhe nga vendet ku jam unë, ku ka mungesë të mundësive për të parë imazhe në film. Ne nuk kemi shtëpi arti në Compton. Nuk ka kinema të pavarura në Selma, ndarja e kinemasë që ndodh aty ku nuk mund të gjesh vërtet imazhe të njerëzve të tjerë. Televizioni bëhet ajo dritare në mënyra që janë të shtrira, duke zgjeruar të kuptuarit tonë për veten dhe njëri-tjetrin. Është me rëndësi jetike.”

Këtu është një listë e përzgjedhur e fituesve të këtij viti:

Komedi: Edukimi seksual – Sezoni 3 (MB)
Dramë: Vigjilja (MB)
Performanca më e mirë nga një aktor: Dougray Scott në Irvine Welsh’s Crime (MB)
Performanca më e mirë nga një aktore: Lou de Laâge në Le Bal Des Folles (The Mad Women’s Ball) (Francë)
Dokumentar: Enfants de Daech, les damnés de la guerre (Brezi i humbur i Irakut) (Francë)
Programi i Gjuhës Jo-Angleze në SHBA Primetime: Buscando a Frida (SHBA)
Argëtim pa skenar: Dashuria në spektër – Sezoni 2 (Australi)
Seri me forma të shkurtra: Rūrangi (Zelanda e Re)
Film televiziv / mini-serial: Ndihmë (MB)
Telenovela: YeonMo (Dashuria e Mbretit) (Koreja e Jugut)
Programimi i Arteve: Freddie Mercury: Akti Final (MB)

Ndarja e çmimeve ndërkombëtare Emmy u zhvillua mbrëmjen e së hënës, 21 nëntor, me ceremoninë në New York City në hotelin New York Hilton Midtown.

Burimi: Euronews