Lançohen Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro të Google, duke filluar nga 599 dollarë dhe 899 dollarë

Pixel 6 përfaqësoi një rilindje për Google. Pas disa gjeneratave të përpjekjeve – dhe kryesisht dështimeve – për t’u dalluar si një lojtar i vonë në lojën e smartphone-ve, pajisja më në fund pati një sezon të ri. Përpjekjet e gjata të Google për të ulur qoshet dështuan dhe kompania më në fund kishte ofruar një produkt premium me një çmim të ulët.

Kanë ikur ditët kur një kompani mund të bëjë patinazh vetëm me njohjen e emrit. Smartphone-ët kryesorë janë vazhdimisht të mirë në të gjithë bordin, dhe prodhuesit që duan të nxisin shitjet duhet të vazhdojnë me Samsung dhe Apple. Kjo shkon dyfish kur prodhoni një version buxhetor të të njëjtit produkt.

Pixel 6 prezantoi një kombinim të madh të përparimeve të softuerit, harduerit premium dhe zhvillimit të ri të palës së parë, si çipi Tensor. Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro, të shpallur në eventin e Google Hardware të mëngjesit të sotëm në Brooklyn, vazhdojnë përparimet e paraardhësit të tyre. Duke pasur parasysh se sa një largim masiv ishte 6 nga 7, nuk duhet të jetë një surprizë e madhe që modelet e reja janë një përsosje e asaj që funksionoi për modelet e vitit të kaluar.

Rregullimet këtu vijnë kryesisht nga sistemi i kamerës dhe Tensor G2 – një përmirësim nga çipi i parë Tensor i vitit të kaluar, i cili kontribuon si në disa prej këtyre përparimeve të imazhit ashtu edhe në përmirësimet e sigurisë, ndër të tjera.

Për sa i përket dizajnit, 7 duket paksa si modeli 6, megjithëse shiriti i kamerës së celularit është rafinuar pak – alumini i lëmuar në Pro dhe mat në 7. Të dy modelet e reja janë bërë nga rreth 19% materiale të ricikluara, sipas peshës. Ato kanë pjesë të pasme prej xhami, pjesë të përparme Gorilla Glass Victus dhe janë të vlerësuara IP68 të papërshkueshëm nga pluhuri/uji.

Pixel 7 ka një ekran OLED 6.3 inç 1080×2400 me 416 PPI dhe një shpejtësi rifreskimi 90 Hz. Shkëlqimi i tij arrin në 1400 nits. 7 Pro është 6,7 inç në 1440×3120, me një densitet pikselësh 512 PPI dhe deri në 1500 nits shkëlqim. 7 ka një palë kamera të pasme: një kënd të gjerë 50 megapiksel dhe ultra të gjerë 12 megapiksel. Pro reklamon një telefoto 48 megapxiel në përzierje. Google:

Kamera e përparme Pixel 7 tani është e njëjtë me atë në Pixel 7 Pro, për fotografi më të mirë në dritë të ulët, video mahnitëse 4K60 dhe një fushë të gjerë shikimi për selfie në grup. Cinematic Blur bën video të ngjashme me Hollywood-in. Me Real Tone, të gjitha tonet e lëkurës përfaqësohen bukur dhe me saktësi – tani edhe në modalitetin Night Sight dhe Po-trait. Zhbllokimi i fotografive përmirëson fotografitë tuaja të paqarta – të reja apo të vjetra. Dhe Guided Frame i ndihmon njerëzit me shikim të ulët të bëjnë selfiet më të mira përmes audios dhe hapjes. Fotografitë përputhen me vizionin tuaj me të preferuarat e kamerës Pixel si Goma magjike, Modaliteti i lëvizjes dhe Zhbllokimi i fytyrës.

Çipi i ri G2 po fuqizon disa nga ato përmirësime kryesore të kamerës, duke përfshirë zmadhimin e ri Super Res në Pro, plus përmirësimin e shikimit të natës dhe zhbllokimit të fytyrës. Së bashku me çipin e sigurisë Titan M2, ai gjithashtu ndihmon në zhbllokimin e shumëpritur të fytyrës, përveç sensorit të gjurmës së gishtit nën ekran. Ndërsa shkyçja me fytyrë mund të përdoret për një sërë veçorish të ndryshme, Google vëren se ai kufizon përdorimin për disa veçori shumë të ndjeshme, pasi nuk është aq i sigurt sa biometrika e gjurmëve të gishtërinjve në pajisje. Celularët do të dërgohen gjithashtu me VPN të integruar nga Google One, për siguri shtesë, dhe kompania po premton “të paktën” pesë vjet përditësime sigurie për pajisjet.

Google vlerëson bateritë e të dy pajisjeve me “mbi 24 orë”. 7 ka një 4355 mAh në bord, dhe 7 Pro ka një 5000 mAh të shëndetshme. Ata mund të marrin gati gjysmën e karikimit të plotë në 30 minuta, falë karikimit të shpejtë 30w USB-C (vetë karikuesi nuk vjen në kuti). Modaliteti i ri “Extreme Battery Saver”, ndërkohë, mund të rrisë jetën deri në 72 orë, sipas Google. Të dyja mbështesin karikimin e shpejtë me valë Qi dhe ofrojnë Battery Share për të ngarkuar pajisjet e tjera.

Pixel 7 vjen me 8 GB RAM dhe 128 ose 256 GB hapësirë ruajtëse, ndërsa Pro ofron 12 GB RAM dhe 128, 256 ose 512 GB hapësirë ruajtëse. 7 fillon me një çmim të përballueshëm 599 dollarë dhe Pro fillon me një çmim të arsyeshëm (sipas flamurit) 899 dollarë. Ata janë të dy për paraporosi sot dhe do të fillojnë të dërgohen më vonë këtë muaj.

Burimi: TechCrunch