Linja e ardhshme e tabletave të Samsung mund të përfshijë një model 14,6 inç ‘Ultra’ me një notch

Samsung mund të shtojë modelin e tij të parë “Ultra” në linjën e ardhshme Galaxy Tab S8, i cili gjithashtu do të përfshijë një Tab S8 dhe S8 Plus, siç përflitet nga WinFuture.

Sipas WinFuture, modeli kryesor Ultra mund të ketë një ekran 14,6 inç Super AMOLED me një rezolucion 2960 x 1848 px, një shpejtësi rifreskimi deri në 120 Hz, si dhe një notch me dy kamera 12 megapikselë (MP). Mund të vijë gjithashtu me opsionin deri në 16 GB RAM dhe 512 GB hapësirë ruajtëse, së bashku me një bateri 11200 mAh.

Kur krahasohet me Tab S8 Ultra, ekrani Super AMOLED në Tab S8 Plus është pak më i vogël, potencialisht i matur në 12.7 inç me një rezolucion prej 2800 x 1752 px. WinFuture thotë se modeli i klasës së mesme mund të mos ketë një notch dhe mund të vijë me një bateri 10090 mAh. Modeli bazë Tab S8 padyshim do të jetë më i vogli i grupit dhe thuhet se do të ketë një ekran LTPS TFT 11 inç me një rezolucion prej 2560 x 1600 px, një dizajn pa nivele dhe një bateri 8000 mAh. Të dy Tab S8 dhe S8 Plus kanë memorie më të vogël dhe opsione ruajtjeje, duke ofruar deri në 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ruajtëse.

Sa i përket asaj që i fuqizon pajisjet, WinFuture vëren se çdo tablet në linjën e re të Samsung mund të vijë me një çip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 dhe GPU Adreno 730. Të gjitha modelet do të kenë gjithashtu një kamerë të dyfishtë 13MP dhe lente me kënd ultra të gjerë 6MP në anën e pasme, një kamerë 12MP në pjesën e përparme (përveç Ultra, e cila ka dy), pajtueshmërinë me S-Pen, skanerët e gjurmëve të gishtave nën ekran, lidhjen opsionale 5G, si dhe “quad speakers” që mbështesin Dolby Atmos.

Nuk ka ende asnjë informacion të konfirmuar për çmimin për ndonjë S8 Tabs, por një informacion nga Appuals mund të japë një sugjerim se çfarë të presim. Appuals pretendon se çmimi për Tab S8 Ultra vetëm me Wi-Fi fillon nga 1,040 € në 1,060 €, me ruajtje shtesë dhe lidhje 5G që i shtohen atij çmimi. Tab S8 Plus vetëm me Wi-Fi mund të fillojë nga 880 deri në 900 euro, me Tab S8 bazë që mund të fillojë nga 680 deri në 700 euro.

WinFuture parashikon që Samsung ose do të prezantojë linjën e tij Galaxy Tab S8 në eventin e tij të 8 shkurtit Samsung Unpacked (potencialisht së bashku me Samsung Galaxy S22), ose në Konferencën Botërore të Mobileve (MWC), e cila fillon më 28 shkurt. Samsung lëshoi ​​për herë të fundit linjën e tij Galaxy Tab S7 në 2020, i cili përbëhet vetëm nga dy tableta: Tab S7 dhe Tab S7 Plus.

Burimi: The Verge