Nafta do të arrijë në 120 dollarë për fuçi nëse Rusia pushton Ukrainën, parashikon strategu

Nafta “me siguri” do të arrijë në 120 dollarë për fuçi dhe ekonomia globale do të “ndryshohet rrënjësisht” nëse Rusia pushton Ukrainën, ka parashikuar strategu veteran David Roche.

Moska ka mohuar se planifikon të pushtojë Ukrainën fqinje, por ka zhvendosur rreth 130,000 ushtarë, tanke, raketa, madje edhe furnizime të freskëta të gjakut në kufi. Kremlini po kërkon që Ukraina të mos lejohet kurrë të bëhet anëtare e aleancës ushtarake të NATO-s dhe gjithashtu ka thënë se dëshiron që organizata të tërhiqet nga prania e saj në Evropën Lindore.

Duke folur për “Squawk Box Europe” të CNBC të hënën, Roche iu referua pasigurisë mbi hapat e ardhshëm të Rusisë si “fantazma në dhomë” – një me potencial për të prishur masivisht tregjet globale.

“Unë mendoj se nëse do të kishte një pushtim të Ukrainës dhe do të kishte sanksione që pengonin ose aksesin e Rusisë në mekanizmat e këmbimit valutor, sistemet e mesazheve e kështu me radhë, ose që i pengonin ata të eksportonin mallrat e tyre, qoftë naftë, gaz ose qymyr, mendoj se në atë moment, me siguri do të shihni çmimet e naftës në 120 dollarë [për fuçi],” tha ai.

Kontratat e naftës bruto Brent për dorëzimin e prillit po tregtoheshin me rreth 90.50 dollarë për fuçi të mërkurën, por çmimet e naftës kanë parë rritje të qëndrueshme që nga fillimi i vitit, kur ato tregtoheshin nën 80 dollarë për fuçi.

Të dielën, këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, paralajmëroi se një pushtim mund të vijë “çdo ditë”.

Edhe duke zbritur ndikimin e mundshëm në çmimet e naftës, Roche parashikoi se një pushtim rus i Ukrainës do të kishte pasoja të mëdha ekonomike. Ai paralajmëroi se shumë pjesëmarrës të tregut po nënvlerësonin pasojat e mundshme të krizës Rusi-Ukrainë.

“Supozimi im më i mirë është se shumica e investitorëve po e trajtojnë zotin Putin si muzikë në sfond, me të cilën jam i sigurt se zoti Putin nuk do të pajtohej”, tha ai për CNBC.

Roche argumentoi se nëse Putin bën “diçka dramatike në lidhje me Ukrainën”, SHBA dhe aleatët e saj ka të ngjarë të vendosin sanksione të ashpra ndaj Rusisë, dhe tregjet evropiane të aksioneve dhe perspektiva për ekonominë globale do të “ndryshohen rrënjësisht”.

Ligjvënësit amerikanë kanë thënë se ata po krijojnë “nënën e të gjitha sanksioneve” kundër Rusisë si një metodë për të mbrojtur Ukrainën që “do të dëmtonte ekonominë [ruse]”. Ministrat britanikë dhe gjermanë kanë paralajmëruar gjithashtu se do të ketë pasoja ekonomike për Moskën nëse ajo ndërmerr ndonjë veprim agresiv kundër Ukrainës.

Megjithatë, ekspertët kanë sugjeruar se Rusia është e gatshme të pësojë “dëm të vërtetë financiar” dhe luftë të gjithanshme për të arritur objektivat e saj politike në Ukrainë.

Burimi: CNBC