Ndiqni këtë udhëzues të thjeshtë me 5 hapa për të arritur një shëndet të mirë

Është koha për një rishikim mujor të rezolucioneve shëndetësore të vitit të ri, ndaj ngrini dorën nëse edhe ju i keni harruar ato.

Relaksohuni! Nuk është kurrë vonë për të filluar.

Parimet kryesore të një stili të shëndetshëm jetese qëndrojnë në atë që hani dhe gjithashtu se sa aktiv jeni fizikisht.

Këtu është një udhëzues i thjeshtë me pesë hapa për të nisur rutinën tuaj të shëndetshme dhe për të arritur një shëndet të mirë.

Hapi i parë

Argëtohuni me një aktivitet fizik

Aktivitetet fizike mund të mbajnë larg stresin dhe t’ju bëjnë të ndiheni mirë nga brenda.

Aktivitete të tilla mund të përmirësojnë funksionin e zemrës suaj, të zvogëlojnë rrezikun e disa sëmundjeve dhe të ruajnë mirëqenien e përgjithshme.

Ka disa lloje aktivitetesh fizike si joga, ecje, çiklizëm, ushtrime ose not dhe ju mund të zgjidhni atë që është e realizueshme për ju.

Këto aktivitete sjellin edhe energji pozitive.

Hapi i dytë

Kini kujdes për dietën dhe zakonet tuaja të të ngrënit

Disa zakone të shëndetshme diete dhe ushqimi i kujdesshëm mund t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë dhe të shëndetshëm.

Kalimi në alternativa më të shëndetshme dhe ushqime të shëndetshme është gjithashtu i rëndësishëm.

Pini të paktën tetë deri në 12 gota ujë në ditë.

Hani vakte të pasura me proteina për të mbajtur larg dhimbjet e urisë.

Gjithashtu, hani ngadalë në mënyrë që të jeni në gjendje të kuptoni se kur jeni vërtet të ngopur dhe duhet të ndaloni së ngrëni.

Hapi i tretë

Përmirësoni orarin tuaj të gjumit

Gjumi adekuat është jashtëzakonisht thelbësor për funksionimin e duhur të trurit tuaj dhe të gjithë trupit.

Sipas studimeve, njerëzit që nuk flenë mjaftueshëm kanë nivele të rritura të dhimbjeve të urisë dhe kjo mund të rrisë rrezikun e obezitetit.

Ndërsa, ata që flenë mirë thuhet se kanë aftësi dhe kujtesë më të mirë për zgjidhjen e problemeve.

Lexo: 8 mënyra për të ndihmuar trurin tuaj të mendojë më shpejt

Oraret e dobëta të gjumit gjithashtu stresojnë zemrën tuaj. Pra, flini 7-8 orë në natë.

Hapi i katërt

Menaxhoni stresin tuaj

Nëse stresi nuk trajtohet në kohën e duhur, ai rezulton në probleme të mëdha shëndetësore.

Kryerja e jogës dhe meditimit mund të zvogëlojë stresin.

Vetëkujdesi është një strategji e shkëlqyer për të menaxhuar stresin. Ju mund të përkëdhelni veten duke marrë disa orë për një përvojë spa.

Gjithashtu, pikturimi është terapeutike dhe në mënyrë efektive lehtëson stresin.

Zhvillimi i marrëdhënieve optimiste me njerëzit përreth jush gjithashtu ndihmon në menaxhimin e stresit.

Hapi i pestë

Hiqni dorë nga zakonet tuaja të këqija

Ndërsa një gotë alkooli herë pas here është e mirë, shumë njerëz e teprojnë me konsumimin e tij, gjë që mund të çojë në sëmundje të rënda kronike.

Mund të vendosni një objektiv për të kufizuar konsumin dhe për të zbuluar alternativa të shëndetshme.

Shumë njerëz konsumojnë alkool pasi nuk mund ta përballojnë stresin.

Megjithatë, ushtrimet mund të ndihmojnë në luftimin e stresit dhe, në këtë mënyrë, mund të përdoren për të reduktuar dëshirën për të pirë apo edhe për të pirë duhan.

Burimi: News Bytes