Një nga portretet e Marilyn Monroe të Warhol mund të arrijë një rekord prej 200 milionë dollarësh

Një nga portretet ikonë të Marilyn Monroe të Andy Warhol-it mund të bëhet vepra arti më e shtrenjtë e shekullit të 20-të që ka dalë ndonjëherë në ankand, duke nisur me ofertën e ankandit Christie’s prej 200 milionë dollarësh.

“Shot Sage Blue Marilyn” 40 inç katror, një nga dhjetëra imazhet që artisti i bëri Monroe në vitet 1960, do të dalë në shitje në New York këtë maj, njoftoi shtëpia e ankandeve të hënën.

Riprodhimet shumëngjyrëshe të portretit të yllit të Hollivudit – fillimisht një publicitet ende nga filmi i saj i vitit 1953 “Niagara” – janë ndër veprat e tij më të njohura, së bashku me pikturat e tij me firma të kanaçeve të supave të Campbell.

Artisti amerikan i popit Andy Warhol fotografuar në studion e tij në New York, Fabrika, në vitin 1983. Burimi: Brownie Harris/Corbis/Getty Images

Duke përdorur një teknikë të quajtur silkscreen printing, e cila kopjon imazhet në letër ose kanavacë duke përdorur një shtresë mëndafshi me rrjetë të hollë si një shabllon, ai filloi t’i prodhonte ato në vitin 1962, menjëherë pas vdekjes së Monroe. Ashtu si me përshkrimet e tij të figurave të tjera të famshme, duke përfshirë Elvis Presley-n dhe udhëheqësin kinez Mao Zedong, artisti i Pop-it krijoi versione të shumta të portretit të Monroe në ngjyra dhe konfigurime të ndryshme.

Ndër më të njohurit është “Marilyn Diptych”, në pronësi të grupit britanik të galerisë Tate, i cili pa Warhol të printonte një rrjet prej 50 portretesh në dy kanavacë.

Në vitin 1964, ai zhvilloi një proces të ri “më të rafinuar dhe me kohë intensive” që ishte “në kundërshtim me prodhimin masiv për të cilin ishte më i njohur”, sipas Christie’s. Atë vit, ai e përdori atë për të krijuar një numër të kufizuar portretesh – një grup i rrallë veprash të cilit i përket “Shot Sage Blue Marilyn” – përpara se të braktiste teknikën.

“Shot Sage Blue Marilyn” nga Andy Warhol. Burimi: Christie’s

Një pjesë e vogël e pikturave mendohet se kanë tërhequr çmime mbi 200 milionë dollarë në shitje private (përfshirë vepra të piktorëve abstraktë ekspresionistë Willem de Kooning dhe Jackson Pollock), megjithëse kjo arritje është arritur vetëm një herë në ankand – nga Leonardo da “Salvator Mundi” i Vinçit, i cili në vitin 2017 u shit për mbi 450 milionë dollarë. Rekordi aktual i ankandit për një pikturë të shekullit të 20-të është 179.4 milionë dollarë të paguara për “Les Femmes d’Alger (Versioni O)” të Pablo Picasso në 2015.

Rekordi aktual i ankandit për një vepër nga Warhol mbahet nga “Silver Car Crash (Double Disaster)”, i cili përshkruan pasojat e prishura të një përplasjeje rrugore, pasi u shit për më shumë se 105 milionë dollarë gati një dekadë më parë. Disa nga imazhet e tij Marilyn kanë tërhequr gjithashtu një shumë të madhe në ankand vitet e fundit, me “White Marilyn” të vitit 1962 që u shit për 41 milionë dollarë në New York në 2014.

“Shot Sage Blue Marilyn”, ndërkohë, ishte në pronësi të një sërë galeristësh dhe koleksionistësh të profilit të lartë përpara se të blihej nga tregtari i ndjerë zviceran i artit Thomas Ammann. Ajo po ofrohet në ankand nga Fondacioni Thomas and Doris Ammann Cyrih, organizata bamirëse e krijuar në emrin e tij (dhe motrës së tij), e cila do të përdorë të ardhurat për të financuar programe shëndetësore dhe arsimore për fëmijët në mbarë botën, sipas një njoftimi për shtyp.

I përshkruar nga Christie’s si “një nga imazhet më të rralla dhe më transhendente në ekzistencë”, portreti është shfaqur në galeritë duke përfshirë Muzeun Guggenheim në New York, Qendrën Pompidou në Paris dhe Tate Modern të Londrës.

Në një deklaratë për shtyp, kryetari i Christie’s i artit të shekullit 20 dhe 21, Alex Rotter, e përshkroi veprën si “kulmi absolut i popit amerikan” dhe “piktura më e rëndësishme e shekullit të 20-të që do të dalë në ankand në një brez”.

“Duke qëndruar përkrah “Lindja e Venusit” të Botticelli-t, “Mona Lisa” të Da Vinçit dhe “Les Demoiselles d’Avignon” të Picasso-s, “Marilyn” e Warholit është kategorikisht një nga pikturat më të mëdha të të gjitha kohërave,” shtoi ai, “dhe është një mundësi një herë në brez për ta paraqitur këtë kryevepër publikisht në ankand.”

Burimi: CNN