Njihuni me rutinën më të lehtë që do të provoni ndonjëherë për kujdesin e fytyrës

Shumica e rutinave për kujdesin ndaj fytyrës përfshijnë kremra, maska, vajra hidratues dhe serume të pafundme, por koha dhe përkushtimi që ato kërkjonë na bëjnë shpeshherë të përtojmë. Tani nuk është më nevoja të harxhoni aq shumë kohë dhe energji për ta mbajtur fytyrën dhe lëkurën tuaj të pastër, të shëndetshme dhe të qetë. Ky regjim i kujdesit të lëkurës përfshin vetëm tre hapa dhe është 10/10 efektiv.

Rutina juaj e mëngjesit

HAPI 1: Lani fytyrën

Ju tashmë e dini që duhet të lani fytyrën të paktën një herë në ditë – veçanërisht nëse keni puçrra – POR a e dini se në të vërtetë nuk keni nevojë të përdorni një luftues puçrrash për ta bërë atë? E vërteta është se shumica e pastruesve të puçrrave janë shumë të ashpra dhe në vend që të shërojnë fytyrën tuaj, ato thjesht e shkatërrojnë barrierën mbrojtëse të lëkurës çdo larjeje. Në vend të kësaj, qëndroni në një pastrues të butë, pa sulfate – ai do të heqë vajin, papastërtitë dhe bakteret e tepërta pa e zhveshur lëkurën tuaj ose duke e lënë atë të ngushtë dhe të irrituar.

HAPI 2: Hidratoni

Lëkura me vaj dhe e prirur për puçrra ka 100 % nevojë për lagështi. Pa të, gjëndrat e vajit kalojnë në mbingarkesë dhe përfundojnë në prodhimin e më shumë sebum (vaj) për të kompensuar, duke çuar në pore të bllokuara dhe lëkurë tepër të shkëlqyeshme. Pra, e kundërta e asaj që dëshironi. Mbani lëkurën tuaj të ekuilibruar dhe të hidratuar me një krem hidratues të lehtë, pa vaj, që përmban përbërës hidratues si acidi hialuronik, glicerina dhe/ose qeramidet.

HAPI 3: Vendosni SPF

I dini ato shenja e bezdisshme që zgjasin për javë të tëra – ndonjëherë me muaj – pasi keni pasur një puçërr? Ekspozimi ultraviolet nga dielli i bën ato edhe më keq (dhe, për të kujtuar, gjithashtu mund të çojë në plakje të parakohshme dhe kancer të lëkurës). Pra, duhet ta lyeni fytyrën tuaj me krem kundër diellit çdo mëngjes.

Sigurohuni që formula që përdorni (1) përmban SPF 30 ose më shumë, e cila është minimumi ditor i rekomanduar nga dermatologët; (2) siguron mbrojtje të spektrit të gjerë si ndaj rrezeve UVA (lloji që shkakton dëmtimin) ashtu edhe rrezeve UVB (lloji shkaktar i kancerit) dhe (3) është jo-komedogjene, që do të thotë se formula është testuar për të mos bllokuar poret tuaja.

Rutina juaj e natës

HAPI 1: Lani fytyrën

Pavarësisht se sa jeni lodhur, ju duhet të lani fytyrën tuaj para gjumit! Përdorni të njëjtin pastrues që keni përdorur në mëngjes për të hequr të gjithë papastërtitë që janë grumbulluar në lëkurën tuaj gjatë ditës.

HAPI 2: Vendosni një trajtim për aknet

Kur bëhet fjalë për trajtues puçrrash, nënkuptohet çdo serum ose krem me përbërës aktivë, që do të trajtojnë “në mënyrë aktive” aknet tuaja, si këto më poshtë:

  • Adapalene: një lloj i retinoidit pa recetë i formuluar posaçërisht për aknet. Ai rregullon qarkullimin e qelizave, zvogëlon prodhimin e vajit dhe qetëson inflamacionin.
  • Acidi salicilik: një BHA (acid beta hidroksi) që tret vajin e tepërt dhe qelizat e vdekura të lëkurës që çojnë në poret e bllokuara.
  • Peroksid benzoyl: një përbërës që vret bakteret që shkaktojnë puçrra në lëkurë dhe në poret tuaja.
  • Niacinamide: një vitaminë (mund ta njihni si vitamina B3) që zvogëlon inflamacionin dhe ndryshimin e ngjyrave, ndërsa ekuilibron prodhimin e vajit.

HAPI 3: Hidratoni

Prisni një ose dy minuta derisa lëkura juaj ta marrë tërësisht çfarëdo trajtimi puçrra që sapo keni aplikuar dhe më pas përdorni të njëjtën krem hidratues që keni përdorur në mëngjes. Dhe para se të pyesni, përgjigjja është jo, nuk keni nevojë për një krem të veçantë nate. Shumica e kremrave të natës përmbajnë përbërës aktivë dhe lëkura juaj tashmë duhet të marrë atë që i duhet për puçrrat nga hapi i dytë. Plus, përzierja dhe përputhja e shumë aktivëve mund të çojë në acarim – ose madje i bën produktet tuaja joefektive nëse përbërësit nuk luajnë mirë së bashku.

Rezultatet

Jo për t’ju ndaluar zellin, por kjo rutinë nuk do ta transformojë lëkurën tuaj brenda natës. Shumica e trajtimeve të puçrrave marrin diku nga 4 deri në 12 javë përdorim të vazhdueshëm përpara se t’ju japin ndonjë rezultat të dukshëm. Por vetëm vazhdojeni këtë rutinë dhe do të jeni të lumtur që e bëtë!

Burimi: Cosmopolitan