OBSH: Të vaksinuarit duhet të mbajnë maska dhe të distancohen fizikisht pasi infeksionet Covid po rriten

Organizata Botërore e Shëndetësisë po i bën thirrje publikut të praktikojë taktikat e zbutjes së Covid-it – duke përfshirë vënien e maskës dhe distancimin – pavarësisht nga statusi i vaksinimit pasi rastet po rriten në të gjithë Europën duke shkuar në sezonin e festave.

Disa vende dhe komunitete janë joshur nga një “ndjenjë të rreme sigurie” se pandemia ka mbaruar dhe të vaksinuarit janë plotësisht të mbrojtur kundër Covid, u tha gazetarëve Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një përditësimi të mërkurën në Gjenevë.

Ai vuri në dukje se vaksinat Covid “shpëtojnë jetë” dhe ulin rrezikun e sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, por të vaksinuarit ende mund të kontraktojnë dhe përhapin virusin pasi përzierja sociale po kthehet në nivelet para pandemisë.

“Edhe nëse jeni të vaksinuar, vazhdoni të merrni masa paraprake për të parandaluar infektimin e vetes dhe të tjerëve,” tha Tedros. “Kjo do të thotë të veshësh një maskë, të ruash distancën, të shmangësh turmat dhe të takosh të tjerët jashtë nëse mundesh, ose në një hapësirë ​​​​të ajrosur mirë brenda.”

Tedros e quajti Europën “epiqendrën e pandemisë”, me “presion të paqëndrueshëm” me të cilin përballen si sistemet e kujdesit shëndetësor ashtu edhe personeli. Europa përfaqësonte 67% të totalit të rasteve të reja me Covid në botë gjatë javës së përfunduar më 21 nëntor me më shumë se 2.4 milionë infeksione, një rritje prej 11% nga shtatë ditët e mëparshme, sipas përditësimit më të fundit epidemiologjik javor të OBSH-së.

Zyra e OBSH-së që mbulon Europën dhe Azinë Qendrore tha të martën se ato rajone kanë tejkaluar së bashku 1.5 milion vdekje nga Covid dhe mund të pësojnë 700,000 vdekje të tjera deri në mars 2022. Organizata pret që njësitë e kujdesit intensiv në 49 nga 53 vendet e rajonit mund të përjetojnë stres të lartë ose ekstrem gjatë katër muajve të ardhshëm.

Burimi: CNBC