Orkestra Kalush e Ukrainës fiton Eurovision Song Contest 2022

Ukraina ka fituar konkursin e 66-të të këngës në Eurovizion, i cili u mbajt të shtunën në mbrëmje në Torino të Italisë. Duke pasur një valë batice mbështetjeje nga publiku evropian me votim telefonik, Stefania nga Kalush Orchestra përfundoi e para pas performancave të forta nga Mbretëria e Bashkuar, Spanja dhe Suedia në votimin e hershëm.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, përshëndeti fitoren, e treta e Ukrainës që nga debutimi i saj në Eurovizion në vitin 2003, dhe tha “ne do të bëjmë më të mirën” që një ditë të presim konkursin në qytetin port të Mariupol. Ai nënvizoi “Mariupol ukrainas. E lirë, paqësore, e rindërtuar!”

Jam i sigurt se korda jonë fitimtare në betejën me armikun nuk është larg,” tha Zelenskiy në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Ju lutemi ndihmoni Ukrainën, Mariupol. Ndihmoni Azovstal tani”, bërtiti këngëtari kryesor Oleh Psiuk nga pjesa e përparme e skenës pasi grupi kishte performuar.

Ai më vonë tha në një konferencë shtypi se njerëzit mund të ndihmojnë duke “përhapur informacion, duke folur për këtë, duke iu drejtuar qeverive për të ndihmuar”.

Kënga fituese, e cila përzien repin me elementë të muzikës popullore ukrainase, u shkrua fillimisht për nder të nënave të grupit. Më pas, grupi ia ka ridedikuar atë të gjithë matriarkëve në Ukrainë, pasi rreshtat si “Unë gjithmonë do ta gjej rrugën time për në shtëpi, edhe nëse të gjitha rrugët janë shkatërruar” gjetën një jehonë të re. Gjashtë burrat që përbëjnë grupin duhej të merrnin leje speciale për t’u larguar nga Ukraina dhe për të udhëtuar në Itali gjatë luftës.

Ukraina u shfaq për herë të parë në konkursin e këngës në Eurovizion në vitin 2003 dhe e kishte fituar dy herë, me Wild Dances nga Ruslana në 2004 dhe këngën 1944 nga Jamala në 2016. Kjo e fundit shkaktoi polemika pasi subjekti i këngës ishte dëbimi i tatarëve të Krimesë në vitet 1940 nga Bashkimi Sovjetik i Joseph Stalinit për gjoja bashkëpunim me nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ajo u këndua në anglisht dhe tatarisht të Krimesë dhe erdhi dy vjet pasi Federata Ruse kishte aneksuar Krimenë pas pushtimit të vitit 2014.

Rusia nuk konkurroi, pasi u përjashtua nga organizatori, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), për shkak të pushtimit të Ukrainës që filloi më 24 shkurt.

Burimi: The Guardian