Princi William e sheh Princin Andrew si një ‘kërcënim’ për familjen mbretërore

Duka i York-ut është një “kërcënim” për familjen mbretërore në sytë e Dukës së Kembrixhit, sipas raporteve të ‘Times of London’.

Një burim i tha gazetës se Princi William nuk është “fans” i xhaxhait të tij.

Princi Andrew u detyrua të tërhiqej nga detyrat publike në vitin 2019 pas bisedimeve të krizës rreth miqësisë së tij me të dënuarin Jeffrey Epstein, dhe ka qenë i gënjyer që atëherë – ai nuk ishte në fotografitë zyrtare të dasmës së vajzës së tij Princesha Beatrice 2020, dhe nuk u kthye nga Skocia kur fëmija i saj i parë lindi më 18 shtator 2021.

Në gusht 2021, Virginia Giuffre, një nga akuzueset e Epstein, ngriti një padi kundër dukës duke e akuzuar atë për sulm seksual në fillim të viteve 2000, kur ajo ishte 17 vjeç, raportoi Michelle Mark e Insider. Ajo e kishte bërë kërkesën për herë të parë në 2015.

Virginia Roberts Giuffre
Princi Andrew dhe Virginia Roberts Giuffre, së bashku me Ghislaine Maxwell.

Në një deklaratë të korrikut 2020 për Insider, përfaqësuesit e Princit Andrew “mohuan” kategorikisht “çdo sugjerim të sjelljeve të pahijshme me të miturit.”

Pavarësisht se thuhet se është i etur për t’u kthyer në jetën mbretërore, ekspertët thonë se duka mund të ketë shkaktuar dëme të qëndrueshme në monarki.

Ky pikim jo vetëm që përfshin Andrew por, sepse ai është djali i dytë i Mbretëreshës, gjithashtu angazhon të gjithë familjen mbretërore, njollos imazhin e tyre dhe, nënkuptim, edhe imazhin e Britanisë,” tha historiania Tessa Dunlop për Times.

Një ndihmës i pallatit i tha gazetës se familja mbretërore “aktualisht nuk po planifikon ndonjë ribrandim të ardhshëm të rolit të tij”.

Princi William, i cili u përfshi në krizë flet për rolin e Andrew midis Mbretëreshës, Princit Charles dhe vetes në vitin 2019, thuhet se pajtohet me vendimin.

William nuk është fans i Xha Andrew,” tha një mik i Dukës së Kembrixhit, sipas Times.

Qëndrimi “i pahijshëm dhe mosmirënjohës” i Andrew ndaj pozicionit të tij është një pikë ngecëse për William, tha një burim për gazetën, dhe për këtë arsye, ai e konsideron xhaxhain e tij “një rrezik” dhe “kërcënim për familjen”.

“Çdo sugjerim që nuk ka mirënjohje për institucionin, çdo gjë që mund ta bëjë dikë nga publiku të mendojë se anëtarët e lartë të familjes mbretërore nuk janë mirënjohës për pozicionin e tyre, [William mendon] është me të vërtetë e rrezikshme,” tha burimi.

Prince Andrerw Queen
Princi Andrew dhe Mbretëresha para se ai të jepte dorëheqjen nga detyrat mbretërore. Chris Jackson/Getty Images

Sidoqoftë, Mbretëresha po lejon Andrew të mbajë titullin e tij ushtarak nderi si kolonel i regjimentit të Gardës Grenadier të Ushtrisë Britanike, raportoi Mikhaila Friel i Insider.

Ndërkohë, Princit Harry iu desh të hiqte dorë nga titujt e tij ushtarak pasi mbaroi periudha njëvjeçare e rishikimit të “daljes së tij” nga jeta mbretërore.

Burimi: Insider