Pse duhet ta vizitoni këtë ishull të largët japonez në vitin 2022

Ishulli Iriomote, Japoni - Të drejtat e autorit Canva

Ishulli i largët japonez Iriomote është shtuar në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Iriomote është pjesë e prefekturës Okinawa në Detin e Kinës Lindore dhe përbëhet nga 160 ishuj subtropikë – shumë prej tyre të mbuluar në xhungël të dendur. Vetëm 49 prej këtyre ishujve janë të banuar nga njerëzit, duke e bërë arkipelagun destinacionin e përsosur për udhëtarët që kërkojnë të dalin nga vendet e shkelura në vitin 2022.

Iriomote është 40 minuta me varkë nga ishulli Ishigaki – zemra tregtare e arkipelagut – dhe është i banuar nga pak më shumë se 2000 njerëz.

Një parajsë e adhuruesve të natyrës, mbi 90 për qind është e mbuluar nga pyjet tropikale, duke përfshirë xhunglën më të madhe të mangrove në Japoni.

Me kaq shumë natyrë të ofruar, ja vendet më të mira për t’u vizituar në këtë shkretëtirë japoneze.

Canva
Një plazh në ishullin Iriomote, Japoni. Canva

Cilat janë kufizimet e udhëtimit për Japoninë?

I gjithë turizmi është pezulluar në Japoni dhe aktualisht vetëm udhëtarët e biznesit dhe studentët nga një numër i kufizuar vendesh mund të vizitojnë Japoninë. Udhëtarët europianë dhe britanikë janë aktualisht të ndaluar nga Japonia dhe nuk mund të hyjnë.

Ka shpresa se Japonia do të rihapet për turistët në fillim të vitit 2022.

Çfarë mund të bëni në ishullin Iriomote?

Canva
Pyjet e mangrove në Iriomote. Canva

Ka disa shtigje të mrekullueshme ecjeje në Iriomote, shumë prej të cilave ju çojnë nëpër ekosisteme të rralla dhe unike. Mund të ndiqni shtigje në thellësitë e pyllit dhe të gjeni ujëvara të fshehura, ose nëse preferoni të eksploroni me varkë, mund të endeni përgjatë vijës bregdetare në një kajak ose kanoe dhe të vizitoni xhunglat e pasura të mangrove.

Nëse po planifikoni të ecni në Iriomote, këshillohet të shkoni të përgatitur. Klima subtropikale e ishullit dhe ekosistemi i pyjeve tropikale nënkuptojnë se bie shi shpesh, prandaj sigurohuni që t’i paketoni ato hidroizoluese.

Çfarë kafshësh mund të shihni në ishullin Iriomote?

Iriomote është shtëpia e disa kafshëve të rralla dhe të rrezikuara. Këto përfshijnë macen e egër Iriomote, e cila u zbulua për herë të parë në vitin 1965 dhe gjendet vetëm në këtë ishull – megjithatë është e natës, kështu që shanset për ta dalluar atë janë mjaft të pakta. Ju mund të keni më shumë fat me Lëkurën Gjigante të Kishinoue-s – një specie hardhucash të emërtuar sipas një biologu japonez – e cila mund të gjendet vetëm në arkipelagun dhe rajonin Miyako të Japonisë.

Ka edhe specie të tjera të rralla në ishull, duke përfshirë breshkën kineze.

Dhe nga prilli deri në qershor, nëse vizitoni ishullin pas errësirës, do të jeni në gjendje të dëshmoni xixëllonjat Yaeyama Hime, të cilat ndriçojnë qiellin e natës dhe përzihen me yjet.

Lundrimi me varkë rreth Iriomote

Canva
Pamje e ishullit Iriomote. Canva

Një nga mënyrat më të mira për të eksploruar Iriomote është me varkë.

Lundrimi në xhunglën e lumit Urauchi do t’ju çojë poshtë lumit më të gjatë në arkipelag dhe përmes pyllit të mangrove përreth.

Ju mund të ecni deri në platformën e shikimit të Ujëvarës Mariudo dhe të shihni një nga ujëvarat më mahnitëse në rajon.

Cilat plazhe mund të vizitoni në Iriomote?

Canva
Një plazh në Iriomote. Canva

Vija bregdetare e Iriomote është e mbushur me plazhe me rërë. Plazhi Hoshinozuna është më i famshmi.

Hoshinozuna do të thotë “rërë në formë ylli” dhe emri i referohet fosileve të vogla në formë ylli që mbulojnë plazhin, mbetjet e organizmave njëqelizorë që kanë jetuar në fund të detit miliona vjet më parë.

Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar parajsën, mos kërkoni më larg se plazhi Funauki.

Fshati Funaki është shtëpia e vetëm 50 banorëve dhe, pa rrugë kryesore brenda dhe jashtë, ai është vërtet i izoluar. Plazhi mund të arrihet vetëm me varkë nga Porti Shirahama, me tragetet që qarkullojnë disa herë në ditë.

Ujërat e pastër kristal dhe rëra e artë nënkuptojnë se një udhëtim këtu ia vlen, vetëm sigurohuni që të mos humbisni varkën e kthimit.

Burimi: Euronews