Samsung zbulon smartphone-t e rinj të palosshëm Galaxy Z Flip4 dhe Fold4

Samsung Electronics zbuloi të mërkurën smartphone-t e tij më të fundit të nivelit të lartë të palosshëm, duke mbajtur çmimet në të njëjtin nivel me atë të vitit të kaluar në një përpjekje për të çimentuar lidershipin e saj në një treg të veçantë në zgjerim.

Prodhuesi i smartphone-ve e çoi çmimin e tij Galaxy Z Flip4 në 999,99 dollarë (968,76 €), dhe Galaxy Z Fold4 të linjës së lartë të aktivizuar me 5G me një ekran kryesor 7,6 inç, duke filluar nga 1,799,99 dollarë (1,743,77 €) në Shtetet e Bashkuara, njësoj si çmimet e lançimit të modeleve të vitit të kaluar.

Ne e kemi transformuar me sukses këtë kategori nga një projekt radikal në një linjë pajisjesh të zakonshme që gëzojnë miliona në mbarë botën,” tha TM Roh, president dhe drejtues i përvojës celulare në Samsung Electronics.

Galaxy Z Flip4 dhe Z Fold4, si dhe kufjet e tij më të fundit, Galaxy Buds2 Pro, do të jenë përgjithësisht të disponueshëm duke filluar nga 26 gushti në vende të zgjedhura si Shtetet e Bashkuara, pjesë të Evropës dhe Koreja e Jugut.

Counterpoint Research parashikon që dërgesat globale të smartphone-ve të palosshëm të rriten në 16 milionë njësi këtë vit, vetëm 1.2 për qind e parashikimit të 1.36 miliardë dërgesave të smartfonëve, por një rritje nga 9 milionë pajisje të palosshme të dërguara vitin e kaluar.

Galaxy Z Fold4, një nga gjenerata e re e smartphone-ve të palosshëm të Samsung-ut. Samsung

Megjithëse tregu i përgjithshëm i smartphone-ve shihet duke u tkurrur këtë vit pasi konsumatorët shpenzojnë më pak, smartphone-t e palosshëm ka të ngjarë të ecin më mirë, pasi faktori i tyre i pazakontë i formës, ekranet e mëdhenj dhe transportueshmëria tërheqin interesin, thanë analistët.

Samsung mbajti 62 për qind të tregut në smartphone-t e palosshëm në gjysmën e parë të 2022, i ndjekur nga Huawei me 16 për qind dhe Oppo me 3 për qind. Pjesa e Samsung në gjysmën e dytë do të jetë rreth 80 për qind pas publikimeve të reja.

Samsung tha se po synon që shitjet e telefonave të palosshëm të tejkalojnë atë të smartphone-t të saj të kaluar, Galaxy Note, në gjysmën e dytë.

Të palosshmet kanë ndihmuar Samsung të diferencohet… Apple do të jetë konkurrenti kryesor i Samsung në të ardhmen dhe ne presim që një pajisje e palosshme të dalë nga Apple në 2024 ose 2025,” tha analistja e lartë e Counterpoint, Jene Park.

Samsung tha se modelet e fundit e bëjnë më të lehtë për pronarët e telefonave përdorimin e aplikacioneve të njohura si Instagram dhe Microsoft Outlook.

Burimi: Euronews