SHBA përfundon luftën 20-vjeçare në Afganistan me fluturimet e fundit të evakuimit nga Kabuli

Lufta më e gjatë e Amerikës ka përfunduar.

Shtetet e Bashkuara përfunduan përpjekjet e tyre për tërheqje nga aeroporti në Kabul, Afganistan, tha Pentagoni të hënën, duke i dhënë fund një konflikti prej dy dekadash që filloi jo shumë kohë pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

Pas njoftimit të Pentagonit, Presidenti Joe Biden, në një deklaratë të hënën në mbrëmje, falënderoi ushtrinë amerikane dhe tha se do t’i drejtohej kombit të martën pasdite për vendimin e tij për të mos zgjatur misionin amerikan në Afganistan përtej 31 gushtit.

“Gjatë 17 ditëve të kaluara trupat tanë kanë ekzekutuar transportin ajror më të madh në historinë e Shteteve të Bashkuara, duke evakuuar mbi 120,000 qytetarë amerikanë, qytetarë të aleatëve tanë dhe aleatë afganë të Shteteve të Bashkuara,” tha presidenti në deklaratë.

“Ata e kanë bërë atë me guxim të pakrahasueshëm, profesionalizëm dhe vendosmëri. Tani, prania jonë ushtarake 20-vjeçare në Afganistan ka përfunduar.”- ka shtuar ai.

US airstrikes Afghanistan: Drone targets ISIS member after deadly Kabul  airport suicide bombing attack - ABC7 San Francisco

Në javën e fundit të tërheqjes, terroristët e grupit ISIS-K vranë 13 pjesëtarë të shërbimit amerikan dhe dhjetëra afganë në një sulm jashtë aeroportit. Forcat amerikane u kundërpërgjigjën dhe filluan sulmet në një përpjekje për të penguar sulmet e tjera.

Avioni i fundit i ngarkesave ushtarake C-17 u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai të hënën pasdite me orën Lindore, sipas gjeneralit të Trupave Detare të SHBA Kenneth McKenzie, komandant i Komandës Qendrore të SHBA, duke përfunduar një përpjekje masive evakuimi që fluturoi më shumë se 116,000 njerëz nga Afganistani gjatë dy javët e fundit.

McKenzie, i cili mbikëqyr operacionet ushtarake amerikane në rajon, tha se talebanët nuk kishin njohuri të drejtpërdrejta për kohën e nisjes së ushtrisë amerikane, duke shtuar se komandantët në terren “zgjodhën ta mbanin atë informacion shumë të kufizuar”.

After 20 Years of War, Afghanistan Left a Mark on the U.S. Military

McKenzie tha se nuk kishte amerikanë në pesë fluturimet e fundit jashtë Kabulit.

Ne nuk ishim në gjendje të nxirrnim asnjë amerikan jashtë; ai aktivitet ndoshta mbaroi rreth 12 orë para daljes sonë. Megjithëse ne vazhdojmë komunikimin dhe do të ishim të përgatitur për t’i sjellë ato deri në minutën e fundit, por asnjëri prej tyre nuk arriti në aeroport, “tha McKenzie.

Gjenerali me katër yje shtoi se nuk kishte mbetur asnjë më për të evakuuar në aeroport kur u ngrit C-17 i fundit dhe konfirmoi se të gjithë anëtarët e shërbimit amerikan dhe trupat nga forca ushtarake afgane së bashku me familjet e tyre u dërguan gjithashtu të hënën.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha më vonë të hënën se më pak se 200 amerikanë janë ende duke kërkuar evakuim.

Që nga e hëna herët, forcat amerikane dhe aleatët evakuuan 1,200 njerëz nga kryeqyteti afgan në 26 fluturime të avionëve të ngarkesave ushtarake në një periudhë 24-orëshe, sipas shifrave të fundit nga Shtëpia e Bardhë.

Rreth 122,800 njerëz janë evakuuar që nga fundi i korrikut, përfshirë rreth 6,000 qytetarë amerikanë dhe familjet e tyre.

“Ka filluar një kapitull i ri i angazhimit të Amerikës me Afganistanin. Është ajo në të cilën ne do të udhëheqim me diplomacinë tonë. Misioni ushtarak ka mbaruar. Një mision i ri diplomatik ka filluar, “tha Blinken.

Blinken shtoi se SHBA kishte pezulluar praninë e saj diplomatike në Kabul dhe do t’i transferojë ato operacione në Doha, Katar.

Burimi: CNBC

Lexo dhe:

> Talebanët mbyllin aeroportin e Kabulit, fluturimet e evakuimit të NATO-s të fundit që largohen

> Talebanët nuk do t’i lejojnë më afganët të shkojnë në aeroportin e Kabulit për evakuim

> Intervista e parë e Joe Biden që nga rënia e Afganistanit në duart e talebanëve: Kaosi ishte i pashmangshëm

> Pas 20 vitesh dhe 2 trilionë dollarësh të shpenzuar në Afganistan, për çfarë ishin të gjitha ato?

> Talebanë më të mirë, më të butë? Si ishte regjimi taleban dikur dhe sot