Ushqimet që duhen konsumuar për mushkëri të shëndetshme

Mushkëria është organi më i rrezikuar nga ndotja e ajrit, pirja e duhanit  por disa ushqime mund t’i detoksifikojnë ato dhe përmirësojnë kapacitetin e tyre

Ujë i ngrohtë me limon: Shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pineni atë në mëngjes për të ndihmuar në largimin e toksinave.

Sallatë: Bëni një sallatë me zarzavate të përziera, domate, kastravec, avokado dhe pak vaj ulliri dhe lëng limoni

Tërshërë me manaferra: Gatuani tërshërën në ujë ose qumësht me bazë bimore dhe shtoni një grusht manaferra, boronica ose luleshtrydhe.

Smoothie jeshile: Përzieni së bashku spinaqin, kastravecin, mollën dhe lëng limoni për një pije freskuese dhe detoksifikuese.

Supë me perime: Përgatitni një supë me shumëllojshmëri perimesh. Përfshini përbërës miqësorë ndaj mushkërive si karotat, selino, qepë, hudhra dhe shafran i Indisë.