11 shpenzimet që harxhojnë qetë portofolin tuaj

Të gjithë e dimë se sa e lehtë është të harxhosh para në një blerje të madhe. Blini një shtëpi ose makinë të shtrenjtë dhe së shpejti mund të pendoheni. Por është gjithashtu e lehtë të humbasësh një shumë të madhe parash pak nga pak. Kjo është e vërtetë edhe nëse jetoni një pagë në një pagë edhe nëse keni para për të djegur.

Këtu janë disa ndërhyrje buxhetore që mund të jenë duke e kulluar portofolin tuaj në heshtje.

 1. Shpenzimet për emergjencat e gabuara

Një urgjencë e vërtetë nuk është aq e qetë. Në fakt, një pushim nga puna, faturë e papritur mjekësore ose prishja e makinës lajmëron në mënyrë të vrazhdë dhe me zë të lartë kue ndodh. Por të ashtuquajturat urgjenca të tjera, si për shembull kur shihni ndonjë shtrat aq të bukur, në shitje për fëmijët, ose ndonjë çokollatë që duhet ta merrni në moment janë me të vërtetë thjesht “dëshira” që maskohen si nevoja.

 1. Blerja e çdo gjëje ‘të fundit dhe më të shkëlqyer’

A jeni një përdorues i pajisjeve? Ndoshta duhet të keni iPhone ose tabletin më të fundit dhe më të mirë. Këto shpenzime zbavitëse janë të rrezikshme për shëndetin tuaj financiar. Në shumë raste, ju do t’ju shërbente më mirë të blinit të përdorura ose të rinovuara.

Kjo është e vërtetë edhe për blerjet e mëdha, të tilla si shtëpitë. Siç kemi parë, shtëpitë e vjetra shpesh ndërtohen më mirë sesa shtëpitë e reja.

 1. Grumbullimi i produkteve ushqimore në karrocën tuaj

Është kaq e lehtë të shkosh në dyqan me disa gjëra në mendje, por në fund të shpenzosh 100 dollarë ose më shumë. Aty hyn disiplina. Përdorni një planifikues në mënyrë që të blini atë që ju nevojitet me të vërtetë, në vend që të kapni çdo gjë që dëshironi në moment. Dhe mos harroni kuponat tuaj.

Kurrë mos shkoni në dyqan të uritur, përndryshe do të tundoheni të largoheni me çdo produkt që ju hap oreksin mendor.

 1. Darkoni jashtë shpesh

Të hash jashtë është një nga mënyrat më tinëzare për të zhvatur portofolin. Është akoma më keq nëse shpenzoni qindra dollarë në market çdo muaj, vetëm për të përfunduar duke ngrënë më shumë sesa gatuani në të vërtetë.

 1. Të jetosh jetën e ‘qejfit’ me miqtë e tu

Pandemia sapo ka mbaruar dhe ju nuk jeni në gjendje t’u rezistoni netëve të argëtimit me miqtë tuaj. Por ky mund të jetë një problem nëse llogaria juaj bankare është në prag të boshatisjes. Jini të mençur dhe thoni jo. Edhe nëse duhet të krijoni një justifikim të dobët, ia vlen të shpëtoni buxhetin tuaj. Ose, bindini miqtë tuaj se mund të argëtoheni më kursyeshëm.

 1. Planifikimi i pushimeve të shtrenjta

Nuk ka asgjë të keqe të shkosh jashtë qytetit për fundjavë apo edhe të planifikosh një udhëtim të zgjatur. Por kur tashmë jeni duke luftuar për të siguruar jetesën, nuk është koha të mburremi në hotele me pesë yje dhe fluturime të klasit të parë. Në vend të kësaj, planifikoni pushimet në një mënyrë që minimizon kostot.

 1. Shpenzoni shumë në rroba

Ato takat e reja që ju i keni dëshiruar më në fund kanë ardhur. Por nëse buxheti juaj thotë jo, është e mençur t’i lini në dyqan. Studime të shumta kanë treguar se blerjet e materialeve nuk na bëjnë të lumtur për një kohë të gjatë. Në vend të kësaj, ne marrim më shumë kënaqësi nga shpenzimet për përvoja.

 1. Seancat përkëdhelëse

Ndërsa trupi juaj mund të ketë nevojë për pak TLC herë pas here, vizita në sallonet spa ose bërja e flokëve një herë në javë ka potencialin të shkaktojë dëm serioz në kursimet tuaja. Pra, pse të mos e sillni banjën në shtëpinë tuaj për një pjesë të çmimit? Ju do të gjeni shumë artikuj në dyqane dhe në internet që do t’ju lejojnë të kopjoni përvojën e spa-së në shtëpi.

 1. Kabllo

Në vend që të regjistroheni për planin më të shtrenjtë, provoni kabllon bazë. Ose akoma më mirë, prijeni kabllon fare dhe kërko alternativa shumë më të lira, të tilla si Hulu, Amazon Prime dhe Netflix.

 1. Anëtarësimet në palestër

Të jesh i shëndetshëm dhe fit është e rëndësishme, por të harxhosh shumë para për të arritur qëllimet tuaja të fitnesit nuk ka kuptim. Hiqeni palestrën dhe kërkoni në vend të tij për aktivitete të lira ose falas në qendrën tuaj të rekreacionit të komunitetit. Ose provoni ambjentet jashtë shtëpisë; pak ajër i pastër nuk do të dëmtojë, veçanërisht gjatë një pandemie.

 1. Strehimi

Është e lehtë të nënvlerësosh në mënyrë drastike kostot mujore që lidhen me shtëpinë apo apartamentin e ri. Para se të aplikoni për një hipotekë ose qira, përdorni një llogaritës të përballueshmërisë, për të vlerësuar atë që realisht mund të kontribuoni në lidhje me shpenzimet për strehimin çdo muaj.

Burimi: Money Talks News