7 mënyra për të bërë një detoksifikim mendor

Financat tona, çështjet personale, marrëdhëniet, shëndeti, puna dhe këto ditë pandemia, gjithçka është kombinuar për të na bërë shumë presion mendor.

Mendimi i tepërt, ankthi dhe stresi janë bërë pjesë e jetës sonë.

Me kaq shumë gjëra që po ndodhin, është e rëndësishme t’i japim vetes një pushim. Një pastrim mendor është ajo që na nevojitet,

Ja se si të bëni një detoksifikim mendor.

Praktikoni frymëmarrjen e thellë

Frymëmarrja e thellë është metoda më popullore për të qetësuar mendjen tuaj.

Bëjeni atë në çdo kohë të ditës kur ndiheni të stresuar ose e gjeni veten në një situatë paniku.

Frymëmarrjet tuaja duhet të jenë më të gjata se nxjerrjet e frymës. Mbajeni për disa sekonda dhe ngadalë lëreni ajrin të dalë nga goja juaj.

Ndjejeni frymëmarrjen teksa udhëtojë në të gjithë trupin tuaj.

Mos e teproni me lajmet

Llojet e reja të COVID-19 dhe një numër në rritje i rasteve kanë nënkuptuar që stresi i lidhur me pandeminë thjesht refuzon të largohet.

Mos lexoni ose shikoni shumë lajme për të. Ushqimi i informacionit negativ të trurit tuaj aktivizon sistemin nervor simpatik i cili më tej liron hormonet e stresit si kortizoli.

Ekspertët shpirtërorë sugjerojnë që në vend që të filloni ditën me një gazetë, praktikoni meditim ose bëni ndonjë lloj ushtrimi.

Praktikoni vëmendjen

Bëni një shëtitje ose thjesht uluni në heshtje dhe praktikoni vëmendjen. Shikoni pemët, zogjtë, qiellin dhe fokusohuni në ngjyrat e tyre, aromat që ju rrethojnë, çfarë ndjeni në këtë moment, etj.

Vetëdija ju ndihmon të kuptoni gjërat që kanë rëndësi dhe gjërat që nuk janë në kontrollin tuaj.

Kjo metodë stërvit trurin tuaj për t’iu përgjigjur më mirë situatave.

Bëni një pushim nga teknologjia

Disa studime kanë sugjeruar se koha e tepërt para ekranit mund të çojë në shqetësime psikologjike dhe një ulje të kënaqësisë familjare.

Kjo është për shkak se ju po e ndani kohën tuaj keq midis jetës suaj reale, d.m.th., familjes suaj dhe asaj që është thjesht një armotizator, d.m.th., mediave sociale.

Pra, largohuni nga ekranet dhe jepini vetes një pushim të plotë nga teknologjia.

Tregoni mirënjohje; bëni disa shtriqje

Mes gjithë negativitetit, ne priremi të harrojmë gjërat e mira në jetën tonë. Uluni dhe mendoni për gjithçka për të cilën duhet të jeni mirënjohës. Mbani ditar nëse ju pëlqen dhe lexoni atë disa herë.

Bëni disa ushtrime shtriqëse për t’u çlodhur dhe për të frenuar stresin. Ushtrimet dihet se trajtojnë problemet e shëndetit mendor dhe i japin personit një ndjenjë mirëqenieje.

Praktikoni terapinë e të qeshurit

Terapia e të qeshurit është një mënyrë tjetër për ta kthyer mendjen tuaj drejt pozitivitetit.

Ajo mbush trupin dhe trurin tuaj me më shumë oksigjen dhe ju lë në një humor të qetë dhe të relaksuar.

Ritmi i zemrës dhe presioni i gjakut ulen, duke përmirësuar kështu shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Në përgjithësi filloni të ndiheni mirë me rrethinën tuaj dhe i përballoni mirë situatat negative.

Burimi: NewsBytes