Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera bien pas tensioneve Rusi-Ukrainë në rritje

Monedhat digjitale ranë të martën pasi tensionet gjeopolitike mbi Ukrainën tronditën tregjet globale.

Bitcoin u ul për herë të fundit rreth 0.5% në 38,011.54 dollarë. Kriptomonedha u ul deri në 36,370 dollarë në tregtinë e hershme në mëngjes, niveli i saj më i ulët në më shumë se dy javë.

Kriptomonedhat në të gjithë tregun gjithashtu zvogëluan humbjet më të mëdha nga fillimi i ditës. Ether humbi 1.4%, ndërsa ada e Cardano ra 4.3% dhe XRP ra 6.9%.

Analistët ia atribuuan rënien përshkallëzimit të tensioneve mbi krizën Rusi-Ukrainë. Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi të hënën trupat në dy rajone të shkëputura në Ukrainën lindore, pak çaste pasi i shpalli ato si të pavarura.

Lëvizja ka nxitur frikën e një pushtimi të plotë, duke i çuar stoqet globale dukshëm më të ulëta ndërsa oreksi për rrezik i tregtarëve të tyre bie.

Lexo: Ekonomisti i Harvardit: Ekonomia ruse është “një pikë e madhe karburanti” dhe e parëndësishme në ekonominë globale

Narativa e strehës së sigurt të Bitcoin është shkatërruar pothuajse plotësisht pasi mundësia në rritje e konfliktit ushtarak dhe përkeqësimi i marrëdhënieve SHBA-Rusi e vendos tregun më të gjerë financiar në modalitetin e shmangies së rrezikut”, tha Yuya Hasegawa, analist i tregut të kriptove në shkëmbimin japonez të bitcoin Bitbank.

Bitcoin shpesh reklamohet nga suportuesit e tij si një aset të sigurt të ngjashëm me arin, që do të thotë se ofron një rezervë vlere në kohë pasigurie.

Megjithatë, rasti për bitcoin si një lloj “ari digjital” është prishur pasi më shumë investitorë institucionalë kanë filluar ta tregtojnë atë dhe kriptomonedha po bëhet më e afërt me luhatjet në tregjet tradicionale si aksionet.

Lexo: Rritja e ardhshme e bitcoin nuk do të ndodhë deri në fund të vitit 2024, thotë bashkëthemeluesi i Huobi

Hasegawa tha se bitcoin duhet të tregtohet brenda një intervali prej 32,000 dollarë dhe 43,000 dollarë këtë javë. John Kicklighter, kryestrategu në DailyFX, tha se 39,500 dollarë janë “mbështetje e nivelit të parë që po shkon në këtë javë, por 32,500 dollarë duken më shumë si pikë pa kthim”.

Burimi: CNBC