Blockchain i lidhur me Binance u godit nga hakimi i kriptove prej 570 milionë dollarësh

Një blockchain i lidhur me Binance, shkëmbimi më i madh i kriptove në botë, është goditur nga një hakim prej 570 milionë dollarësh, tha të premten një zëdhënës i Binance, i fundit në një seri hakimesh që goditën sektorin e kriptove këtë vit.

CEO i Binance, Changpeng Zhao, tha në një postim në Twitter se tokenët ishin vjedhur nga një “urë” e blockchain e përdorur në zinxhirin BNB, e njohur deri në shkurt si Binance Smart Chain.

Urat e blockchain janë mjete që përdoren për të transferuar kriptovaluta midis aplikacioneve të ndryshme. Kriminelët i kanë vënë në shënjestër gjithnjë e më shumë, me rreth 2 miliardë dollarë të vjedhura në 13 hakime të ndryshme, kryesisht këtë vit, tha studiuesi Chainalysis në gusht.

Hakerët vodhën kripto me vlerë rreth 100 milionë dollarë, tha Zhao në postimin e tij në Twitter. BNB Chain më vonë tha në një postim në blog se një total prej 2 milionë kriptomonedhash BNB – me vlerë rreth 570 milionë dollarë – u tërhoqën nga hakeri.

Pjesa më e madhe e BNB mbeti në adresën e portofolit digjital të hakerit, ndërsa rreth 100 milionë dollarë “u zbuluan”, tha zëdhënësi i Binance me email.

Zinxhiri BNB mbështet BNB, i njohur më parë si Binance Coin, i cili është tokeni i pestë më i madh në botë me një vlerë tregu mbi 45 miliardë dollarë, sipas faqes së të dhënave CoinGecko.

Elliptic, një studiues me bazë në Londër për kripto-blockchain, i tha Reuters se hakeri kishte krijuar 2 milionë tokena të rinj BNB përpara se të transferonte shumicën e fondeve në kriptovaluta të tjera, duke përfshirë Tether dhe USD Coin.

BNB Chain pezulloi blockchain-in e saj për disa orë përpara se të rifillonte rreth orës 06:30 GMT, tha ajo në një postim në Twitter.

BNB Chain ishte “në gjendje të ndalonte përhapjen e incidentit” duke kontaktuar “validuesit” e blockchain – subjekte ose individë që verifikojnë transaksionet e blockchain, tha ajo në postimin e saj në blog. Ka 44 verifikues në disa zona të ndryshme kohore, shtoi ai pa elaboruar.

Zinxhiri BNB, i përshkruar nga Binance si një “ekosistem i drejtuar nga komuniteti, me burim të hapur dhe të decentralizuar”, tha se do të prezantojë një “mekanizëm të ri qeverisës” për të kundërshtuar hakimet e ardhshme, si dhe do të zgjerojë numrin e verifikuesve.

Në mars, hakerët vodhën rreth 615 milionë dollarë nga një urë blockchain e quajtur Ronin Bridge, në një nga grabitjet më të mëdha të kriptove në histori, e lidhur nga Shtetet e Bashkuara me hakerat e Koresë së Veriut.

Burimi: Reuters