Caitlyn Jenner në kandidaturë për gurvenatore

Caitlyn Jenner po kandidon për guvernatore. Të premten, ish-atletja Olimpike njoftoi se ajo zyrtarisht paraqiti dokumente tek sekretari i shtetit të Kalifornisë për të garuar kundër Guvernatorit Gavin Newsom në zgjedhjet e tjera të mundshme.

Kalifornia ka qenë shtëpia ime për gati 50 vjet,“-shkroi Caitlyn në një deklaratë të postuar në Instagram. “Kam ardhur këtu sepse e dija që çdokush, pavarësisht nga prejardhja e tij në jetë, mund t’i kthente ëndrrat në realitet… Unë jam një fituese e provuar dhe e vetmja e huaj që mund t’i japë fund kohës katastrofike të Gavin Newsom si guvernator.

https://www.instagram.com/p/COAstx0Ffqd/?utm_source=ig_web_copy_link

Një këshilltar i fushatës tha për People se Caitlyn, një Republikane për një kohë të gjatë, “po kandidon si dikush që është socialisht liberale dhe fiskalisht konservatore”. Ajo thuhet se ka formuar një ekip fushate me ish këshilltarët e Donald Trump, duke përfshirë anketuesin Tony Fabrizio dhe ish këshilltarin e komunikimit të Shtëpisë së Bardhë Steven Cheung. Caitlyn foli kundër Trump dhe rreth mungesës së mbështetjes së tij për komunitetin LGBTQ + në një botim të vitit 2018 për The Washington Post, duke shkruar, “Mendova se Trump do të ndihmonte njerëzit trans. Unë gabova“.

Mjaft interesante, Caitlyn nuk është anëtarja e parë e familjes Kardashian-Jenner që hyn në politikë. Ndërsa Kim Kardashian ka qenë e zëshme në lidhje me reformën në burg – përfshirë takimin me Trump në maj 2018 për të folur në lidhje me faljen e Alice Marie Johnson – Kanye West kandidoi si një kandidat për të shkruar gjatë zgjedhjeve të presidentit 2020.

Burimi: ABC News