Eventi i Apple iPhone 14: 9 lançimet më të mëdha

Apple sapo mbajti eventin e saj Far Out, ku zbuloi linjën e saj të iPhone 14, tre orë të reja Apple, duke përfshirë Apple Watch Ultra të përfolur prej kohësh dhe gjeneratën e ardhshme të kufjeve AirPods Pro.

IPhone 14 ka një model të ringjallur “Plus” me një madhësi më të madhe

The iPhone 14 and 14 Plus
The iPhone 14 and 14 Plus – Image: Apple

iPhone 14 nuk vjen me shumë përmirësime të dukshme në krahasim me iPhone 13, pasi që të dy vijnë të pajisur me çipin e serisë A15 dhe një nivel. Apple, megjithatë, prezantoi një model të ri Plus që vjen me një ekran më të madh 6.7 inç dhe jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë.

Të dyja pajisjet vijnë me një sensor të kamerës kryesore të përmirësuar 12 megapikselë, si dhe një kamer selfie TrueDepth 12 megapikselë me fokus automatik.

iPhone 14 fillon nga 799 dollarë dhe iPhone 14 Plus fillon nga 899 dollarë. Mund t’i porositni paraprakisht në 9 shtator, me iPhone 14 që do të bëhet i disponueshëm duke filluar nga 16 shtatori dhe Plus në 7 tetor.

IPhone 14 ka një dizajn pa notch me një “Ishull Dinamik”

The iPhone 14 Pro and Pro Max
The iPhone 14 Pro and Pro Max – Image: Apple

IPhone 14 Pro dhe Pro Max vijnë me disa përmirësime të mëdha, duke përfshirë një dizajn që ndërron hapjen me një prerje në formë pilule që strehon kamerën dhe sistemin Face ID nën ekran. Apple e quan këtë “Ishulli Dinamik”, pasi njoftimet do të shfaqen dhe do të lëvizin nëpër këtë hapësirë.

Për më tepër, linja Pro ka një çip më të fuqishëm A16, një ekran më të ndritshëm, jetëgjatësi më të mirë të baterisë dhe një kamerë të pasme 48 megapikselë me një sensor katërpikselësh. Apple sjell ekrane gjithmonë ndezur edhe në iPhone Pro dhe Pro Max, të cilat zbehin sfondin e ekranit tuaj të kyçjes kur aktivizohet për të vazhduar shfaqjen e njoftimeve pa konsumuar shumë bateri.

iPhone 14 Pro dhe Pro Max do të kushtojnë përkatësisht 999 dollarë dhe 1099 dollarë. Mund t’i porositni paraprakisht duke filluar nga 9 shtatori, me të dyja pajisjet të disponueshme më 16 shtator.

Apple ndryshon gjithçka në eSIM

Apple eSIM
Image: Apple

Apple njoftoi se nuk do të përfshijë tabaka fizike të SIM me modelet e iPhone 14 të shitura në SHBA. Në vend të kësaj, iPhone 14 do të përdorë një eSIM, e njohur gjithashtu si kartë SIM digjitale. Apple thotë se eSIM-të janë më të sigurta dhe duhet t’i ndihmojnë përdoruesit të kalojnë lehtësisht ndërmjet operatorëve – por mund të jetë më e ndërlikuar për këdo që është mësuar me thjeshtësinë e nxjerrjes së kartës SIM dhe kalimit të saj në një telefon tjetër për të ndryshuar shërbimin.

IPhone 14 mund të dërgojë mesazhe urgjence përmes satelitit

Funksioni i ri SOS i urgjencës i iPhone 14. – Imazhi: Apple

Apple po shton lidhjen satelitore në iPhone 14 dhe 14 Pro të ri për situata emergjente në SHBA dhe Kanada. Nëse keni nevojë për ndihmë dhe nuk keni asnjë shërbim, Apple thotë se duhet të jeni në gjendje ta drejtoni telefonin tuaj në satelitin më të afërt për të dërguar një mesazh SOS në një shërbim urgjence aty pranë, për sa kohë që qielli është i pastër. Funksioni do të përfshihet falas në telefonat e rinj për dy vjet.

Apple prezanton Apple Watch Ultra të re për sportet ekstreme

The Apple Watch Ultra
The Apple Watch Ultra – Image: Apple

Watch Ultra i ri i Apple ofron një dizajn më të fortë për atletët e sporteve ekstreme. Ka një kasë titani 49 mm më të madhe të krijuar për ta mbrojtur nga konsumimi, së bashku me një buton të ri veprimi të personalizueshëm për kalimin midis sporteve. Aplikacioni i ri Oceanic Plus gjithashtu u jep përdoruesve Ultra mundësinë për të gjurmuar zhytjet e tyre nënujore.

Apple Watch Ultra siguron deri në 36 orë jetëgjatësi të baterisë me vetëm një karikim. Apple është e vendosur të prezantojë një veçori optimizimi të baterisë më vonë këtë vit që do t’i japë Ultra një jetëgjatësi të zgjatur të baterisë prej 60 orësh.

Watch Ultra do të jetë në dispozicion për para-porositje sot për 799 dollarë, me dërgesat duke filluar nga 23 shtatori.

Watch Series 8 vjen me sensorë të rinj të temperaturës

The Apple Watch Series 8
The Apple Watch Series 8 – Image: Apple

Gjenerata e ardhshme Apple Watch Series 8 e Apple ka dy sensorë të rinj të temperaturës – një në anën e pasme dhe një nën ekran – të krijuar për të ndihmuar në gjurmimin e fertilitetit. Ora kontrollon temperaturën tuaj çdo pesë sekonda dhe Apple thotë se mund të dallojë ndryshimet e temperaturës deri në 0.1 gradë Celsius.

Ekziston gjithashtu një veçori e re e zbulimit të përplasjeve që kupton nëse keni qenë në një aksident me makinë dhe ju jep mundësinë për të thirrur për ndihmë. Apple njoftoi gjithashtu një modalitet me energji të ulët, i cili çaktivizon disa veçori, si ekrani gjithmonë i ndezur, për të ndihmuar në kursimin e baterisë.

Watch Series 8 fillon me 399 dollarë për GPS dhe 499 dollarë për celular. Paraporositë hapen sot dhe do të jetë i disponueshëm duke filluar nga 16 shtatori.

Apple Watch SE është rikthyer

The Apple Watch SE
The Apple Watch SE – Image: Apple

Apple ka prezantuar gjeneratën e ardhshme Apple Watch SE. Ai vjen me një çip të përmirësuar S8 që e bën atë 20 për qind më të shpejtë se modeli 2020 dhe gjithashtu ka disa nga të njëjtat aftësi si Watch Series 8, duke përfshirë zbulimin e përplasjeve.

Mund ta porosisni paraprakisht sot për 249 dollarë me GPS ose 299 dollarë me celular përpara se të vihet në dispozicion më 16 shtator.

Gjenerata e dytë Airpods Pro është këtu me anulim më të mirë të zhurmës

The new AirPods Pro
The new AirPods Pro – Image: Apple

Apple ka njoftuar AirPods Pro të përmirësuar, të cilin CEO i Apple Tim Cook e quajti “më të avancuarin” deri më tani. Ata vijnë me një çip të ri H2 dhe audio hapësinore dhe kanë dyfishin e aftësive të anulimit të zhurmës sesa modeli i mëparshëm.

Përveç rritjes së kohës së dëgjimit prej gjashtë orësh me një karikim të vetëm (ose 30 orë me kutinë e karikimit), ka edhe altoparlantë të instaluar në secilën kufje dhe kutinë e karikimit, kështu që mund t’i lokalizoni duke përdorur aplikacionin Find My.

Ju mund të porosisni paraprakisht AirPods Pro për 249 dollarë më 9 shtator, me disponueshmëri duke filluar nga 23 shtatori.

iOS 16 dhe watchOS 9 vijnë më 12 shtator

iOS 16 dhe watchOS 9 do të dalin në treg duke filluar nga 12 shtatori. Përditësimi i iOS 16 mundëson veçori të reja për ekranin e kyçjes, duke përfshirë miniaplikacionet dhe njoftimet që rrotullohen nga fundi i ekranit, ndërsa watchOS 9 shton një paketë metrikash të reja të gjurmimit të fitnesit.

Burimi: The Verge