Horoskopi ditor – 11 shkurt 2023

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Plagët tuaja emocionale mund të jenë më afër sipërfaqes se zakonisht, por ju nuk keni pse t’i mbani ato vetëm. Kur planeti i komunikimit Mërkuri arrin në Shtëpinë tuaj të 11-të të Komunitetit, jeta juaj shoqërore mund të bëhet veçanërisht e ngarkuar. Është një kohë e shkëlqyer për të ndërtuar qëllimisht marrëdhënie më të ngushta me njerëz tashmë në grupin tuaj të miqve, të cilët ndoshta i keni marrë si të mirëqenë. Marrja e iniciativës për të zhvilluar një bisedë të sinqertë mund të jetë shëruese – madje mund të zbulojë se tashmë keni më shumë mbështetje sesa keni menduar dikur!

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Ju ndoshta jeni më afër qëllimeve tuaja sesa prisni aktualisht. Ndërsa Mërkuri i zhytur në mendime kalon në shtëpinë tuaj ambicioze të 10-të, mund të dëshironi të hidhni një vështrim të plotë në atë që është e nevojshme për të adresuar hapat e fundit. Pritjet tuaja në lidhje me fuqinë ndikojnë në mënyrën se si i gjeni dhe i qaseni mundësive premtuese, kështu që mund t’ju duhet të verifikoni që po veproni nga një këndvështrim realist. Edhe nëse bota ende nuk e njeh plotësisht vlerën tuaj, mënyra se si e shihni veten privatisht mund të bëjë një ndryshim të madh.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Kurioziteti juaj është në kulm! Kur Mërkuri, planeti sundues me shumë detyra i shenjës suaj, zhvendoset në shtëpinë tuaj të 9-të aventureske, shumë forma të të mësuarit dhe eksplorimit ka të ngjarë të tërheqin vëmendjen tuaj – ndoshta të gjitha menjëherë! Fatkeqësisht, miqtë tuaj mund të mos jenë aq të apasionuar pas stuhive tuaja të fundit të ideve sa ju. Sado që ju pëlqen të keni shoqërues, në fillim mund t’ju duhet të ndiqni vetëm një aktivitet interesant. Merrni rrezikun që të tjerët të ndjekin sapo të filloni.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Të menduarit për tema zhgënjyese që normalisht i shmangni mund të jetë me vlerë. Mërkuri i orientuar drejt detajeve hyn në Shtëpinë tuaj të 8-të të Parave të Mëdha duke filluar nga sot, duke ju pajisur për të hequr qafe kompleksitetin burokratik në lidhje me gjëra të tilla si sigurimet dhe taksat. Ndërsa mund të ndjeni presion nga anëtarët e familjes për të filluar shqyrtimin e këtyre çështjeve, në fund duhet të përfitoni vetë nga përpjekja. Shmangni fajësimin e “sistemit” për çdo pengesë që hasni tek “ata” në hije, të paqarta – shikoni rolin që luajnë frenimet tuaja për t’ju mbajtur prapa.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Në këtë kohë është e mundur të afrohesh me një person tjetër. Ndërsa mblesi Mercury kalon në Shtëpinë tuaj të 7-të të Marrëdhënieve, ju mund të zgjidhni të kultivoni një miqësi të bazuar në besime të përbashkëta ose interesa intelektuale. Ky themel ka të ngjarë të sigurojë strukturë të dobishme për lidhjen tuaj, pavarësisht se çfarë tjetër vendosni të bëni së bashku. Të pajtohesh për çështjet e mëdha nuk është domosdoshmërisht e njëjta gjë me sigurinë emocionale, megjithatë – përpiquni të kërkoni një shok që është i pajisur për t’ju dhënë të dyjave.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Të ndihesh mirë është ndoshta një prioritet i lartë për ju sot. Ndërsa Merkuri hetues kërcen në shtëpinë tuaj të 6-të të mirëqenies, ju mund të fokusoheni veçanërisht në shëndetin tuaj. Në vend që të fiksoheni për detajet e asaj që keni ngrënë për mëngjes dhe nëse do të ndihmonin apo jo më shumë suplemente vitaminash, mund të jetë më mirë të shikoni blloqet më të mëdha të ndërtimit të jetës suaj, si situata juaj e punës. Hapja e një diskutimi rreth ndërrimit të përgjegjësive mund të jetë frikësuese, por duhet t’ia vlejë mundimi.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Relaksimi është më urgjent kur ndiheni sikur keni më pak kohë për të – gjë që ndoshta është e vërtetë për ju tani, Peshorja. Me Merkurin e dëshpëruar që hyn fshehurazi në shtëpinë tuaj të 5-të të gjallë, ju jeni thirrur të argëtoheni më shumë! Megjithëse largimi nga hapësira juaj serioze mund të jetë një sfidë, merrni parasysh mundësinë që ndarja e një prej pasioneve tuaja me dikë afër jush të përmirësojë marrëdhënien tuaj. Nëse të tjerët e dinë që keni një qëllim të denjë, mund të jeni më të motivuar për të arritur atë!

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Një vend komod për të pushuar nuk e mban veten, siç mund ta dini tashmë. Ndërsa Mërkuri i zënë hyn në shtëpinë tuaj të 4-të shtëpiake, niveli i aktivitetit në jetën tuaj në shtëpi ka të ngjarë të jetë i lartë. Ndoshta edhe njerëzit me të cilët jetoni nuk janë të vetëdijshëm se sa përpjekje po bëni! Pyesni veten nëse po e bëni situatën më intensive sesa duhet në të vërtetë për të ushqyer ndjenjën tuaj të rëndësisë. Kuptoni se çfarë duhet bërë me të vërtetë, më pas formuloni një plan për të bërë vetëm atë!

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Njohja se keni një vend në botë mund t’ju ngushëllojë aktualisht. Ndërsa rrjeti Mercury shkon në Shtëpinë tuaj të Tretë të Komunikimit, mund ta gjeni veten të zënë me shumë biseda, veçanërisht në temën e një grupi ose organizate ku i përkisni. Ndërsa kjo mund të marrë më shumë kohë nga sa keni buxhetuar, në fund mund të forcojë angazhimin tuaj ndaj komunitetit tuaj. Me marrëdhënie më të ngushta për t’u mbështetur, duhet të ndiheni gjithnjë e më rehat duke sjellë të gjithë veten tuaj në çdo detyrë.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Përcaktimi i saktë i sasisë së parave që keni mund të jetë një prioritet aktual. Kur mërkuri dallues arrin në Shtëpinë tuaj të 2-të të Burimeve, nuk do të ishte e mençur t’i lini llogaritë tuaja të funksionojnë automatikisht – dhe ajo që del prej tyre nuk është i vetmi problem për t’u marrë parasysh. Asnjë sasi e buxhetimit të kujdesshëm nuk do t’ju kompensojë nëse nuk merrni vlerën e parave nga puna juaj. Kujdes nga mendësitë e vjetruara stërgjyshore që po ju pengojnë të bëni zgjedhjet më të mira në të tashmen.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Mënyra se si e përcaktoni dhe e prezantoni veten para botës mund të jetë në dispozicion për rishikim. Ndërsa tregimtari Mërkuri kalon në shenjën tuaj, ju keni një mundësi për të zhvendosur narrativën e ditës në favorin tuaj. Plus, nuk keni nevojë domosdoshmërisht të shtypni ndonjë fakt të çrregullt në lidhje me jetën tuaj. Në vend të kësaj, t’i zotërosh me krenari ato si pengesa që ke kapërcyer, duhet t’ju ndihmojë të përcillni një përrallë që është e fuqishme dhe bindëse. Edhe nëse nuk keni zgjedhur t’i keni ato përvoja, mund të formoni mënyrën se si ato perceptohen nga të tjerët.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Tani mund të jetë e nevojshme të merrni kohë për të menduar për çështje intensive. Sot, Mërkuri mendor hyn në shtëpinë tuaj private të 12-të, duke ju lejuar të vini në kontakt me një anë të vetes që jo të gjithë e shohin. Edhe pse shenja juaj ka një reputacion se është e përqendruar te ndjenjat, ju jeni në gjendje të jeni pamëshirshëm logjik. Provoni ta aplikoni këtë aftësi për një çështje private të parave që prej kohësh duket se nuk ka përgjigje të mirë – ndoshta një dëshirë për siguri ju ka çuar në një drejtim që arsyeja nuk mund ta justifikojë.

Burimi: Tarot