Horoskopi ditor – 17 janar 2022


Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Sot mund të ndiheni të pambrojtur ndaj një autoriteti shtypës. Pavarësisht nëse ia dilni mbanë apo jo, mund të përfitoni nga reflektimi mbi mesazhet që keni marrë për këtë lloj dinamike kur keni qenë më të rinj. Nëse fshehtas besoni se merrni një lloj përfitimi moral nga të qenit të dobët, mund të jetë e vështirë për ju të pohoni veten në një mënyrë që do ta minonte atë. Të tjerët mund t’ju pengojnë ndonjëherë, por mos i ndihmoni ta bëjnë këtë!

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Bisedat me njerëzit përreth jush mund të jenë papritmas intensive sot. Ju mund të zbuloni se bindjet e dikujt tjetër nuk janë ato që mendonit se ishin! Për fat të mirë, në vend që të ndiheni të zhgënjyer ose të mashtruar, mund të lehtësoheni fshehurazi për ta zbuluar këtë. Duke parë që të tjerët mund të jenë fleksibël, mund t’ju japë lejen që ju nevojitet për të lejuar veten të përshtateni me kushtet në ndryshim. Pavarësisht se sa besnik mund të ndiheni ndaj asaj që keni mësuar në të kaluarën, ju gjithashtu duhet të jetoni në të tashmen.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Mësimi për çështjet e parave mund të jetë produktiv për ju sot, por faktet që zbuloni mund të jenë një surprizë e pakëndshme – të paktën në fillim. Ju mund të mësoni se një investim ose një marrëveshje tjetër në të cilën jeni përfshirë nuk po funksionon aq mirë për ju sa dëshironi. Nëse ndiheni sikur jeni manipuluar ose trajtuar në mënyrë të padrejtë, kontaktimi me një figurë autoriteti mund të jetë i dobishëm. Edhe nëse nuk i shikojnë gjërat shumë nga afër, ata mund të jenë në gjendje të veprojnë kur është më e nevojshme.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Ju mund të keni arritur kufirin tuaj për të qenë në gjendje të shkoni mirë me gjërat në një partneritet të ngushtë. Zakonisht mund të ketë kuptim të lini personin tjetër të marrë drejtimin për çfarëdo arsye – tani mund të ndiheni sikur më në fund duhet të pohoni veten. Përballja me ta mund të mos jetë e lehtë, por të siguroheni që po veproni në përputhje me bindjet tuaja për botën mund t’ju sigurojë mbështetjen që ju nevojitet dhe t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të vetëm në përgjithësi.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Vështrim rreth asaj që motivon një nga zakonet tuaja mund të vijë tek ju në çdo moment. Ndërsa vetë zakoni është ndoshta i mirë, duke e bërë atë në një mënyrë të ngurtë ose kompulsive mund të tjetërsojë të tjerët që vijnë në kontakt me rutinën tuaj ose preken nga rutina juaj. Nëse e kuptoni më mirë arsyen pse bëni atë që bëni, mund të jeni në gjendje t’i ripunoni gjërat me mend në mënyrë që të merrni më shumë nga përfitimet që dëshironi dhe të hiqni disa barra nga të tjerët.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Mënyra se si perceptoheni në një komunitet të cilit i përkisni mund t’ju habisë. Ju mund të jeni të sigurt se metoda juaj për t’i bërë gjërat funksionon mirë për ju, por gjithashtu mund të keni vështirësi të vini re kur e keni kaluar kufirin për të hedhur peshën tuaj me të tjerët. Dikush i afërt, qoftë personalisht apo profesionalisht, mund t’ju japë një perspektivë të nevojshme për gjërat që nuk mund t’i shihni vetë. Edhe nëse nuk është ajo që dëshironi të dëgjoni, mund t’ju japë shumë për të menduar.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Drama në shtëpi mund t’ju tërheqë pikërisht tani, deri në pikën që mund t’ju habisë që bota e jashtme nuk është e kapur në të aq sa ju. Pavarësisht nëse doni kontroll ose dikush tjetër po ju shtyn, marrja e një perspektive të ndryshme mund të jetë mjaft e dobishme. Pyesni veten se si do të perceptoheshin veprimet e të gjithë të përfshirëve në një kontekst tjetër, si jeta profesionale. Edhe pse shtëpia mund të jetë një vend për të relaksuar kufijtë, kjo nuk do të thotë se nuk duhet të ketë fare kufij.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Sot mund të mos jeni të kënaqur me cektësinë në bisedat tuaja rutinë. Ndërsa mund të pyesni veten se si një bisedë e vogël u bë kaq e thellë me sa duket nga askund, hapja me një person tjetër mund t’ju ndihmojë të zgjidhni një dilemë intelektuale që keni përtypur kohët e fundit. Qëndrimi besnik ndaj besimeve tuaja mund të jetë i rëndësishëm për ju, por mund t’ju duhet gjithashtu të jeni më fleksibël. Të kuptosh se çfarë është e negociueshme dhe çfarë jo, mund t’ju ndihmojë të përshtateni me ndryshimin e kohërave duke qenë ende të vërtetë me veten tuaj.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Një mundësi për të kontribuar me burimet tuaja drejt një situate shtëpiake ose familjare në një mënyrë idealiste mund të vijë në pragun tuaj dhe të duket sikur është shansi juaj i madh për të qenë ndryshimi që dëshironi të shihni në botë tani. Pavarësisht se sa joshëse është kjo, jini të kujdesshëm. Jepni vetëm atë që mund të përballoni. Shtrirja e tepërt e vetes mund të çojë në pakënaqësi nëse gjërat nuk shkojnë ashtu siç dëshironi. Merrni pak kohë dhe krijoni një plan të mirë që të përputhet me qëllimet tuaja të mira!

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Ju mund të mendoni se jeni në gjendje të kontrolloni se si ju sheh bota, por aktualisht, dikush tjetër mund të shohë gjëra që ju do të preferonit t’i mbani të fshehura. Sigurisht, jo gjithçka që fsheh është domosdoshmërisht e keqe! Thjesht mund të jetë se keni një anë më të butë që keni frikë se do të lëndoheni nëse e lëshoni atë. Nëse personi tjetër është mjaft i sjellshëm për të ndarë vëzhgimet e tij me ju me maturi, kjo mund t’ju tregojë se do të ishte e vlefshme të thelloni marrëdhënien tuaj me të.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Rutina juaj e përditshme mund të jetë zhgënjyese sot, pasi detyrat që duken sikur duhet të jenë të drejtpërdrejta mund të fshijnë ndjeshmërinë e dikujt tjetër në mënyrën e gabuar. Mund t’ju duhet të hiqni hundën nga lista juaj e detyrave dhe të dëgjoni personin që është ofenduar. Ata mund të kenë një ankesë legjitime që është e lehtë për t’u rregulluar pasi të mësoni të gjitha detajet e situatës. Megjithatë, nëse ata duket se preferojnë fuqinë e ofendimit, mund të mos keni asgjë që mund të bëni.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Humbja e vetes në një grup miqsh ose komunitet mund të funksionojë mjaft mirë për ju në këtë moment. Mund të jetë një lehtësim për ju të lejoni dikë tjetër të marrë vendime të vështira, me të cilat ju mund të shkoni në heshtje. Kjo është në rregull, por sigurohuni që po e trajtoni këtë dorëzim të përgjegjësisë suaj në një mënyrë që është e drejtë për të gjithë që janë të përfshirë! Nëse dëshironi që të tjerët të pranojnë rënien kur gjërat shkojnë keq, nuk mund të kërkoni të gjitha meritat kur gjërat shkojnë mirë.

Burimi: Tarot