Horoskopi ditor – 9 maj 2022


Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Komuniteti juaj mund t’ju mbajë në standarde të larta për momentin. Megjithatë, përpara se të mbyteni duke punuar për miratimin e tyre, ju mund të dëshironi të pyesni veten nëse ajo që ata duan është apo jo e justifikuar. Ju ndoshta keni energjinë për t’i bërë gjërat, nëse kërkesat që ju bëhen janë legjitime, por jo të gjithë ata që sillen sikur kanë autoritetin për t’ju drejtuar me të vërtetë e kanë atë. Merrni parasysh mençurinë e kolektivit, por balanconi atë me logjikën tuaj të brendshme.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Kërkesat e punës suaj mund t’ju bëjnë të ndiheni fajtorë për atë që nuk jeni në gjendje të bëni tani në shtëpi. Ju mund të bini në një spirale nervore për shkak të paaftësisë për t’u kujdesur për të dashurit tuaj në mënyrën që ata preferojnë, veçanërisht kur ata duket se kanë vërtet nevojë për ju. T’i thoni po vetes mund t’ju ndihmojë të zgjidhni prioritetet tuaja.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Ndjenja e keqkuptimit kur përpiqeni të komunikoni mund të jetë veçanërisht e dhimbshme sot. Përpara se të ndëshkoni veten se keni dështuar disi, mendoni se personi tjetër mund të mos dëshirojë vërtet t’ju kuptojë! Ata thjesht mund të jenë aq të lidhur me sigurinë emocionale që marrin nga këndvështrimi i tyre për gjërat, saqë nuk janë të gatshëm ta vënë në dyshim atë, pavarësisht se çfarë bëni. Në vend që të investoni përpjekje shtesë në këtë person, gjeni një mjedis ku ndiheni të ushqyer dhe të vlerësuar dhe shkoni atje.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Shpenzimet impulsive mund të jenë joshëse sot, por dikush tjetër mund të ndihet sikur ka të drejtë t’ju ndalojë ta bëni këtë. Edhe nëse ata me të vërtetë kanë një aksion në zgjedhjet tuaja financiare, ndjenja se po ju shtyjnë mund të përfundojë të jetë një problem më i madh se çdo gjë që dëshironi të blini. Ju duhet të ndiheni të respektuar, pavarësisht nëse jeni gjithmonë dakord për çdo detaj. Leja që ky takim të çojë në një bisedë të nevojshme rreth dinamikës së një partneriteti mund të ketë përfitime të qëndrueshme.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Dikush tjetër mund të duket sikur po ju pengon të shpreheni tani. Megjithatë, mund të jetë e vështirë të shihet se frenimet tuaja ose kufizimet e tjera gjithashtu luajnë një rol. Ju mund të keni një pamje të fryrë të asaj që personi tjetër është në të vërtetë i aftë të bëjë. Përqendrimi i përpjekjeve tuaja në çfarëdo burimesh që janë tërësisht tuajat mund të ndihmojë në sqarimin e kufijve të rëndësishëm. Bëni më të mirën për të parë se sa larg arrini vetë përpara se të fajësoni dikë tjetër që ju pengon.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Produktiviteti mund të duket pothuajse i pamundur në këtë kohë. Kurdoherë që asgjë nuk mund të largohet nga toka, përgjigja mund të jetë se pakënaqësia e fshehur po ju mban prapa dhe ju bën të ndiheni të plogësht. Nëse zemra juaj nuk është në listën tuaj të detyrave, ndoshta është më mirë ta pranoni këtë në vend që të përpiqeni ta kaloni atë. Të kuptuarit e asaj që dëshironi vërtet mund t’ju ndihmojë të gjeni energjinë që ju nevojitet për të ecur përpara. Mos ngurroni të pushoni derisa të keni një plan më tërheqës.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Ju mund të ndiheni të detyruar të frenoni nevojat dhe preferencat tuaja, sepse të tjerët në komunitetin tuaj ose grupin e miqve duket se kanë më shumë gjasa të ndiejnë një përshtatje nëse nuk marrin atë që duan. Ndërsa vetëcensurimi mund të jetë realisht rruga më e lehtë në një moment të vështirë, ndjenjat tuaja janë gjithashtu të rëndësishme! Mendoni të ndihmoni veten duke minimizuar kohëzgjatjen e momentit në fjalë. Tërhiquni në heshtje nga një situatë dramatike sa më shpejt që të keni mundësi, dhe më pas shkoni të merrni një paqe dhe qetësi të merituar.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Jeta në shtëpi mund të mos jetë veçanërisht e kujdesshme për ju në këtë kohë. Ndonëse është mirë të pranoni se puna ose angazhime të tjera të rëndësishme në botë janë vende më të kënaqshme për momentin, kini kujdes që të shmangni punën tuaj ose një rol tjetër publik. Arritjet profesionale nuk mund të zëvendësojnë ndjenjën e brendshme të sigurisë. Lidhja me miqtë mund të sigurojë një terren të mesëm ku ka më shumë gjasa të merrni vërtetimin që ju nevojitet pa shumë presion.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Lidhja e fortë emocionale me besimet tuaja mund të shkaktojë telashe kur përpiqeni të komunikoni me të tjerët sot. Megjithëse mund të keni arsye të vlefshme për të qenë të pasionuar, për fat të keq ka të ngjarë ta bëni atë në një mënyrë që tjetërson audiencën tuaj. Në vend që të përpiqeni të merrni çdo person në anën tuaj, mund t’ju duhet të përqendroheni në gjërat që mund të kontrolloni. Ju jeni të pajisur për të ndërmarrë veprime produktive drejt qëllimeve tuaja në këtë kohë, dhe kjo duhet të flasë më shumë se fjalët!

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Buxhetimi nuk është i lehtë tani – edhe për ju, Bricjap. Dikush tjetër, ndoshta me një argument emocional, mund të përpiqet t’ju shtyjë të shpenzoni. Edhe pse ndoshta jeni të lumtur që shiheni si praktik, të shihesh si i keq është një histori tjetër. Ju as mund të mos jeni të sigurt se ku është linja! Kërkimi i ndonjë rregulli apo ligji përkatës, ose ndoshta një autor i respektuar, mund t’ju ndihmojë të përcaktoni një rrugë përpara. Thjesht demonstrimi se jeni mjaft të përulur për të kërkuar këshilla mund të ndihmojë në zbutjen e tensionit.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Ju mund të dukeni se jeni më seriozi dhe më i qëndrueshëm në një lidhje tani. Megjithëse miku ose një person i dashur juaji mund të duket si një rrëmujë e nxehtë, jini të sinqertë – të paktën nga brenda – për mënyrën se si ndiheni në lidhje me veprimet e tyre. Pyesni veten nëse ju pëlqen të ndiheni të qëndrueshëm kur krahasoheni me ta, ose nëse nevoja e tyre ju lejon të ndiheni të nevojshëm. Mbështetja e vetëvlerësimit tuaj mund t’ju ndihmojë ta trajtoni këtë situatë në një mënyrë që mund të ndihmojë të gjithë të përfshirët.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Të zhyteni në punë tuaja mund të jetë e lehtë sot, por ndoshta nuk do të bëjë asgjë për të zgjidhur çfarëdo problemi që po e përdorni për të shmangur. Ndonjëherë përqendrimi në gjërat që mund të kontrolloni është i nevojshëm kur jeni të prekur nga një situatë që të paktën pjesërisht nuk varet nga ju. Thënë kështu, merrni parasysh rivlerësimin e një partneriteti ose personi të shquar, pasi ndoshta rrethanat që përfshijnë ata kanë ndryshuar që kur e keni bërë këtë për herë të fundit. Përparimi në zgjidhjen e çdo çështjeje themelore të marrëdhënies mund të zvogëlojë nivelin tuaj të përgjithshëm të stresit.

Burimi: Tarot