Huawei lançon smartphone-in e parë që lidhet me rivalin e Kinës me GPS

Huawei lançoi një smartphone që pretendon se është pajisja e parë që është në gjendje të lidhet me sistemin satelitor global të navigimit Beidou të Kinës.

Ajo vjen pasi kompania kërkon të mbetet e rëndësishme në tregun celular pasi sanksionet e SHBA dëmtuan biznesin e saj të telefonave celularë.

Gjiganti i teknologjisë kineze prezantoi smartphone-in Mate 50 të martën, së bashku me tabletin MatePad Pro dhe orën inteligjente Watch GT 3 Pro.

Mate 50 i Huawei krenohet me një kamerë të përditësuar me 4 lente të renditura në një rreth në anën e pasme. Telefoni përdor gjithashtu Harmony 3.0, versioni më i fundit i sistemit operativ të vetë-zhvilluar të Huawei, i cili u lëshua për herë të parë në 2019 pasi kompanisë iu ndërpre përdorimi i software-it Android të Google për shkak të sanksioneve të SHBA.

Mate 50 gjithashtu nuk ka lidhje me rrjetet super të shpejta 5G pasi sanksionet e SHBA e ndërprenë kompaninë nga çipi kryesor i kërkuar për këtë. Në vend të kësaj, telefoni lidhet me rrjetet 4G të gjeneratës së mëparshme.

Megjithatë, Huawei pretendon se ky është smartphone i parë i lëshuar për publikun që mund të lidhet me rrjetin satelitor të Kinës Beidou. Beidou u përfundua në vitin 2020 dhe është një rival i Sistemit të Pozicionimit Global (GPS) në pronësi të qeverisë amerikane, i cili përdoret gjerësisht në të gjithë botën.

Lidhja me Beidou do të thotë që përdoruesit mund të dërgojnë ende mesazhe edhe kur humbasin lidhjen me një rrjet celular tokësor, për shembull, nëse janë në një zonë të largët.

Mate 50 doli në para-shitje në Kinë të martën dhe çmimi fillestar është 4,999 juanë (718 dollarë), me Mate 50 Pro me specifika më të larta duke filluar nga 6,799 juanë (1,006 dollarë).

Huawei po përpiqet të ruajë rëndësinë në tregun e smartphone-ve pas sanksioneve të SHBA-së, të cilat e ndërprenë kompaninë nga komponentët kryesorë dhe programet kompjuterike dhe dërrmuan biznesin e saj. Huawei dikur ishte lojtari numër një i smartphone-ve në botë, por tani mban një pjesë shumë të vogël të tregut.

Kompania shpreson që produktet e tjera të saj si tableti, ora inteligjente dhe aksesorët e tjerë të mund të marrin një pjesë të dobësisë.

Burimi: CNBC