Kanye West shpall kandidaturën presidenciale të vitit 2024

Reperi Kanye West ka thënë se synon të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024, pavarësisht se është përballur me disa skandale për sjelljen e tij të fundit.

Ylli, i cili ka ndryshuar ligjërisht emrin e tij në Ye, postoi një video të logos së fushatës së tij në mediat sociale, së bashku me titullin Ye 24.

Ai gjithashtu pretendoi se i kishte kërkuar Donald Trump që të ishte kandidati i tij.

West kandidoi më parë për president në vitin 2020, por ajo fushatë dështoi, duke tërhequr 70,000 vota.

Pretendimet e tij të fundit erdhën në një video të postuar pasi West u pa në klubin e golfit Mar-A-Lago të Trump në fillim të kësaj jave, i shoqëruar nga Nick Fuentes, një nacionalist i njohur i bardhë.

West tha se kërkesa e tij për një kandidat ka lënë ish-presidentin, i cili kohët e fundit nisi fushatën e tij të rizgjedhjes, “më të shqetësuar”.

Në një video të titulluar Mar-A-Lago Debrief, West pohoi: “Trump filloi në thelb të më bërtiste në tavolinë, duke më thënë se do të humbas. A ka funksionuar ndonjëherë për dikë në histori?

President Trump and Kanye West in 2016
West më parë dukej se ishte në marrëdhënie të mira me Trump

Nisja e fushatës së West vjen pasi reperi përballet me një sërë polemikash të dëmshme.

Ai provokoi një stuhi kritikash pasi mori pjesë në Javën e Modës në Paris me një bluzë që mbante sloganin “Jetët e të bardhëve kanë rëndësi” – një frazë e adoptuar nga supremacistët e bardhë, të cilët filluan ta përdorin atë në 2015 si përgjigje ndaj lëvizjes “Jetët e të zinjve kanë rëndësi”.

West më pas pretendoi se kritikët e tij po paguheshin nga një kabal i fshehtë i popullit hebre, një tropikë e zakonshme e antisemitizmit.

Ndërsa ai vazhdoi të bënte komente antisemitike në internet dhe në intervista televizive, 45-vjeçari u largua nga agjencia e tij e talenteve, ndërsa kompanitë e modës, duke përfshirë Gap, Adidas dhe Balenciaga thanë se nuk do të punonin më me të.

Muzikanti më vonë komentoi se kishte humbur “dy miliardë dollarë në një ditë”.

Në fillim të kësaj jave, revista Rolling Stone raportoi pretendime se West kishte përdorur “porno, lojëra ngacmimi dhe mendje” për të krijuar një “ambient toksik” midis punonjësve të Adidas që punonin në këpucët e tij të markës Yeezy.

Kompania tha të enjten se kishte nisur një hetim të pavarur mbi pretendimet.

Kur West kandidoi për president në vitin 2020, ai e shpalli fushatën e tij shumë vonë për t’u paraqitur në fletëvotimet në të paktën gjashtë shtete.

Ai mbajti vetëm një tubim, në të cilin shpërtheu në lot ndërsa diskutoi për abortin dhe financoi dy reklama televizive. Në fund, ai u rendit si kandidat vetëm në 12 shtete.

Për ofertën e tij të vitit 2024, reperi sugjeroi se kishte regjistruar komentatorin e së djathtës Milo Yiannopoulos si menaxher të fushatës së tij.

Një ish-redaktor në botimin e krahut të djathtë Breitbart, Z. Yiannopoulos u shmang kryesisht nga konservatorët kryesorë, pasi një video u shfaq në vitin 2017 ku ai dukej se falte pedofilinë. Ai tha se komentet ishin “humor i trekëmbur” dhe deklaroi “neverinë” e tij ndaj abuzimit seksual të të miturve.

Kohët e fundit, Z. Yiannopolous punoi si praktikant për kongresmenen republikane Marjorie Taylor Greene.

Burimi: Yahoo! News