Misioni i Hënës Artemis 1 i NASA-s është kthyer në Tokë

Misioni Artemis 1 i NASA-s është kthyer në Tokë pas një udhëtimi të suksesshëm rreth Hënës. Të shtunën, rreth orës 12:40 ET, anija Orion pa ekuipazh u ul në brigjet e Baja, Kaliforni, duke përfunduar një udhëtim gati 26-ditor që pa anijen hapësinore të thyente një rekord fluturimi Apollo dhe të dërgonte foto mahnitëse të satelitit natyror të Tokës.

Gjatë rrugës për në Oqeanin Paqësor, Orion bëri atë që njihet si një hyrje me kapërcim. Pasi hyri në atmosferën e sipërme të Tokës, anija e ekuipazhit përdori shkurtimisht ashensorin e vet për të “kaluar” mbrapa përpara se të rihynte për zbritjen përfundimtare. Duke vepruar kështu, ajo u bë anija e parë kozmike e projektuar për të transportuar njerëz për të kryer një manovër të tillë.

Kjo është një ditë e jashtëzakonshme,” tha administratori Bill Nelson gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë të NASA-s. “…Është një ditë që shënon teknologjinë e re, një racë krejtësisht të re të astronautëve, një vizion për të ardhmen që kap ADN-në e veçanërisht amerikanëve – megjithëse ne bëjeni këtë si një sipërmarrje ndërkombëtare – dhe se ADN-ja është që ne jemi aventura, ne jemi eksplorues, ne kemi gjithmonë një kufi dhe ai kufi është që tani të vazhdojmë të eksplorojmë qiejt.

Tani që Orioni është rikthyer i sigurt në Tokë, NASA do të fillojë të vlerësojë të gjitha të dhënat që anija kozmike mblodhi në udhëtimin e saj prej 1.4 milion milje nëpër hapësirë dhe do të fillojë përgatitjen për Artemis II. Ky mision, aktualisht i planifikuar për vitin 2024, do të shohë astronautë njerëzorë të fluturojnë në bordin e anijes kozmike Orion. Më pas, qysh në vitin 2025 ose 2026, NASA shpreson të kryejë uljen e saj të parë hënore që nga përfundimi i programit Apollo në 1972. Marinës së SHBA-së mund t’i duhen deri në pesë orë për të rikuperuar anijen kozmike Orion, megjithëse një inspektim paraprak nga një helikopteri tregoi se kapsula ishte e padëmtuar.

Arritja këtu nuk ishte e lehtë. Sistemi i lëshimit hapësinor i gjeneratës së ardhshme të NASA-s i dha agjencisë shumë lodhje përpara se të transportonte me sukses Artemis 1 në hapësirë më 16 nëntor. NASA kaloi pjesën më të madhe të verës duke zgjidhur problemet e rrjedhjeve të karburantit dhe problemet e motorit. Uragani Ian dhe stuhia tropikale Nicole më vonë vonuan më tej lëshimin e Artemis 1, por pas gjithë kësaj u tha dhe u bë, SLS prodhoi një nga lëshimet më të paharrueshme të raketave në dekada. Një fluturim gjatë natës pa raketën të ndezur Qendrën Hapësinore Kennedy.

Më gjerësisht, përfundimi i Artemis 1 mbyll një nga vitet më të suksesshme të NASA-s në kujtesën e fundit. Ndër arritjet e tjera, viti 2022 pa teleskopin hapësinor James Webb që filloi funksionimin dhe filloi të prodhonte imazhe mahnitëse të kozmosit, dhe anija kozmike DART ndryshoi me sukses orbitën e një asteroidi. Tani agjencia e kthen vëmendjen te Hëna dhe më gjerë.

Burimi: Engadget