Netflix lançon lojërat e tij të para

Netflix po lançon lojërat e tij të para në mbarë botën ndërsa kërkon të depërtojë në tregun e abonimeve të lojërave.

Duke filluar nga e marta, kompania ka nxjerrë përditësime në aplikacionin e saj Netflix në telefonat Android, duke treguar se cilat lojëra janë të disponueshme për shkarkim.

Për të filluar, pesë lojëra mobile janë përfshirë për abonentët e Netflix. Kompania po premton më shumë lojëra pa reklama dhe lojëra pa pagesë.

Nga pesë lojërat që po nisin me shërbimin, dy janë të lidhura me serinë e njohur të gjigantit të transmetimit Stranger Things:

  • Stranger Things: 1984
  • Stranger Things 3: The Game
  • Card Blast
  • Teeter Up
  • Shooting Hoops

“Ndërsa ky është vetëm fillimi i një udhëtimi të gjatë, ne jemi të emocionuar për të ofruar një përvojë lojrash që është e diferencuar nga ajo që disponohet sot, lojëra ekskluzive mobile pa reklama, pa pagesa brenda aplikacionit, të përfshira me anëtarësimin tuaj në Netflix”, tha kompania.

Ndërsa lojërat fillestare kanë grafikë relativisht të thjeshtë, Netflix thotë se është në faza shumë të hershme, por planifikon që përfundimisht të krijojë lojëra “për çdo lloj lojtari”.

Pavarësisht nëse dëshironi një lojë të rastësishme që mund ta filloni nga e para, ose një përvojë që ju lejon të gërmoni më thellë në historitë tuaja të preferuara, ne duam të fillojmë të ndërtojmë një bibliotekë lojërash që ofron diçka për të gjithë”, shkroi Mike Verdu, kreu i zhvillimit të lojërave të kompanisë.

Verdu është një punësim mjaft i mirë për Netflix, pasi ka punuar me gjigantin e lojërave EA dhe më vonë në Facebook, ku ai punoi në realitetin e shtuar dhe atë virtual.

Apple vjen së shpejti

Publikimi i kësaj jave është vetëm për telefonat dhe tabletët Android. Netflix tha se lojërat do të vijnë në pajisjet iOS “në muajt e ardhshëm”.

Apple u ka rezistuar më parë përpjekjeve të kompanive të tjera për të vendosur “dyqane brenda dyqaneve”, ​​veçanërisht në lidhje me lojërat.

Kur Microsoft nisi fillimisht shërbimin e tij të transmetimit Game Pass në 2020, Apple bllokoi aplikacionin të shfaqej në App Store të iPhone, duke argumentuar se afërsisht 100 lojërat e përfshira duhet të renditen të gjitha në dyqanin e tij individualisht. Microsoft përfundimisht iu drejtua transmetimit përmes shfletuesit mobile Safari të Apple.

Netflix nuk tha se po përballej me ndonjë problem të ngjashëm me Netflix Games.

Pavarësisht vonesës në arritjen e klientëve të Apple, Microsoft është bërë figura dominuese në tregun e abonimeve të lojërave deri më sot. Shërbimi i tij Xbox Game Pass përfshin shumicën e publikimeve të studios së lojërave të Microsoft në ditën kur ato dalin në shitje, shumë prej të cilave mund të luhen në një Xbox, një kompjuter lojërash ose të transmetohen përmes internetit në telefona dhe tableta.

Vlerësohet se ka dhjetëra miliona abonentë që paguajnë nga 7,99 deri në 10,99 £ në muaj, në varësi të veçorive që u nevojiten.

Burimi: BBC