Një diamant i zi 555,55 karatësh që besohet se vjen nga hapësira po del në shitje

Një diamanti i zi 555,55 karatësh që vjen me të vërtetë jashtë kësaj bote është zbuluar nga shtëpia e ankandit Sotheby’s Dubai.

Perlë e rrallë, të cilën Sotheby’s e ka quajtur “Enigma”, besohet të ketë ardhur nga hapësira e jashtme – ose e krijuar nga një përplasje meteorike ose nga një asteroid “diamanti” që u përplas me Tokën.

Një diamant i zi me faqe natyrale i kësaj madhësie është një “dukuri jashtëzakonisht e rrallë”, sipas Sotheby’s, i cili pret që ai të shitet deri në 5 milion £ (6.8 milion dollarë) kur të dalë në shitje në shkurt në Londër, pasi u ekspozua në Dubai dhe Los Anxhelos.

Diamantet e zeza, të njohur edhe si diamantet Carbonado, mund të datohen midis 2.6 dhe 3.8 miliardë vjet më parë dhe kanë sasi të vogla të azotit dhe hidrogjenit – elementë që gjenden në hapësirën ndëryjore. Ato përmbajnë gjithashtu osbornit, një mineral i pranishëm në meteorite.

Nikita Binani, specialiste e bizhuterive në Sotheby’s në Londër, e quajti diamantin “një fenomen të vërtetë natyror”.

Shitja e tij përfaqëson një mundësi një herë në jetë për të përvetësuar një nga mrekullitë më të rralla kozmike miliardavjeçare të njohura për njerëzimin,” tha ajo në një deklaratë për shtyp të hënën.

Diamanti i zi mendohet se vjen nga hapësira ndëryjore. Burimi: Sotheby’s

Forma e diamantit është frymëzuar nga simboli i palmës së Lindjes së Mesme të Hamsa, një shenjë mbrojtjeje, që do të thotë pesë në arabisht. Sipas drejtuesit të ankandit, motivi i pesës shkon në të gjithë gurin. Përveç 555,55 karatëve të tij, ai gjithashtu përmban saktësisht 55 faqe.

Diamantet e zeza që janë me faqe janë shitur në të kaluarën me çmime që tejkalojnë 10,000 £ (13,600 dollarë) për karat, tha Sotheby’s për CNN.

Diamanti do të jetë i hapur për ofertë online nga 3 deri më 9 shkurt dhe shtëpia e ankandeve tha se do të pranojë kriptomonedhën si pagesë.

Lëvizja pason shitjen e një diamanti 101 karatësh, të quajtur “The Key 10138”, i cili u bë xhevahiri më i shtrenjtë i blerë ndonjëherë me kriptovaluta pas shitjes së tij vitin e kaluar, sipas Sotheby’s.

Guri i çmuar në formë dardhe u shit për 12.3 milionë dollarë, pasi drejtuesi i ankandit njoftoi se po pranonte oferta në bitcoin dhe ethereum, përveç formave tradicionale të pagesës.

Një numër i shtëpive të ankandeve kanë filluar të mirëpresin kriptovalutat për artikujt me vlera të mëdha, të cilat kanë përfshirë piktura dhe NFT – tokenat e mbështetur nga blockchain që përdoren gjithnjë e më shumë për të transferuar pronësinë e veprave të artit digjital dhe koleksioneve. CEO i Sotheby’s, Charles Stewart, i tha Julia Chatterley të CNN prillin e kaluar se ai besonte se NFT-të dhe kriptomat po hapnin tregun e artit.

Burimi: CNN