Princi William dhe Kate Middleton thuhet se nuk pranuan të flasin me Princin Harry pas varrimit të Princit Philip

Duka dhe Dukesha e Kembrixhit nuk folën me Princin Harry pas varrimit të Princit Philip në prill për shkak të frikës se biseda do të dilte, sipas historianit mbretëror Robert Lacey.

Lacey shkroi për varrimin në versionin e azhurnuar të librit të tij “Beteja e Vëllezërve: William, Harry dhe Historia e Brendshme e një Familje në Tumult”, që do të dalë në treg të enjten. Times publikoi një fragment të martën.

William dhe Harry fillimisht u ndanë nga kushëriri i tyre Peter Phillips, i cili eci mes tyre gjatë procesionit të varrimit.

Por vëllezërit u fotografuan duke folur së bashku pas varrimit, për të cilin disa media spekuluan se mund të sinjalizonte fundin e një përçarjeje.

Lacey shkroi se raportet e familjes që merrnin pjesë në një konferencë dy orëshe ose “mini samit” të pajtimit pas ceremonisë ishin të rreme.

“William dhe Kate, pasi i thanë lamtumirë Çarlsit, i cili u drejtua për në Uells, ku kishte qenë duke vajtuar në pasurinë e tij në Llandovery, u kthyen përsëri në Pallatin Kensington së bashku për t’i vënë fëmijët në shtrat,”-shkroi Lacey.

“Ata u thanë miqve se nuk mund të kishte asnjë kuptim të flisnin me Harry, meqenëse çdo diskutim do të shkonte drejtpërdrejt te Meghan për t’u zbuluar më pas përmes Oprah ose ndonjë tentakulli tjetër të rrjetit Sussex që nuk kishte ndaluar së përhapuri histori që prej intervistës ku miqtë e çiftit kishin premtuar se do të ishte fjala e tyre e fundit “,-shtoi ai.

Vetëm 30 të ftuar morën pjesë në varrimin në kishën e Shën Gjergjit në 17 prill për shkak të kufizimeve të vendit COVID-19.

Ishte hera e parë që Duka i Sussex ishte ribashkuar me familjen mbretërore pas intervistës së tij me Oprah në mars, ku ai tha se disa anëtarë të familjes kishin pasur biseda raciste në lidhje me ngjyrën e lëkurës së djalit të tij para se të lindte.