Si Rusia dhe Ukraina po përdorin mediat sociale ndërsa lufta po vazhdon

Mediat sociale janë bërë burimi kryesor i informacionit për audiencën e etur për lajme në mbarë botën, duke u përpjekur të kuptojnë pushtimin rus të Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, ai po përdoret nga qeveritë e Rusisë dhe Ukrainës për të vendosur axhendën për raportim më të gjerë mediatik.

Llogaritë zyrtare të qeverisë ruse janë gjetur se po përforcojnë dezinformimin pro-rus në Twitter. Ndërkohë, qeveria ukrainase ka hyrë në platformë për t’u bërë thirrje dy milionë ndjekësve të saj për mbështetje.

Lufta e informacionit nuk është më një krah shtesë strategjie, por një komponent paralel i fushatave ushtarake. Rritja e mediave sociale e ka bërë më të lehtë se kurrë më parë të shihet se si shtetet përdorin komunikimin masiv si armë.

Vendosja e mediave sociale në përzierje

Komunikimi masiv filloi si komunikim politik që synonte të krijonte dhe kontrollonte perandoritë.

Nëse ishte Dari i Madh që impononte imazhin e tij mbi ndërtesat dhe monedhat për të ndihmuar në kontrollin e Perandorisë Persiane; Përdorimi i frymëzuar i portretit nga Henri VIII, ose përdorimi i mirë-dokumentuar i radios dhe filmit në Luftën e Dytë Botërore – teknologjitë e medias janë përdorur prej kohësh për të përhapur idetë politike.

Mediat sociale i kanë shtuar një element tjetër përzierjes dhe i kanë sjellë menjëhershmëri komunikimit strategjik politik.

Në konfliktet asimetrike (si ai që po shohim tani në Ukrainë), një llogari e suksesshme në rrjetet sociale mund të jetë një armë e dobishme kundër një kundërshtari me shumë armë dhe tanke.

Kryengritjet lokale në Pranverën Arabe të vitit 2010, veçanërisht në Egjipt dhe Tunizi, ishin ndër fushatat e para ku media sociale luajti një rol kryesor.

Mbrojtësit e demokracisë përdorën Twitter, Facebook dhe YouTube për të mbajtur rrjetet e komunikimit dhe kritikuan hapur qeveritë e tyre për t’i parë bota.

Nuk u desh shumë kohë që qeveritë të kuptonin fuqinë e mediave sociale. Dhe ata u përgjigjën si duke kufizuar aksesin në mediat sociale, ashtu edhe duke i përdorur ato vetë.

Mediat sociale të vetme mund të mos jenë të afta të nxisin ndryshime të gjera, por padyshim që mund të luajnë një rol.

Lufta informative

Tensioni midis Rusisë dhe Ukrainës ka një histori të gjatë dhe ishte shumë të ngarkuar në mediat sociale shumë përpara pushtimit të fundit.

Llogaritë pro-ruse kanë qarkulluar dezinformata rreth rolit të Rusisë në rajonin e Donetskut që para vitit 2014, duke nxitur konfuzionin dhe destabilizimin dhe duke ndihmuar marrjen e Rusisë. Ky ishte në fakt një element kritik i qasjes së “luftës hibride” të Rusisë.

Veprimet strategjike të Rusisë dhe kundërveprimet nga Ukraina, janë studiuar gjerësisht nga studiuesit. Nuk është për t’u habitur, kërkimi ka gjetur në masë të madhe se çdo palë e ka inkuadruar konfliktin në mënyra shumë të ndryshme dhe divergjente.

Hulumtimet kanë gjetur gjithashtu se mediat sociale mund të mbështesin, madje edhe të përkeqësojnë, armiqësinë midis ukrainasve dhe rusëve në internet.

Për shembull, pasi fluturimi i Malaysian Airlines MH17 u rrëzua nga Rusia mbi Ukrainë, një analizë e 950,000 postimeve në Twitter zbuloi një bollëk pretendimesh konkurruese në internet, duke krijuar një luftë për të vërtetën që vazhdon edhe sot.

Qysh në vitin 2014, Komandanti Suprem i Aleatëve i NATO-s në Evropë, Gjenerali Philip Breedlove, e përshkroi strategjinë ruse të komunikimit në Ukrainë si “luftën më të mahnitshme të luftës informative që kemi parë ndonjëherë në historinë e luftës së informacionit”.

Këto përpjekje janë përshkallëzuar që nga zgjerimi i fundit i pushtimit të Rusisë në territorin ukrainas. Dhe me kaq shumë zhurmë, po bëhet gjithnjë e më e vështirë për përdoruesit që të kuptojnë përmbytjen e informacioneve kontradiktore, emocionale dhe (shpesh) të vështira për t’u verifikuar.

Është edhe më e vështirë kur toni i postimeve ndryshon shpejt.

Llogaria e qeverisë së Ukrainës në Twitter është një studim në kontrast me përmbajtjen dhe tonin. I krijuar në kohë më paqësore, profili thotë me gëzim: “Po, kjo është llogaria zyrtare në Twitter e Ukrainës. Foto të bukura: #BeautifulUkraine Muzika jonë: #UkieBeats”.

Por llogaria tani poston një sërë përmbajtjesh, imazhesh dhe videosh në lidhje me luftën si pjesë e fushatës së saj të komunikimit strategjik.

Kjo ka përfshirë përditësime serioze të lajmeve, aludime patriotike për ngjarje dhe njerëz historikë, materiale anti-ruse dhe – përpara raportimeve të fundit për vdekje masive – mjaft humor.

Pse përdoret humor?

Humori ka një histori të gjatë të përdorimit si element komunikimi dhe diplomacie publike – edhe gjatë luftërave.

Për shembull, humori u përdor në mënyrë efektive nga lëvizja serbe e rezistencës Otpor në fushatën e saj për të rrëzuar diktatorin Slobodan Millosheviç në fund të këtij shekulli.

Humori është veçanërisht efektiv në platformat sociale sepse prodhon viralitet.

Dhe në rastin e mbrojtjes së Ukrainës, ajo shfaq sfidë. Në fund të fundit, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy (ish-komedian) u vu në mënyrë të famshme në qendër të vëmendjes politike falë një prodhimi satirik televiziv. Në të ai luajti rolin e një mësuesi, videoja e të cilit ku flet për korrupsionin, e filmuar fshehurazi bëhet virale, duke e bërë personazhin të bëhet President.

Llogaria e Zelenskyy në Twitter është tani mënyra më e menjëhershme dhe e besueshme për shumë ukrainas për të marrë informacione thelbësore mbi pushtimin dhe negociatat midis Zelenskyy dhe udhëheqësve të tjerë.

Mijëra “shpërndarjet” që marrin postimet po ndihmojnë fushatën e komunikimit të Ukrainës.

Fjalimi i fundit i Zelenskyy në ndarjen e çmimeve Grammy përforcon se ai e kupton domosdoshmërinë për të mbetur i dukshëm për botën në këtë pikë kritike. Fjalimi i tij ka prodhuar shumë mbështetje në mediat sociale (si dhe thirrjet e “propagandës” nga mbështetësit e Rusisë).

Ndërkohë, llogaria e Presidentit rus Vladimir Putin në Twitter ka qenë e fjetur që nga 16 marsi.

Burimi: The Next Web