SpaceX kthen me sukses katër astronautë nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës

Katër astronautë u kthyen me sukses në Tokë me një anije kozmike SpaceX Crew Dragon sot, duke i dhënë fund qëndrimit të tyre gjashtëmujor në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS). Pasi u shkëput nga ISS herët në mëngjesin e së enjtes, ekuipazhi kaloi nëpër atmosferën e Tokës përpara se të zbresë në brigjet e Floridës në orën 12:43 të mëngjesit ET.

Në bordin e Crew Dragon ishin tre astronautë të NASA-s – Tom Marshburn, Raja Chari dhe Kayla Barron – si dhe astronauti gjerman Matthias Maurer me Agjencinë Evropiane të Hapësirës. Astronautët, pjesë e një misioni të quajtur Crew-3, u nisën në hapësirë ​​me të njëjtin Crew Dragon në nëntor. Që nga ankorimi me ISS, ata kanë jetuar dhe punuar në laboratorin orbital, duke kryer eksperimente shkencore dhe duke mirëmbajtur stacionin përmes shëtitjeve në hapësirë.

Astronautët e Crew-3 kanë pasur gjithashtu një qëndrim plot ngjarje në hapësirë. Menjëherë pasi mbërritën në ISS, Rusia shkatërroi një nga satelitët e saj me një raketë me bazë tokësore, duke krijuar një re mbeturinash që fillimisht kërcënuan integritetin e stacionit hapësinor. Menjëherë pas shkatërrimit të satelitit, astronautët e Crew-3 dhe kozmonautët rusë në bordin e ISS duhej të strehoheshin brenda anijes së tyre kozmike në rast se mbeturinat që rezultonin do të dëmtonin stacionin hapësinor dhe ata duhej të largoheshin shpejt. Për fat të mirë për banorët e stacionit, mbeturinat nuk dëmtuan ISS dhe ekuipazhi ishte në gjendje të kthehej në planin normal të punës.

Disa muaj pas atij incidenti, Rusia më pas pushtoi Ukrainën, duke rritur tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në Tokë. Kjo bëri që shumë të vënë në dyshim stabilitetin e partneritetit të ISS midis NASA-s dhe korporatës shtetërore ruse të hapësirës, ​​Roscosmos, dhe kishte shqetësime se operacionet në bordin e stacionit hapësinor mund të prekeshin. Në fund të fundit, astronautët e Crew-3 vazhduan punën e tyre siç ishte planifikuar së bashku me kolegët e tyre rusë, dhe ata madje mirëpritën një ekuipazh të ri kozmonautësh rusë në stacion në mars. Ndërsa kreu i Roscosmos, Dmitry Rogozin, vazhdon të lë të kuptohet për një fund të mundshëm të marrëveshjes së ISS të Rusisë, administratori i NASA-s Bill Nelson siguroi Kongresin më 3 maj se ishte si zakonisht në bordin e ISS dhe se Rusia nuk është tërhequr ende nga partneriteti.

Kthimi i sigurt i Crew-3 shënon fundin e një tjetër misioni rutinë të fluturimit hapësinor njerëzor në ISS për SpaceX dhe NASA. SpaceX ka një kontratë me NASA-n për të dërguar periodikisht astronautë drejt dhe nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, pjesë e një nisme të quajtur Programi Komercial i Ekuipazhit. Crew-3 ishte misioni i tretë operativ i SpaceX në ISS për NASA-n, si dhe hera e tetë që kompania nisi astronautët në hapësirë.

Tani që Crew-3 është kthyer i sigurt në Tokë, misioni i ardhshëm i SpaceX dhe NASA do të fillojë me zell. Më 27 prill, tre astronautë të NASA-s dhe një astronaut italian me Agjencinë Evropiane të Hapësirës u nisën në ISS me një tjetër Crew Dragon, pjesë e misionit Crew-4 të SpaceX. Astronautët e Crew-3 ishin në bord për t’i përshëndetur dhe për t’i ndihmuar në njohjen e tyre me ISS. Astronautët e Crew-4 janë planifikuar të qëndrojnë në ISS deri në vjeshtë.

Burimi: The Verge