Tesla arrin për herë të parë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Tesla arriti një kapak tregu prej 1 trilion dollarësh të hënën. Kjo rritje erdhi pas lajmeve se Hertz po porosit 100,000 automjete për të ndërtuar flotën e saj të automjeteve elektrike me qira deri në fund të vitit 2022.

Kompania i bashkohet kompanive me kapital trilion dollarësh si Apple, Amazon dhe Microsoft.

Lajmi i marrëveshjes rriti aksionet e Tesla në më shumë se 1,028 dollarë në mesditë, një rekord i ri një ditë tregtimi pasi aksionet thyen 900 dollarë. Stoku aktualisht është rritur me rreth 13%.

Shitjet e forta të BE-së dhe thirrjet pozitive të analistëve rritën më tej çmimin e aksioneve të Tesla-s. Adam Jonas i Morgan Stanley e rriti objektivin e tij të çmimit për Tesla në 1200 dollarë për aksion nga 900 dollarë të dielën.

Jato Dynamics tha të hënën se sedani elektrik Model 3 i Tesla u bë automjeti i parë plotësisht elektrik që kryeson shitjet e makinave të reja në përgjithësi në Europë në shtator.

Marrëveshja me Hertz, e cila do të sjellë një raport prej 4.2 miliardë dollarësh për Tesla, është blerja më e madhe ndonjëherë e automjeteve elektrike, raportoi më parë Bloomberg.

Bloomberg gjithashtu raportoi se makinat janë planifikuar për dorëzim brenda 14 muajve të ardhshëm dhe do të jenë të disponueshme për klientët në SHBA dhe pjesë të Europës që në nëntor.

Lexo: Shitjet e automjeteve elektrike dhe hibride plug-in rriten në Europë. Bie kërkesa për benzinë ​​dhe naftë

Marrëveshja vjen më shumë se një vit pasi Hertz bëri kërkesë për mbrojtje nga falimentimi gjatë kulmit të pandemisë së koronavirusit, pasi kërkesa për udhëtime dhe automjete me qira u zbeh.

Këtë vit, investitorët nga Knighthead Capital Management dhe Certares Management thanë se do të marrin përsipër kompaninë.

Burimi: CNBC