WhatsApp fillon të shpërndajë avatarë 3D

WhatsApp ka filluar të shpërndajë avatarë 3D për përdoruesit e saj anembanë globit që mund të përdoren si foto profili ose sticker të personalizuar – muaj pas debutimit të tyre në Instagram, Facebook dhe Messenger.

Të mërkurën, CEO i Meta Mark Zuckerberg shkroi në Facebook se avatarët po vijnë në WhatsApp. Njoftimi vjen pas një testimi beta njëmujor që u raportua për herë të parë nga gjurmuesi beta i WhatsApp WABetaInfo në qershor.

Në një postim në blog, WhatsApp tha se përdoruesit mund të përdorin avatarë të personalizuar si foto të profilit të tyre ose të zgjedhin një nga 36 sticker-ët e personalizuar që pasqyrojnë emocione dhe veprime të ndryshme. Stickerët e avatarit në WhatsApp duken të ngjashme me Bitmoji të Snap ose Memoji të Apple.

Avatari juaj është një version digjital i juaji që mund të krijohet nga miliarda kombinime të stileve të ndryshme të flokëve, tipareve të fytyrës dhe veshjeve,” tha kompania që qëndron pas aplikacionit popullor të mesazheve të çastit.

WhatsApp tha gjithashtu se përdoruesit do të merrnin përmirësime të stilit duke përfshirë ndriçimin, hijezimin dhe teksturat e stilit të flokëve me kalimin e kohës.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të krijojnë avatarët e tyre në WhatsApp – pasi të jenë lëshuar – duke shkuar te menyja e Settings. Aplikacioni i mesazheve do të marrë gjithashtu një opsion “Përdor Avatarin” në cilësimet e fotografisë së profilit për t’i lejuar përdoruesit të bëjnë imazhin e tyre virtual si një foto profili, sipas detajeve të disponueshme në një faqe FAQ.

Në vitin 2019, Meta prezantoi avatarët 3D të stilit Bitmoji në Facebook dhe Messenger. Shpërndarja fillestare ishte e kufizuar në tregje duke përfshirë Australinë, Zelandën e Re, Evropën dhe Kanadanë, megjithëse gjigandi i rrjeteve sociale më vonë zgjeroi praninë e tij në SHBA në vitin 2020. Instagram gjithashtu mori avatarë në fund të janarit.

WhatsApp konfirmoi për TechCrunch se, për momentin, nuk mund të përdorni avatarin e WhatsApp-it tuaj në Instagram ose Facebook, as nuk mund të përdorni avatarin tuaj Meta nga Instagram ose Facebook në WhatsApp. Kjo do të thotë që për të përdorur një avatar në WhatsApp, duhet të krijoni një avatar të ri vetëm brenda WhatsApp.

Burimi: Tech Crunch