Horoskopi mujor – Shkurt 2023

Thuhet se pjesa më e vështirë është fillimi. Me asnjë planet retrogradë për herë të parë që nga prilli 2022, ne jemi në një mision këtë muaj për të filluar gjërat, dhe me këtë vjen realiteti përulës i të qenit fillestar. Hëna e plotë në Luan në datën 5 na sjell në një kulm emocional. Do të heqim dorë apo do të vazhdojmë?

Mërkuri lëviz në Ujor në datën 11, duke u bashkuar me diellin në shenjën analitike të ajrit. Por me Afërditën ende në Peshqit, pjesa e mesme e muajit na bën të pyesim veten nëse duhet të ndjekim kokën apo zemrën tonë. Kjo arrin kulmin rreth datës 15 kur të dy bëjnë një rast shumë të fortë dhe ne e kuptojmë se realisti dhe romantiku brenda nesh duhet të punojnë së bashku.

Më pas, në datën 18, dielli hyn në Peshqit e pasionuar, të ndjeshëm dhe një hënë e re në shenjën e ndryshueshme të ujit në datën 20 frymëzon optimizëm të freskët ndërsa punojmë drejt qëllimeve tona. Gjithashtu në datën 20, Afërdita kalon në Dashi, ku ne ndjekim dëshirat dhe pasionet tona, duke mos marrë kurrë jo si përgjigje. Pavarësisht infuzionit të energjisë ngacmuese të Dashit, ne kryesisht mund t’i lëmë gjërat të depërtojnë pasi nuk ka aspekte të sakta nga data 22 deri më 1 mars (kur Venusi takon Jupiterin – një nga aspektet më të favorshme të vitit). Gjërat nisin intensivisht, por do të qetësohen. Thjesht jini të gatshëm për të vënë në punë.

Gjërat nisin vështirë në shkurt, por ato përmirësohen, për sa kohë që ne jemi të gatshëm të bëjmë punën.

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Data e nxehtë e papritur
Hëna e re në Peshqit (2/20): Rimbushni bateritë tuaja vetëm
Datat e tjera kryesore: 20/2, 22/2

Jeni në vapën e rindërtimit të jetës suaj sociale, ndërkohë që po krijoni rrjete dhe bëni lëvizje të mëdha në karrierë. Por a po e bëni këtë sepse ndihet në linjë apo sepse është ajo që pritet nga ju? Megjithëse duket kundërintuitive, lëvizja juaj më e mirë është të bëni një hap prapa dhe të përqendroheni te vetja. Fikeni telefonin dhe bëni një shëtitje të gjatë në pyll. Ose nëse jeni në qytet, merrni trenin për në një lagje të panjohur dhe humbni qëllimisht. Ju mund të mos gjeni ndriçim, por do të gjeni një perspektivë shumë të nevojshme.

Horoskopi i dashurisë: Hëna e plotë në Luan në datën 5 është nata perfekte për të dalë për një mbrëmje romantike dhe për të marrë çekun në takim. Sapo Venusi të hyjë në shenjën tuaj në datën 20, ju do të keni edhe më shumë sy mbi ju se normalisht. Kush thotë se nuk e meritoni gjithë këtë vëmendje?

Horoskopi i parave: Ju duhet të merrni disa vendime të vështira këtë muaj kur bëhet fjalë për buxhetin. Është koha të kuptoni se ju dhe miqtë tuaj mund të keni synime të ndryshme financiare. Kursimi për diçka që ndryshon jetën ia vlen.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Shfrytëzoni disa mallra shtëpiake që nuk janë të zakonshme
Hëna e re në Peshqit (2/20): Bëni një mik të ri!
Datat e tjera kryesore: 2/4, 2/8, 2/15, 2/19, 2/20

Kur bëhet fjalë për karrierën dhe imazhin tuaj publik, ndiheni sikur po i jepni fund një epoke me pengesa të vazhdueshme. Por tani që më në fund jeni kthyer në rrugën e duhur, po pajtoheni me faktin se suksesi nuk është i kënaqshëm pa një jetë personale të lulëzuar. Bilanci i punës/jetës nuk është një mit, por është diçka për të cilën duhet të bëni përpjekje me vetëdije. Pavarësisht nëse punoni nga shtëpia ose jeni kthyer në zyrë, sigurohuni që ditët tuaja të kenë një fillim dhe fund të qartë. Largohuni nga ekrani.

Horoskopi i dashurisë: Festimi i Ditës së Shën Valentinit gjatë sezonit të Ujorit që kërkon liri është një lloj shakaje kozmike. Por këtë vit astro-moti mbështet atmosferën ëndërrimtare, romantike (dhe ndoshta deluzive) të festës. Kur miqtë ju prezantojnë me një të huaj të lezetshëm në datën 15, mos u trembni.

Horoskopi i parave: Do të merrni lajme të mira për një investim ose hua kur Mërkuri lidhet me Jupiterin në datën 17. Por mos lejoni që ky fluks i papritur të jetë një justifikim për të shpenzuar para që nuk i keni. Është e vërtetë që nuk mund ta marrësh me vete, por të duhet diçka në llogarinë tënde ndërkohë që je ende këtu.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Një natë e lezetshme me më të mirat
Hëna e re te Peshqit (2/20): Vendosni disa synime ambicioze në karrierë
Datat e tjera kyçe: 2/10, 2/11, 2/16, 2/17, 2/21, 2/22

Dy vitet e fundit kanë qenë një proces i vazhdueshëm për të vënë në pikëpyetje atë që vlerësoni vërtet. Shpesh ndiheshit të bllokuar për të folur, pjesërisht sepse nuk ishit të sigurt se si do të pranoheshin mendimet tuaja. Tani që ndiheni më rehat duke ndarë filozofitë tuaja, shpenzoni më pak kohë duke kërkuar përgjigje dhe më shumë kohë duke u angazhuar me atë që keni përpara. Rikthimi në kontakt me miqtë e vjetër ose marrja e një pozicioni drejtues në një grup lokal është ajo që ushqen shpirtin tuaj këtë muaj.

Horoskopi i dashurisë: Ata thonë se nuk e njihni vërtet dikë derisa të bëni një pushim së bashku, dhe ndërsa Mërkuri lidhet me Jupiterin në datën 17, planet e udhëtimit me një të dashur më në fund forcohen. Tani numërimi mbrapsht ka filluar për të parë nëse ky udhëtim do ta bëjë apo do të prishë partneritetin tuaj. Qëndroni kurioz.

Horoskopi i parave: Hëna e re në Peshqit në datën 20 ofron një fillim të ri për karrierën tuaj dhe imazhin publik që mund të vijë me përfitime financiare. Pavarësisht nëse po merrni një rritje page ose kërkoni klientë më të lidhur në biznesin tuaj, tani është kur mund të ngrini nivelin tuaj bazë.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Një justifikim për të trajtuar veten
Hëna e re në Peshqit (2/20): Regjistrohuni për një klasë ose planifikoni udhëtimin tuaj të ardhshëm!
Datat e tjera kryesore: 2/10, 2/13

Lajmi i mirë këtë muaj është se më në fund keni mbledhur burimet për të shlyer borxhin e kartës suaj të kreditit, për të aplikuar për një hipotekë ose për të lënë punën tuaj dhe për të shkuar si profesionist i pavarur. Pas vitesh përpjekjesh për të kontrolluar emocionet dhe financat tuaja, kjo është një arritje e madhe. Por tani vjen puna e vështirë për të ndërtuar fazën tjetër të jetës suaj. Mos harroni të trajtoni veten përpara se të filloni raundin tjetër. Bëni një udhëtim të shpejtë, regjistrohuni për një klasë ose mburreni në një seancë private pilates me mësuesin tuaj të preferuar.

Horoskopi i dashurisë: Angazhimi i planetit Saturn shkon në zemër të diellit në datën 16. Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për ju dhe partnerin tuaj për të kontrolluar lidhjen dhe për të kaluar në të njëjtën faqe. Nëse jeni beqar, kjo është një kohë e mirë për të hequr qafe hidhërimin dhe për të provuar të takoheni me një plan të pastër.

Horoskopi i parave: Hëna e plotë në Luan në datën 5 është një mundësi për ju që të kontrolloni objektivat e parave që keni vendosur në hënën e re në Luan më 28 korrik të vitit të kaluar. Si ka ndryshuar fluksi juaj i parasë që atëherë dhe ku ka ende vend për përmirësim?

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Vishni veshjen tuaj më të bukur në dyqan ushqimor
Hëna e re në Peshqit (2/20): Sesion marrjeje me një terapist të ri
Datat e tjera kryesore: 2/3, 2/16, 2/18

Vitet e fundit kanë qenë një kohë vërtet jo e mirë për ju, Luan. Por këtë muaj, më në fund ndiheni sikur pengesat drejt dashurisë dhe lidhjes janë hequr. Thika me dy tehe të kësaj është se të hedhësh veten në një marrëdhënie tjetër do të ndihesh i përmbushur vetëm nëse para së gjithash kujdesesh për veten. Lidhjet më të mira janë ato që ju bëjnë të ndiheni të ngritur dhe të kujdesur për të, jo ato që po i largoni me forcë nga një stuhi.

Horoskopi i dashurisë: Saturni i qëndrueshëm takohet me diellin në datën 16, duke shënuar një provë të vërtetë të pastër për marrëdhëniet tuaja. Pavarësisht nëse jeni beqar apo partner, vitet e fundit kanë qenë kaq të vështira kur bëhet fjalë për dashurinë. Mundohuni të mos jeni të lodhur. Ju i mësuat këto mësime për një arsye.

Horoskopi i parave: Nëse i keni mbyllur sytë ndërsa rrëshqitni kartën tuaj të kreditit dhe keni shmangur deklaratat tuaja bankare si murtaja, kur Merkuri hyn në Ujor në datën 11. Është koha për të parë në sy çështjet tuaja të parave dhe për të gjetur disa zgjidhje.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Largohuni nga një dëshpërim i dënuar
Hëna e re tek Peshqit (2/20): Një marrëdhënie e re është në rrugë e sipër
Datat e tjera kyçe: 2/10, 2/11, 2/16, 2/17, 2/21, 2/22

Vitet e fundit kanë qenë plot punë, përgjegjësi dhe shqetësime shëndetësore. Por këtë muaj, detyrimet tuaja nuk duken aq të rënda. Jeni të vendosur t’i bëni gjërat më të lehta për veten tuaj. Ndiqni intuitën tuaj drejt roleve dhe marrëdhënieve që ndihen mbështetëse dhe përmbushëse pasi të menduarit e tepërt zakonisht ju lë të mbani një ngarkesë shumë të rëndë. Është gjithashtu thelbësore t’i jepni përparësi pushimit dhe të çlironi atë që është jashtë kontrollit tuaj. Nuk do ta dini nëse diçka do të funksionojë derisa të pisni duart dhe të filloni.

Horoskopi i dashurisë: Me Venusin që kalon pjesën më të madhe të muajit në sektorin tuaj të marrëdhënieve, kjo është periudha më e ëmbël e vitit për partneritete të të gjitha llojeve. Gjërat bëhen veçanërisht romantike në datën 15 kur planeti i dashurisë takohet me Neptunin ëndërrimtar dhe imagjinar. Vetëm përpiquni të mos rrëmbeheni shumë.

Horoskopi i parave: Zgjidhja e disa borxheve dhe pastrimi i një situate tatimore janë në mendjen tuaj në fund të muajit kur Venusi hyn në sektorin tuaj të burimeve të përbashkëta. Nuk ka kohë si tani për të kërkuar mbështetje dhe për të marrë një marrëveshje më të mirë sesa zakonisht. Mos ikni nga ajo që keni borxh.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Një natë me miqtë që nuk do ta harroni kurrë!
Hëna e re në Peshqit (2/20): Filloni një regjim të ri fitnesi
Datat e tjera kryesore: 2/4, 2/8, 2/15, 2/19

Jeni gati ta përballoni me dëshirë këtë fazë të re pjellore dhe të bollshme të jetës suaj, por gjithashtu keni frikë se nuk e meritoni gjithë këtë mirësi. Mund të duket kundërintuitive, por çelësi i suksesit ndërsa ndiqni romancën dhe kreativitetin është të kanalizoni një ndjenjë të thellë disipline. Merrni vitaminat tuaja përpara se të uleni për ato faqet e mëngjesit dhe bëni një vrap 2 milje përpara se të përgatiteni për takimin tuaj.

Horoskopi i dashurisë: Si rregull, planeti Saturn takohet me diellin në datën 16, ju keni mundësinë të hiqni dorë nga problemet emocionale romantike që ju kanë penguar të kaloni një kohë të mirë. Nëse jeni gati të filloni diçka të re (ose ta çoni marrëdhënien tuaj aktuale në një nivel tjetër), ju keni momentin tani. Bëhuni gati për të kërcyer.

Horoskopi i parave: Kur bëhet fjalë për rrjedhën tuaj të parave, është e mençur të prisni të papriturën këtë muaj. Fluksi i papritur është po aq i mundshëm sa shpenzimet e paparashikuara, veçanërisht deri në datën 16. Shmangni shpenzimet në mënyrë që të keni para në dorë.

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Pesë yje në rishikimin tuaj të performancës!
Hëna e re në Peshqit (2/20): Një takim i parë
Datat e tjera kryesore: 2/3, 2/16, 2/21, 2/22

Përpjekjet në shtëpi dhe me familjen tuaj ju kanë vënë në një model mbajtjeje gjatë viteve të fundit. Megjithëse ndonjëherë ka qenë ndëshkuese, ju gjithashtu më në fund keni një themel të fortë mbi të cilin mund të ndërtoni pjesën tjetër të jetës suaj. Thënë kjo, mund të ndiheni të mbingarkuar nga të gjitha mundësitë profesionale dhe romantike që ju vijnë këtë muaj. Puna tani është të zgjedhësh atë që është në të vërtetë në linjë sesa atë që ndihet mirë në këtë moment. Ju lejohet të vazhdoni të prisni atë që ndihet e drejtë.

Horoskopi i dashurisë: Hëna e re në Peshqit në datën 20 shënon një fillim të ri për romancën kur dikush që ka flirtuar me ju gjatë gjithë muajit është më në fund gati t’ju pyesë për një takim. Mbani mend: ky është vetëm fillimi. Merri gjërat ngadalë dhe shiko ku shkon.

Horoskopi i parave: Kanë qenë disa muaj të vështirë për fluksin tuaj të parave pasi detyrimet tatimore dhe shpenzimet e papritura kanë ngrënë shumë nga fondet tuaja diskrecionale. Por ndërsa Mërkuri lidhet me Jupiterin në datën 17, llogaria juaj bankare rifiton stabilitetin.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Mundësi e papritur për të mësuar ose për të udhëtuar
Hëna e re tek Peshqit (2/20): Natë e qetë në shtëpi me njerëzit tuaj të preferuar
Datat e tjera kryesore: 2/4, 2/15, 2/17, 2/18

Pas disa vitesh ndjenjë sikur po jetoni fjalë për fjalë ose figurativisht jashtë me një valixhe, më në fund jeni gati të mbillni disa rrënjë dhe të qëndroni pak. Por tani që jeni vendosur, nuk mund të mos ndiheni sikur po humbisni një aventurë të madhe. Bari është gjithmonë më i gjelbër në anën tjetër, apo jo? Çelësi është ta bëni shtëpinë tuaj më shumë sesa thjesht një vend për të vendosur kokën, ju duhet të kultivoni një vend të shenjtë të vërtetë. Koha për të futur rehati në filozofinë tuaj.

Horoskopi i dashurisë: Mundohuni të mos i merrni gjërat personalisht kur bëhet fjalë për dashurinë këtë muaj pasi miqtë dhe të dashurit tuaj po e kalojnë atë! Sfida juaj është të shfaqeni si një sistem i fortë mbështetës pa i bërë problemet e tyre për ju. Pasi Venusi hyn në Dashi në datën 20, pasionet shpërthejnë sërish.

Horoskopi i parave: Megjithëse paratë kanë qenë të qëndrueshme për një kohë tani, ky muaj ofron një shans për të rivendosur çdo mendësi të mbetur të mungesës që ju pengon. Ju nuk keni pse të qëndroni në timonin e jetës së lloj brejtësi vetëm për t’i provuar diçka dikujt. Ndoshta është koha për të hartuar një plan për të marrë më shumë rreziqe.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Një natë emo për t’i dhënë fund të gjitha netëve emo
Hëna e re në Peshqit (2/20): Hapet një kafene e re në bllokun tuaj!
Datat e tjera kryesore: 2/16

Ju keni kaluar vitet e fundit duke jetuar shumë thjesht: duke mbajtur një buxhet të rreptë dhe duke rraskapitur si pasuritë tuaja materiale ashtu edhe bagazhet tuaja emocionale. Tani jeni gati të hapni portofolin dhe zemrën tuaj. Por të lejosh dikë të hyjë nuk është aq argëtuese sa mendonit se do të ishte. Është e dhimbshme të jesh kaq i prekshëm. Mbani mend: nuk keni pse të zhyteni në fund në takimin e parë. Gjeni lehtësim këtë muaj në atë që është e njohur: shëtitjet në lagje, baristja juaj e preferuar dhe telefonatat me miqtë tuaj të ngushtë.

Horoskopi i dashurisë: Hëna e plotë në Luan në datën 5 është emocionale. Nëse ka diçka që ka mbetur pa u thënë mes jush dhe partnerit tuaj, tani është koha për t’i lënë të gjitha. Fatmirësisht, këto ndjenja zbehen dhe rrjedhin si vetë hëna, dhe deri në hënën e re te Peshqit në datën 20, ju jeni gati të bëni një udhëtim romantik ditor dhe të rregulloni gjërat.

Horoskopi i parave: Ndërsa hyni në një epokë të re të të qenit më të relaksuar në lidhje me shpenzimet tuaja, është koha për të përmirësuar garderobën tuaj, hapësirën e jetesës apo ndoshta edhe makinën tuaj për të reflektuar se sa jeni rritur. Shkoni për atë që e dini se do të zgjasë.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Përmbysja e komplotit në një marrëdhënie të rëndësishme
Hëna e re në Peshqit (2/20): Vendosni disa synime të arritshme parash
Datat e tjera kryesore: 2/3, 2/11, 2/16

Nuk keni nevojë që ne t’ju themi se kanë qenë disa vite intensive. Ju keni pasur kaq shumë përgjegjësi mbi ju, dhe duke parë në pasqyrë, mund të shihni se si ky stres ka hyrë fjalë për fjalë nën lëkurën tuaj. Përpara se të përdorni hidratuesin La Mer ose një raund tjetër Botox, mbani mend se është mirë t’i vishni ato rrudha me krenari. Kaloni pak kohë duke përditësuar veshjet, grimin dhe rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën për të pasqyruar personin që i ka kaluar të gjitha ato sfida dhe është gati të lulëzojë.

Horoskopi i dashurisë: Hëna e plotë në Luan në datën 5 sjell një kulm në një marrëdhënie që filloi gjashtë muaj më parë në hënën e re më 28 korrik. Dëshiron të vazhdosh këtë rrugë apo është koha ta lësh të shkojë? Nëse jeni beqar, mund të merrni edhe një pranim të papritur të ndjenjave nga dikush që e keni menduar si thjesht një mik.

Horoskopi i parave: Hëna e re në Peshqit është një mundësi e shkëlqyeshme për të bërë një takim me tabelat tuaja buxhetore. Gatuani një vakt të shijshëm, derdhni vetes pak verë dhe reflektoni për qëllimet tuaja financiare për vitin e ardhshëm. Bëjeni këtë një ritual dhe diçka që prisni me padurim.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Hëna e plotë në Luan (2/5): Detyrat e papritura prishin ditën tuaj
Hëna e re në Peshqit (2/20): Hëna e re, ju të rinj!
Datat e tjera kryesore: 2/4, 2/8, 2/15, 2/18

Askush nuk ju thotë se sa e vështirë është të ndryshoni jetën tuaj. Gjatë viteve të fundit, ju keni luftuar për të hequr dorë nga ajo që nuk është në kontrollin tuaj, ndërsa njëkohësisht pretendoni dëshirat tuaja më të thella. Disa miq dhe familjarë thjesht nuk e kuptojnë dhe kjo është në rregull. Ndoshta ata do të kthehen në të ardhmen. Misioni juaj këtë muaj është të kujdeseni për ju. Hiqni dorë nga ato mendime vetë-sabotuese dhe shkoni në punë. Ëndrrat tuaja kanë nevojë për disiplinë për t’u bërë pjesë e realitetit tuaj.

Horoskopi i dashurisë: Megjithëse dukeni mirë dhe ndiheni të sigurt, duket sikur çdo lidhje po rrëshqet në të çara. Miqtë tuaj të preferuar me përfitime po bëhen serioze me dikë dhe një takim i mirë me fantazma. Mos harroni se asnjë nga këto nuk ka të bëjë me ju dhe përpiquni të përqendroheni në dashurinë për veten.

Horoskopi i parave: Afërdita i bashkohet Jupiterit të shtrirë në sektorin tuaj të parave në datën 20 duke i dhënë një shtysë të madhe financave tuaja që do të vazhdojnë të përmirësohen vetëm në mars. Kjo është një kohë e shkëlqyeshme për të investuar në veshje dhe sende shtëpiake që vërtet ju bëjnë të ndiheni si vetvetja.

Burimi: Pure Wow