Humbet mundësinë për të marrë pjesë në festivalin e Kanës, aktorja franceze rezulton pozitive me Covid-19

Aktorja Seydoux rezulton pozitive me COVID përpara paraqitjeve në Kanë.

Aktorja e James Bond Lea Seydoux, e cila do të paraqitej javën e ardhshme në Festivalin e Filmit në Kanë, ku organizatorët po përpiqen të mbajnë nën kontroll ngjitjen e COVID-19, ka rezultuar pozitive për COVID-19, në Paris.

Vitrina më e madhe e kinemasë në botë, e cila filloi në Rivierën Franceze më 6 korrik dhe deri më tani ka tërhequr yje nga e gjithë bota pavarësisht nga kufizimet e krizës shëndetësore, u anulua në vitin 2020 për shkak të pandemisë.

Rindezja e këtij viti po zhvillohet mes rasteve në rritje të variantit shumë të transmetueshëm Delta, në Francë, megjithëse vaksinimet gjithashtu po përparojnë dhe organizatorët e festivalit po kryejnë kontrolle të forta testimi për të pranishmit.

Aktorja franceze Seydoux është një nga yjet e mëdhenj të edicionit të këtij viti, me katër filma që shfaqen në Kanë, dhe tre në konkurrencën e tij kryesore, duke përfshirë “The French Dispatch” të Wes Anderson, i cili pritet të shfaqet të hënën.

BURIMI: Reuters