Ja arsyet pse duhet të zgjohemi herët

Thonë se zogu i hershëm kap krimbin. Por , cilat janë benefitet e zgjimit herët?

Më shumë kohë për veten tuaj

Nëse jetoni me njerëz të tjerë – të vegjël ose të rritur – duke u zgjuar herët mund t’ju japë një kohë aq të nevojshme për veten tuaj.

Më shumë kohë për të pirë atë kafe ngadalë ndërsa shfletoni letrën ose thjesht shijoni heshtjen mund t’ju ndihmojë të përgatiteni për të përballuar një ditë të vrullshme duke ndjerë pak më shumë qetësi.

Më shumë kohë për të ushtruar

Nëse stërvitja është e rëndësishme për ju, por ju shpesh luftoni për të gjetur kohën, zgjimi herët mund të jetë bileta. Bërja e stërvitjes sëpari, shëron tundimin për të anashkaluar stërvitjet për shkak të punës ose angazhimeve shoqërore më vonë gjatë ditës ose lodhjes së vjetër.

Dhe ndërsa jemi në temën e të ndjerit të lodhur, këtu është një tjetër përfitim i stërvitjeve në mëngjes: Ushtrimi përmirësojn gjendjen tuaj shpirtërore, të ulin stresin dhe ankthin dhe të rrisin nivelet e energjisë

Më pak kohë në trafik

Ngritja dhe dalja nga shtëpia herët mund t’ju ndihmojë të mposhtni trafikun e zakonshëm.

Më pak trafik nuk ju kursen vetëm kohë dhe para. Mund të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen e shëndetit dhe mirëqenies tuaj, pasi hulumtimet lidhin trafikun me probleme si:

  • stresi
  • depresioni
  • agresiviteti dhe inati
  • çështjet e frymëmarrjes

Më shumë kohë për të kryer gjërat

Dëshironi ndonjëherë të keni më shumë orë në ditë për të kryer gjërat?

Dëshira juaj do të plotësohet – nëse vendosni alarmin tuaj një ose dy orë më herët se zakonisht.

Ju nuk duhet të mbushni çdo sekondë për të bërë më shumë, më shumë, më shumë, natyrisht. Por nëse keni nevojë për pak kohë shtesë, zgjimi herët ju jep një shans pa shpërqendrim për t’u kujdesur për gjërat që përndryshe nuk do të ishit në gjendje të bënit.

Gjumë më i mirë

Studiuesit  flasin për që njerëzit që zgjohen herët kanë tendencë të shkojnë në shtrat më herët dhe të gëzojnë gjumë më të gjatë dhe me cilësi më të mirë.

Bërja e gjumit të mjaftueshëm vjen me shumë përfitime:

  • humor i përmirësuar
  • përqendrim më i mirë
  • shans më i ulët për mbipesha dhe sëmundje të tjera kronike

Nga ana tjetër, mungesa e gjumit cilësor mund të:

  • dobësojë sistemin tuaj imunitar, që do të thotë se mund të sëmureni më shpesh;
  • rrisni shansin tuaj për presion të lartë të gjakut, sëmundje të zemrës dhe diabet;
  • rrëmujë me dëshirën tuaj seksuale.

Më shumë kohë për mëngjes

Zgjimi herët në mëngjes ju jep kohë shtesë për të përgatitur dhe shijuar një mëngjes të mbushur, në vend që të kapni një kafe të shpejtë dhe donut gjatë udhëtimit.

Fillimi i ditës me një vakt ushqyes mund t’ju ​​lërë të ndiheni të ngopur më gjatë, me më shumë energji për ditën në vazhdim.

Ju ndihmon të përqendroheni

Truri juaj nuk zgjohet menjëherë. Kjo është dhe arsyeja pse ne priremi të ndjehemi të dehur dhe të çorientuar kur ngrihemi për herë të parë.

Kjo inerci e gjumit është një pjesë e rregullt e procesit të zgjimit. Akoma, mund të zgjasë rreth një orë ose më shumë, duke e bërë më të vështirë përqendrimin dhe përfundimin e gjërave nëse jeni shumë shpejt jashtë dhe nga dera.

Zgjimi më herët ju jep kohë të zgjoheni plotësisht, në mënyrë që të jeni më të përqendruar.

BURIMI: Healthline.com