Merkel paralajmëron se vala e katërt Covid po godet Gjermaninë me “fuqi të plotë”

Angela Merkel e Gjermanisë e ka përshkruar situatën Covid-19 në vendin e saj si “dramatike”, pasi kancelarja në largim mendon se si të merret me një shkallë infeksioni që ka shënuar një rekord.

“Vala e katërt po godet vendin tonë me forcë të plotë,” tha Merkel në një event për Shoqatën e Qyteteve Gjermane.

Numri i infeksioneve të reja ditore është më i lartë se kurrë më parë… dhe numri ditor i vdekjeve është gjithashtu i frikshëm,” tha ajo, duke shtuar se nuk ishte tepër vonë për të bërë një vaksinë Covid për këdo që nuk e kishte bërë tashmë.

Komentet e Merkelit vijnë pasi Instituti Robert Koch, organi i shëndetit publik të Gjermanisë, raportoi të mërkurën 52,826 raste të reja dhe 294 vdekje të tjera. Deri më sot, Gjermania ka regjistruar 5.1 milion raste dhe pothuajse 100,000 vdekje nga Covid-19, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Qeveria e Merkelit dhe udhëheqësit shtetërorë kanë planifikuar të takohen këtë javë për të diskutuar kufizimet e reja të mundshme mbarëkombëtare.

Disa shtete dhe qytete kanë vendosur tashmë më shumë masa për Covid dhe kanë kërkuar që publiku të tregojë leje për Covid, të cilat kanë statusin e vaksinimit të një individi ose nëse ata sapo janë rikuperuar nga virusi (të njohura gjerësisht edhe si “rregullat 2G” pasi ato i referohen nëse njerëzit vaksinohen – “geimpft” në gjermanisht – ose shërohen, “genesen”) për të hyrë në bare, restorante dhe vende të tjera publike si kinematë ose muzetë.

Tregjet e famshme të Krishtlindjeve të Gjermanisë janë një tjetër traditë vjetore ku rregullat e Covid-it po forcohen. Hamburgu është ndër qytetet që zbaton rregullat 2G për këdo që dëshiron të vizitojë tregun e tij kryesor, ndërsa tregu i Krishtlindjeve në Mynih është anuluar.

Javën e kaluar, virologu kryesor gjerman Christian Drosten bëri thirrje për marrjen e masave urgjente nga qeveria, duke paralajmëruar se vendi mund të dëshmojë deri në 100,000 vdekje të tjera nga virusi nëse nuk bëhej asgjë për të trajtuar përhapjen.

Ndërsa infeksionet e reja po rriten në mesin e të pavaksinuarve, veçanërisht tek fëmijët më të vegjël, vaksinimi kundër Covid tek të rriturit ka ndihmuar në mbajtjen e infeksioneve të rënda, shtrimeve në spital dhe vdekjeve shumë më të ulëta se në valët e mëparshme.

Gjermania nuk është e vetmja që ka një rritje të rasteve të reja me Covid. Irlanda, Holanda, Sllovakia dhe Austria gjithashtu po shohin një rritje.

Holanda dhe Austria kanë rifutur bllokime të pjesshme, të pavaksinuarit nuk lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre në Austri, përveç nëse blejnë ushqim ose shkojnë në punë. Irlanda ka zbatuar gjithashtu rregulla të reja Covid, duke përfshirë një kohë më të hershme mbylljeje për baret, restorantet dhe klubet – më pak se një muaj pasi ato u kthyen në normalitet.

Kryeministri irlandez Micheal Martin tha gjithashtu se njerëzit duhet të punojnë nga shtëpia nëse nuk është absolutisht e nevojshme. Do të kërkohet vërtetimi i vaksinës për kinematë dhe teatrot.

Ndërkohë, Sllovakia pritet të kufizojë lëvizjet e atyre që nuk janë vaksinuar, mes një situate “kritike” në spitalet e vendit. Ligjvënësit do të votojnë për propozimin tre-javor të enjten.

Burimi: CNBC