Pse olimpistët kafshojnë medaljet e tyre në podium

Pamja e një olimpiku të gëzuar që qëndron në majë të podiumit pasi ka dalë fitues në disiplinën e tij me një medalje ari mes dhëmbëve është një ikonë.

Ne e kemi parë atë shumë herë në Lojërat Olimpike të Tokios 2020 tashmë, në një mori disiplinash.

Llogaria zyrtare e Tokios 2020 madje shkoi aq larg të dielën për t’u përpjekur t’u kujtonte njerëzve se medaljet, në fakt, nuk janë të ngrënshme.

“Ne thjesht duam të konfirmojmë zyrtarisht se medaljet #Tokio2020 nuk janë të ngrënshme,” thuhej në të. “Medaljet tona janë bërë nga materiali i ricikluar nga pajisjet elektronike të dhuruara nga publiku japonez. Pra, nuk keni pse t’i kafshoni… por ne e dimë që ju ende do t’i bëni.”

Çiklistja zvicerane Marlen Reusser pozon për një fotografi dhe kafshon medaljen e saj të argjendtë pas provës individuale të grave.

Por pse këta atletë fitimtarë vendosin të festojnë kurorëzimin e tyre duke pretenduar të marrin një kafshatë nga medaljet e tyre të arta?

David Wallechinsky, Anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Shoqërisë Ndërkombëtare të Historianëve Olimpikë, i tha CNN në 2012 se ndoshta është një përpjekje për të kënaqur median.

“Është bërë një mani me fotografët”, thotë Wallechinsky, bashkëautor i “Libri i plotë i Lojërave Olimpike”. “Unë mendoj se ata e shikojnë atë si një foto ikonike, si diçka që ju ndoshta mund ta shisni. Unë nuk mendoj se është diçka që atletët ndoshta do ta bënin vetë.”

Fenomeni nuk është ekskluziv për Lojërat Olimpike.

Ylli i tenisit Rafael Nadal është bërë i famshëm pasi duket se dëshiron të marrë një pjesë të trofeve që fiton, në veçanti Coupe des Mousquetaires – trofeu i tekeve për meshkuj në French Open – me të cilin ai është njohur.

Nadal kafshon Coupe des Mousquetaires pas fitores në French Open.

Burimi: CNN