Si të ndihmoni popullin e Ukrainës: 7 gjëra që mund të bëni

Të martën, Rusia dërgoi trupa në pjesë të Ukrainës, duke krijuar një nga stuhitë më të mëdha gjeopolitike në dekada, në një lëvizje që Presidenti Biden e quajti “fillimi i një pushtimi rus”. Reagimi nga qeveritë në mbarë botën ka qenë i shpejtë, me vetë Rusinë dhe kompanitë e saj më të mëdha dhe qytetarët më të pasur të goditur me sanksione ekonomike. Megjithatë, ata nuk kanë bërë ende asgjë për të frenuar Rusinë dhe shumë besojnë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nuk do të ndalet derisa të arrihet qëllimi i tij përfundimtar – marrja e kryeqytetit të Kievit.

Vetëm koha do të tregojë se si lëvizja e Putinit do të ndikojë në historinë tonë të ardhshme, por tani populli i Ukrainës po vuan. Tashmë ushtarë dhe civilë ukrainas janë vrarë dhe prindërit po përgatiten për më të keqen.

Lexo: SHBA do të vendosë sanksione ndaj Vladimir Putin dhe ndihmësit të lartë

Ndërsa shumica prej nesh ndihen të pafuqishëm kur përballen me makinacione gjeopolitike të kësaj shkalle, ka mënyra se si mund t’i ndihmoni qytetarët e Ukrainës tani. Siç theksoi gazetarja Jane Lytvynenko në Twitter, ukrainasit kanë krijuar një listë të organizatave ku të huajt mund të dhurojnë, si për të ndihmuar ushtrinë ukrainase dhe qytetarët e saj privatë. Këto organizata përfshijnë:

  • Come Back Alive dhe Army SOS: të dy do të përdorin fondet e dhuruara për të ndihmuar në blerjen e furnizimeve për ushtrinë ukrainase, duke përfshirë municione, mburoja dhe ushqime.
  • Razom for UkraineHelp for UkraineSunflower of Peace dhe Revived Soldiers Ukraine: këto katër organizata do të përdorin donacione për të financuar ndihmën mjekësore për popullin e Ukrainës, duke përfshirë blerjen e kompleteve të ndihmës së parë, çanta shpine të mbushura me pajisje mjekësore dhe rehabilitimin mjekësor për ushtarët e lënduar.
  • Kyiv Independent: më në fund, ju mund të ndihmoni financimin e gazetës në gjuhën angleze në vend duke i dhuruar Kyiv Independent në llogaritë e saj Patreon të GoFundMe.
  • Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve: CPJ po bën thirrje për mbrojtjen e gazetarëve në Ukrainë pas pushtimit. Dhuroni këtu.
  • Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit: Ky grup ndihmon familjet në zonat e konfliktit në mbarë botën, duke përfshirë Ukrainën. Bëni një donacion urgjent këtu.

Burimi: Fast Company