Themeluesi i Google Larry Page është fshehur në ishujt Fijian të shkëputur nga shumica e udhëtarëve gjatë pandemisë

  • Vendndodhjet e themeluesit të fuqishëm të teknologjisë kanë qenë një mister. Insider e gjurmoi atë në Fixhi.
  • Miliarderi ka kaluar muaj në ishuj që janë të mbyllur për shumicën e udhëtarëve gjatë pandemisë.
  • Një rrjet lajmesh Fijian nxori një raport që Page dhuroi pajisje mjekësore COVID-19 në vend.

Më 19 qershor, ndërsa Fixhi luftonte me një valë të dytë të rasteve të koronavirusit, Fijian Broadcasting Company News publikoi një raport se themeluesi i Google Larry Page kishte dhuruar pajisje mjekësore COVID-19 në vend përmes avionit të tij privat.

Disa ditë më vonë, historia u zhduk. Autoritetet shëndetësore Fijian i kërkuan rrjetit të hiqte artikullin, duke thënë se informacioni nuk duhet të ishte publik, tha një person i njohur me këtë çështje. Personi kërkoi të mos identifikohej nga frika e hakmarrjeve.

Historia raportoi që furnizimet, përfshirë maskat e fytyrës, veshjet dhe dorezat, u dërguan në avionin privat, i cili fluturoi nga Hawaii në Aeroportin Ndërkombëtar Nadi të Fixhi. Një foto e avionit, e bërë pak përpara botimit të historisë, u postua në mediat sociale. Insider verifikoi numrin e regjistrimit në një bazë të dhënash të Komisionit Federal të Komunikimit, i cili tregoi se është i licencuar në Blue City Holdings. Blue City Holdings administron një flotë për Page, themeluesin e Google Sergey Brin dhe ish CEO Eric Schmidt.

Një artikull në lidhje me Page është i rrallë këto ditë. Vendndodhja dhe aktivitetet e tij kanë qenë kryesisht një mister, megjithëse ai mban një ndikim të konsiderueshëm mbi një prej kompanive më të fuqishme të teknologjisë në botë. Ndërsa Mark Zuckerberg i Facebook, Jeff Bezos i Amazon dhe Tim Cook i Apple janë grumbulluar në seancat dëgjimore të Kongresit, Page ka shmangur shqyrtimin publik pasi ai dhe Brin u larguan nga Google dhe Alphabet Alpha në fund të 2019 – edhe pse ata në fakt kanë fjalën e fundit për vendimet përmes aksioneve speciale të votimit.

“Është sigurisht e pazakontë dhe sigurisht nuk është qeverisje e mirë e korporatave,” tha Nell Minow, nënkryetar i firmës këshilluese ValueEdge Advisors. “Ju normalisht nuk shihni dikë që është ende i përfshirë në kompani të varë në derë një tabelë “kam shkuar të peshkojë” dhe të zhduket.”

Një avion i licencuar në Blue City Holdings, një entitet i lidhur me Larry Page, në një pistë në një aeroport në Fixhi. Twitter

Lidhjet e Page me Fixhin shkojnë shumë më thellë se donacionet. Miliarderi ka kaluar muaj në vend gjatë pandemisë, thanë burimet që kanë parë ose bashkëvepruar me të atje. Ai ka qëndruar kryesisht në ishullin Tavarua në formë zemre, i cili shtrihet në perëndim të territorit, thanë dy njerëz që e kanë parë atje gjatë vitit të kaluar. Ai është parë gjithashtu afër në Namotu më të vogël, dhe madje ka spekulime mes vendasve që Page ka blerë një ishull në arkipelag. Personat që diskutonin detaje rreth Page kërkuan të mos identifikoheshin.

Faqja nuk iu përgjigj postave elektronike që kërkonin koment. Një zëdhënës i Google nuk pranoi të komentojë, ashtu siç bëri Fijian Broadcasting Company News dhe Ministria e Shëndetësisë në Fixhi.

Një plazh në një nga ishujt Mamanuca në Fixhi. Fotografi Bell-Davey / Shutterstock

Fixhi ka shumë atribute për të joshur një ish-ekzekutiv të teknologjisë që dëshiron jetën private. Vendi mbylli kufijtë e tij për udhëtarët gjatë pandemisë, por verën e kaluar nisi iniciativën “Blue Lane”, duke lejuar që superjahte dhe pronarët e avionëve privatë të hyjnë për sa kohë që ata zbatojnë rregullat e karantinës.

Page e përdori këtë sistem, thanë dy nga njerëzit që folën me Insider. Ai erdhi në Fixhi me familjen e tij dhe një shoqërues dhe ai ka kaluar një “periudhë të zgjatur kohe” në vend gjatë pandemisë, tha një nga burimet që ndërveproi me të. Page kaloi muaj në Fixhi gjatë verës së vitit 2020 dhe është kthyer të paktën një herë që nga ajo kohë, tha ky person. Një burim tjetër tha se Page është i interesuar në këtë zonë dhe ka zhvilluar takime në një super-jaht atje në të kaluarën.

Fixhi ka qenë prej kohësh një tërheqje popullore për të pasurit dhe të famshmit – Princi Harry dhe Meghan Markle janë parë atje, dhe Mel Gibson zotëron ishullin Mago të Fixhi – por vendi krenohet me fshehtësinë. “Ka shumë individë me vlerë të lartë neto që kanë përdorur Fixhin si një vend për të shijuar pandeminë,” tha Michael Lewis, drejtori i një zhvillimi të komunitetit privat atje të quajtur Vunabaka.

Kjo e bën atë një vend ideal për Page, i cili është zhdukur nga sytë e publikut që kur u largua nga Google. Ai ende flet me CEO Sundar Pichai dhe është i përfshirë përmes takimeve të bordit, por përndryshe ai e ka kthyer vëmendjen e tij te projektet personale.

Në fillim të këtij viti, zërat filluan të vërtiteshin rreth Fixhit se Page kishte blerë të paktën një ishull në arkipelagun e vendit Mamanuca. Bordi i turizmit i Fixhi dhe departamenti i pronësisë së tokës refuzuan kërkesat e shumta nga Insider për informacion mbi pronësinë e ishujve, duke përmendur të drejtën e pronarëve për privatësi.

Kufizimet e udhëtimit COVID-19 kanë goditur ekonominë e Fixhiut, kështu që qeveria ka zbutur disa rregulla aksesi për njerëzit e pasur që të përpiqen të joshin më shumë shpenzime dhe investime.

Super jahtet janë të mirëpritura me krahë të hapura për të cilat procedurat e hyrjes janë më të lehta, ndërsa për anijet me vela nuk është e lehtë,”-shkroi marinari Lorenzo Cipriani në një blog në 4 gusht 2020, për një udhëtim që bëri në zonë. “Qeveria po promovon një fushatë duke mirëpritur ata që kanë shumë para për të shpenzuar dhe po presin ardhjen e qindra jahteve luksoze.”

“Për të dhënë një shembull, Larry Page, themeluesi i Google, bleu ishullin Namotu (vetëm disa milje para nesh) dhe mbërriti atje me avion privat për të kaluar tre muaj me pushime me 30 nga stafi i tij,” Cipriani shtuar. “Ndërsa janë këtu, disa furnitorë lokalë dhe agjenci shërbimesh turistike do të punojnë pothuajse ekskluzivisht për ta – të arratisur nga pandemia që kanë zbritur në parajsë.”

Një burim nga Fixhi tha që Page mund të ketë blerë një ishull tjetër, ose më shumë se një.

Page është parë me gruan e tij, Lucinda Southworth, duke shijuar sërfin rreth disa prej këtyre ishujve, dhe ai ka një prirje për hidrofilim – një formë e surfing ku bordi është ngritur mbi ujë, siç demonstroi kohët e fundit nga Mark Zuckerberg i Facebook – thanë burimet që folën me Insider.

Personi shtoi për Page, “Dhe ai është i zoti në të”.

Burimi: Insider